Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία μόνο των υψηλότερων συχνοτήτων σε bass synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν ψήνεσαι για diy τσέκαρε και το : http://www.thomann.de/gr/behringer_bsy600.htm

γιατί έχει και τη δυνατότητα να μιξάρεις το σήμα ,άρα υποθέτω οτι θα μπορείς να βάλεις στην έξοδο ένα φίλτρο να κόβει τα μπάσα.α!και απο ήχο είναι καλό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τώρα μόλις αντιλήφθηκα ότι κάπως πρέπει να ανακατεύω κ το σήμα...! Γιατί με το line selector μόνο δεν πετυχαίνω αυτό που θέλω...!

 

Είδα κάπου ότι υπήρχε άλλο ένα φτηνο line selector πετάλι που ανακάτευε κ αυτό σήμα.

 

Ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργησα λίιιιγο να ξανακοιτάξω αλλά κοίταξα τελικά  :) Σε γενικές γραμμές είναι ότι σου λένε και τα παιδιά απο πάνω, 2 αλυσίδες , μια με το καθαρό σου σήμα και μία με τις πειραγμένες υψηλές. Αν το υλοποιούσα εγώ , θα είχα ένα σπλιτερ  στην αρχη και στην μια αλυσίδα ενα φίλτρο και το synth  και στην άλλη καθαρό το σήμα μου και στο τέλος ενα A/B box σαν αυτό  http://www.morleypedals.com/daby.html για να τα ενώσω πάλι και να τα στείλω στον amp.

Οπως είπε και κάποιος πιο πάνω πάντως το να πειράζεις μόνο τις ψηλές είναι λίγο άσκοπο για μπάσο. ειδικά αν είναι σε μπάντα. οπότε μήπως απλώς το συγκεκριμένο πετάλι δεν σε καλύπτει;  Ισως με λίγα περισσότερα χρήματα να έβρισκες κάτι που να σε ικανοποιεί περισσότερο; Κάτι σαν το microsynth της ΕΗ ισως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είπε και κάποιος πιο πάνω πάντως το να πειράζεις μόνο τις ψηλές είναι λίγο άσκοπο για μπάσο. ειδικά αν είναι σε μπάντα. οπότε μήπως απλώς το συγκεκριμένο πετάλι δεν σε καλύπτει;

 

Μα αυτό λέω. Θέλω κ τις χαμηλές μου κανονικά, απλά να μην τις πειράζει το εφέ.

Να ανακατεύεται καθαρό σήμα με το εφέ.

 

 Ισως με λίγα περισσότερα χρήματα να έβρισκες κάτι που να σε ικανοποιεί περισσότερο; Κάτι σαν το microsynth της ΕΗ ισως;

Πρέπει να τα δοκιμάσω κ τα πιο ακριβά. Αν έχει κάποιο τη δυνατότητα να ανακατεύει κ με καθαρό σήμα, παίζει κ να πάω εκεί κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το microsynth μπορείς να κάνεις μίξη ανάμεσα στον ήχο του μπάσου σου , μια οκτάβα πανω και μια οκτάβα κάτω. επίσης μπορείς να ρυθμίσεις απο ποιές συχνότητες μέχρι ποιές μπαίνει το φίλτρο που πρακτικά είναι αυτό που ψάχνεις. δές και αυτό για περισσότερα.

το μόνο (μεγάλο) του μείον είναι η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...

 

Καταρχας, τα φιλτρα δεν ειναι κοπος - θα ασχοληθουμε με τα specifics τους αργοτερα.

Για την υλοποιηση της αλυσιδας , το Α/Β τωρα που το κοιταξα δε μας κανει. Οπως ειναι τωρα, αν συνδεσεις το (filter + synth) μεταξυ των jack 2 και 3, τοποθετει το συστημα σε σειρα με τα υπολοιπα πεταλια σου. Δηλαδη εχεις

 

Μπασο-->Πεταλια-->A/B bypass-->Ενισχυτης

 

και πατωντας το A/B εχεις

 

Μπασο-->Πεταλια-->(Φιλτρο + Synth)-->Ενισχυτης

 

Aν το κανεις αυτο, θα εξαφανιζονται τα μπασα σου τελειως λογο του φιλτρου.

 

Θελεις 2 παραλληλες αλυσιδες με δυνατοτητα μιξης στο τελος τους, το συγκεκριμενο A/B απλα σου δινει τη δυνατοτητα να παρεμβαλεις μια αλυσιδα σε σειρα με την υπαρχουσα.

 

Παω να φτιαξω ενα προχειρο σχεδιο για να σου εξηγησω καλυτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το microsynth ...

το μόνο (μεγάλο) του μείον είναι η τιμή.

Πολύ μεγάλο μείον, αλλά ο ήχος που άκουσα τα σπάει...! Σε σημείο που άδικα το συζητάμε. Αν θες να έχεις συνθ, καλύτερα κατευθείαν κάτι καλό...!

Δεδομένου ότι πιο πολύ πειραματίζομαι τώρα με "τζάμπα" ή δανεικά πετάλια, όλα οκ...

Αν ήταν να το χρειαστώ κανονικά την είχα βάψει τώρα...

 

Ακόμα πιο χαζή απορία. Αν λέμε τώρα έπαιρνα ένα Y καλώδιο, όπου από στέρεο έστελνα σε 2 μόνο, θα διαχωριζόταν το σήμα;

 

odis: Ναι αυτό κατάλαβα κ εγώ πριν...

Η αλήθεια είναι ότι τώρα μόλις αντιλήφθηκα ότι κάπως πρέπει να ανακατεύω κ το σήμα...! Γιατί με το line selector μόνο δεν πετυχαίνω αυτό που θέλω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και εφτιαξα σχεδιαγραμμα, θα το ανεβασω! Ειπα να αποφυγω τη χρηση καποιου advanced image editor/processor (http://encyclopediadramatica.com/Paint) και το εκανα στο χερι.

 

Για την υλοποιηση του splitter θα μπορουσες μαλλον να χρησιμοποιησεις ενα απλο σπλιτερακι κοστους 0,50Ε οπως αυτο στη φωτο σε προηγουμενο ποστ μου. Τα αποτελεσματα μπορει να ειναι λιγο debatable αλλα μια δοκιμη δε κοστιζει τιποτα.

 

Το mixer το δουλευουμε ακομα...

 

 

Υ.Γ. Οχι καταραμενο SMF, δεν εστειλα ηδη αυτο το μηνυμα...

autotoonomaarxeiouDENyparxeiidi.thumb.jpg.1a0e64a5d481afc4ac62e25d9384fed2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μετά από όλο αυτό κοιτάζω την περίπτωση του boss syb5 (που κάνει και Blend με το καθαρό σήμα). Μάλλον θα κάνω μια βόλτα προς κατάστημα στο κέντρο να το δοκιμάσω (άσε που νομίζω κ ehx θα έχει, έτσι για να το ζαχαρώσω λίγο...!)

 

Αν ψήνεσαι για diy τσέκαρε και το : http://www.thomann.de/gr/behringer_bsy600.htm

γιατί έχει και τη δυνατότητα να μιξάρεις το σήμα ,άρα υποθέτω οτι θα μπορείς να βάλεις στην έξοδο ένα φίλτρο να κόβει τα μπάσα.α!και απο ήχο είναι καλό...

Και αυτό θα το ακούσω να μη σου πω με προτεραιότητα...!

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για την όλη ιστορία...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου