Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για σωστή θέση μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Υπάρχει μια γενικά αποδεκτή άποψη, ότι ο neck μαγνήτης μιας κιθάρας με 24 τάστα,  βρίσκετε σε λάθος θέση σε σχέση με τον neck μαγνήτη μιας κιθάρας με 21-22 τάστα.

Ο λόγος είναι ότι εξαιτίας των παραπάνω τάστων που φτάνουν μέχρι την δεύτερη οκτάβα κάθε χορδής, ο μαγνήτης δεν μπορεί να βρίσκετε κάτω απ το σημείο εκείνο της χορδής που αν ακουμπήσουμε παράγεται η αντίστοιχη αρμονική (2ης οκτάβας).

 

πάνω σ αυτή την άποψη, σκεφτόμουν κάτι τελευταία. ::)

 

ο μαγνήτης μιας κιθάρας με 21-22 τάστα βρίσκεται όντως κάτω απ το σημείο που παράγεται ο αρμονικός της 2ης οκτάβας. αυτό όμως ισχύει μόνο για ανοιχτές χορδές! άρα λοιπόν αυτό το γνώρισμα των συγκεκριμένων κιθαρών ακυρώνεται σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση! δηλαδή όταν παίζουμε πατώντας τάστα, αμέσως αυτή η ιδιότητα αναιρείται.

Αντίστοιχα σε μια κιθάρα με 24 τάστα, πατώντας τις χορδές στο 2-3 τάστο, ο μαγνήτης βρίσκεται στην υποτιθέμενη σωστή θέση!

 

ήθελα απλά να μοιραστώ μαζί σας τις σκέψεις μου.

δεν ξέρω αν στέκουν όλα αυτά που λέω η αν έχω φύγει εκτός!

 

κάποιος πιο ειδικός ας μας δώσει τα φώτα του!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα να διαβαζω αλλα τετοια ωρα απελπιστηκα... θα το διαβασω παντως καποτε!

 

http://www.till.com/articles/PickupResponse/index.html#position

 

 

Εξαλλου who cares about neck pickup αφου εχουμε bridge?  k020.gif  k015.gif  k010.gif  k030.gif  g010.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζει και πολύ! πελάγωσα εγώ με το link! :o

αν και δεν είδα κάπου να εξηγεί το ερώτημά μου...

 

Τελικά είναι μύθος η "σωστή" θέση του neck ή όχι?

 

Εξαλλου who cares about neck pickup αφου εχουμε bridge?  k020.gif  k015.gif  k010.gif  k030.gif  g010.gif

 

δεν μας νοιάζει! αλλά αφού υπάρχει...... :Dνα μην κάθεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά, με αφορμή αυτό το θέμα θυμήθηκα το παλιό μοντέλο joe pass της Ibanez. Αντιγράφω και από ένα site:

               

 

      From 1980-90 Joe Pass was under contract with Ibanez. It is said that Joe didn't really like the Ibanez guitar and didn't perform on it that much. Most accounts from people in the United States from this time period have Joe playing the D'Aquisto, but many reports from other countries say Joe played the Ibanez. The speculation is that Joe played the Ibanez rather than travel internationally with his D'Aquisto.

 

The Ibanez Joe Pass was discontinued pretty quickly and suffers a reputation for a thin tone due to it's pickup placement.

 

 

http://www.jazzguitar.be/joe_pass_guitar.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

joe_pass_ibanez.jpg.994d6995dad878caaaf359c1540a56e2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει κάποιος που μπορεί εμπεριστατωμένα να εξηγήσει αν τελικά είναι ή δεν είναι μύθος αυτή η άποψη?

 

Χωρίς να είμαι αυτός που "εμπεριστατωμένα" θα πω τι ισχύει για τις κιθάρες, έχω να πω ότι η σκέψη είναι απόλυτα λογική και μάλιστα έχω την αίσθηση ότι κάπου την έχουμε ξανασυζητήσει στο noiz.

Σκέψου και κάτι ακόμα: Αν παίζεις στο τελευταίο τάστο (όπως π.χ. ο blue που ασχολείται με το epic metal), τότε ο neck μαγνήτης είναι πιο κοντά στο άκρο της χορδής από ότι ο bridge και ως εκ τούτου πιο "πριμαριστός".  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου και κάτι ακόμα: Αν παίζεις στο τελευταίο τάστο (όπως π.χ. ο blue που ασχολείται με το epic metal), τότε ο neck μαγνήτης είναι πιο κοντά στο άκρο της χορδής από ότι ο bridge και ως εκ τούτου πιο "πριμαριστός".  :)

 

+1, και όχι μόνο για το τελευταίο τάστο του Manowar-ά mod:

 

Στην SG μου τα τελευταία χρόνια παίζω σχεδόν αποκλειστικά με τον neck (ακόμα και τα σπάνια solo).

Σίγουρα παίζει ρόλο και το setup (ο neck είναι πολύ ψηλά, το παραδέχομαι) αλλά ο όγκος και η πληρότητα του ήχου με αναγκάζουν να μην πολυψάχνομαι.

 

Όλως περιέργως όμως, στη Schecter με τα χαμηλά κουρδίσματα και την κατασκευή που φέρνει τον neck πολύ πιό κοντά στην ταστιέρα, ο ήχος μου μοιάζει αποδεκτός μόνο στον bridge humbucker (έναν κάποιο Duncan designed)... :-\

 

 

Άβυσσος. :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου