Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία μόνο των υψηλότερων συχνοτήτων σε bass synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

χμμ όπως λέςι και ο οντις για τέτοια δουλειά μάλλον θα χρειαστείς ένα κανονικό σπλίτερ. Το Υ καλώδιο είναι μπακαλιά και δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα γιατι το ποσο σήμα θα περνάει προς τα που θα έχει να κάνει με τα κυκλώματα που συνδέονται μετά το Υ επομένως θα έχεις ανεξέλεγκτα αποτελέσματα.

 

Κάπου είχα βρει ένα πολύ ωραίο σπλίτερ, πανευκολο να το φτιάξεις. Να'το:

http://www.muzique.com/lab/splitter.htm  ;)

όπως το ξανακοιτάω τώρα και αφού μιλάμε για μπάσσο, θα πρεπει να πειραματιστείς με τους πυκνωτές C1 και C2,3,4 κοκ (αναλογα με το πόσους "κλωνους" του σήματός σου θες)

 

και μάλιστα, μπορείς ας πούμε τους c1 και c2 να τους βάλεις με τιμές καλές για μπάσες συχνότητες και τον πυκνωτή εξόδου του κλώνου c3 να τον βαλεις με τιμή που να αφήνει μόνο πρίμες συχνοτητες να περνάνε κατευθυνόμενες προς το συνθ. Μπορεις και με ενα switch να διαλέγεις 2-3 τιμες του c3 που να αφήνουν πολυ πριμα, λιγοτερο πρίμα και μεσαία να περνανε προς το συνθ (κατι σαν μπακαλικο range κοντρολ)

 

μπορείς να βάλεις και ποτενσιόμετρα αντι για σταθερές αντιστάσεις στα R5, R7, R9... ωστε να λειτουργεί σαν volume και να έχεις έτσι κάτι σαν mix. Αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη, το ποιες αντιστάσεις πρεπει να γίνουν ποτ για να παιξουν ρόλο volume knob, ας επιβεβαιωσει καποιος

 

το Α/Β box δε νομίζω να σε βοηθήσει εκτός απο την περίπτωση που θες να βάζεις/βγάζεις ολόκληρο το effect του συνθ (c1-->c3) πάνω απο το πρωτότυπο σήμα σου (c1-->c2)

 

το ξαναένωμα του σήματος δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει, δεν ξέρω αν είναι "σωστη" λύση ενα Υ στο τέλος αυτών

 

 

πολύ φασαρία πάντως ρε παιδάκι μου... τι το θες το συνθ? :P

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου