Προς το περιεχόμενο

Τι θέλετε απο ενα ελληνικό ροκ συγκρότημα;


JOHNNYwXw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

- Να εχει στιχο που εχει λογο να γραφτει και νοημα,ουτε αρπακολλα νεοσκυλαδικοποπ νοοτροπιας ουτε αρλουμπες και π@παρολογιες των ψευτο"εντεχνων"

- Να ειναι ροκ,και το ροκ εχει ενεργεια,ενεργεια και στη μουσικη και στην σκηνικη παρουσια, αμα θελουμε κηδεια παμε στους προαναφερομενους "εντεχνους"

- Να μην φοβαται μηπως χαρακτηριστει "μη ροκ" αν χρησιμοποιησει στοιχεια της παραδοσιακης μουσικης της Ελλαδας,τον κwλο μας κατω να βαραμε την αμερικανια θα την αποδωσει καλυτερα ο αμερικανος

- Ο τραγουδιστης να ειναι τραγουδιστης

- Να ΜΗΝ εχει μανατζερ,γιατι αν εχει το πολυ πολυ να καταφερει να προσαρμοστει ωστε να ανοιγει προγραμμα σε κανα σκυλαδικο ωστε να κονομαει ο μανατζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ζηταμε και απο μια ξενη, συν του οτι πρεπει να παψει ο καθε χιπστερ και εντεχνος με μια ακουστικη στα χερια και ξεχαρβαλωμενα ρουχα να αποκαλει τον εαυτο του εκπροσωπο της ροκ μουσικης στην Ελλαδα.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδιαφέρον στο ολο thread ειναι οτι ενω ο JOHNNYwXw έθεσε το ερώτημα σε ενα forum γεεεμμαααατο ηχολήπτες, ουδείς απάντησε οτι μια μπαντα πρεπει να υιοθετήσει εναν απο δαύτους, ή έστω μια κονσολίτσα για να φτιάξει εναν καλο ήχο. Το θέμα 'καλός στιχος', 'ελληνικός ή αγγλικός' , 'καλος κιθαρίστας' κλπ, δεν παίζουν μεγαλο ρόλο στατιστικά. Αρκεί απλώς:

α)Να παίζεις 10 χρόνια σε μπαράκια και να χοροπηδάνε μαζι σου ολα τα πανκια. Μετά υπογράφεις και εμφανίζεσαι πιο σπάνια και απο τους scorpions (στην χωρα σου).

β)Να παντρευτεις μια τηλεμαιντανό ωστε να προωθείς διαρκώς το image του γκρουπ σου. Μετά μπορεις να έχεις τους πιο σαχλους ελληνικους στίχους και κανεις να μη το παρει χαμπάρι. Άλλωστε ότι δεν εχεις ειναι αυτο που δε χρειάζεσαι. Δεν έχεις εμπνευση; στα @@ σου! γραψε οτι να'ναι!

γ)Να έχεις μια frontwoman με καλλίγραμμα ποδάρια που να ξερει να λικνίζεται. Μετα θα τα φτιάξει με τον κιθαρίστα, θα μαλώσουν και πάει το γκρουπ. Τυχαίως εκεινη τη εποχη η τραγουδιαρα θα βγαζει την καλυτερη φωνη που ειχε ποτε.

δ)Να γραφεις για 15χρονα! Τιποτα καλύτερο! Κι αν σου φύγει η bluesιάρα frontwoman βρίσκεις μια πιο άγρια με όνομα πολιτείας των Η.Π.Α. και συνεχίζεις ακάθεκτος

ε)Γράφε πιασάρικα ρεφρενάκια και κουπλεδάκια με μπασο, τυμπανα και κιθάρες. Διχως σαφή προσανατολισμο. Όταν πετύχεις κάτι, παρατα τα όλα και γράφε μονο ακατανοητες ηλεκτρονικες μπαλαντες με ακουστική και πληκτρα. "Μα εγώ αυτο ήθελα να κανω" πες μετα!

ζ) μην ξεχάσεις οτι μερος της νεολαίας νοιώθει καταπίεση και ειναι στις μαύρες της. Βάλε να πιείς και άστους να μεθάνε! Κάποια στιγμή θα μεγαλώσεις μαζί τους βέβαια...

 

Και πάει λέγοντας...

 

Βασικά άποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να ξερεις σε τι κοινο μπορεις να απευθυνθεις. Απο εκει ξεκινα και αυτους άκου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να συνεισφέρω κι εγώ... κοινωνικό - πολιτικό στίχο... φάγαμε πολλές κλάψες στην μάπα απο τα σκυλάδικα, και ο αναβράζων κόσμος μας (κατι σε ασπιρίνη ακούγεται αυτό αλλά τεςπα) χρειάζεται σάουντρακ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρωτοπορία και τα συναφή, δεν παίζουν, θέλω

                    Α Υ Θ Ε Ν Τ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α

Κάτι τέτοιο:

 

 

και κάτι τέτοιο:

 

 

και όχι απαραίτητα σε αυτά τα στυλ.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τραγουδιστής (υποθέτω) των Rotting Christ μας προτρέπει να "ΧΞΣ!". Δεν ξέρω πώς να το πάρω.

Ξέρω γω? Τι να σου πω? ???

Πάρτο όπως το The number of the beast των Maiden.  ;D

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου