Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία μόνο των υψηλότερων συχνοτήτων σε bass synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έπεσαν στα χέρια μου δυο bass synths, το ibanez sb7 και το digitech bass synth wah.

 

Σε πιο βιαστική κρίση προτιμώ το αποτέλεσμα του sb7 αλλά το digitech έχει τόσα πολλά που δεν θέλω να το απορρίψω πολύ γρήγορα.

 

Αυτό που σίγουρα όμως θέλω είναι έναν τρόπο οι χαμηλές μου να μην περνάνε καθόλου από το εφέ κ να βγαίνουν καθαρές (ή έστω ελάχιστα επηρεασμένες) και να μπορώ να στολίζω στις ψηλές μόνο.

 

Αυτό πως μπορεί να γίνει;

Αν είχα ενισχυτή με effects loop κάτι τέτοιο είναι εφικτό; (ο roland cb-100 δυστυχώς δεν έχει)

Με κάποιου άλλου τύπου συνδεσμολογία γίνεται;

 

Για την ώρα απλά συνδέω μπάσο > εφέ > ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα πεταλάκια αυτού του είδους έχουν ένα κουμπάκι πάνω που σου επιτρέπει να διαλέξεις το range των συχνωτήτων που πειράζει. για το gb7 δεν ξέρω να σου πώ αλλά στο bass synth έχει ενα ποτενσιόμετρο range. Επίσης με αυτο έχεις 2 εξόδους , μια καθαρή και μία effected οπότε μπορείς να στείλεις κάθε output σεδιαφορετικό  amp /input (οταν γραφεις, αν γράφεις) και να κάνεις το blend που σου ακούγεται καλύτερο. Ολες οι άλλες λύσεισ που μου περνάνε απο το μυαλό είναι λίγο ουτοπικές για το budget ενός τυπικού παίχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να εχεις το synth σε ξεχωριστη αλυσιδα, παραλληλη με την κανονικη. Πριν το synth εχεις ενα HPF φιλτρο που κοβει τις χαμηλες, πας στο synth και μετα αυτο το output μπορεις να το μιξαρεις κατα βουληση με την κανονικη αλυσιδα σου.

 

Oυσιαστικα εινα αυτο που σου λεει ο korakios. Σιγουρα δεν ειναι οτι πιο πρακτικο/ευκολο, αλλα κουβεντα να γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να γίνει κάπως εάν ο ενισχυτής δεν έχει send return loop?

 

Αν δεν κάνω λάθος τα περισσότερα πεταλάκια αυτού του είδους έχουν ένα κουμπάκι πάνω που σου επιτρέπει να διαλέξεις το range των συχνωτήτων που πειράζει. για το gb7 δεν ξέρω να σου πώ αλλά στο bass synth έχει ενα ποτενσιόμετρο range.

 

Το κακό είναι πως κ εντελώς κλειστό να έχω το range στις synth επιλογές έστω κ λίγο επηρεάζει.

 

Νομίζω πως από το κουμπί: Frequency ρυθμίζεις ποιες συχνότητες θα επηρεάσει...

 

Από ότι έχω καταλάβει στο frequency του sb7 επηρεάζει πόσο θα πειράξει τις ψηλές συχνότητες μόνο. Ήλπιζα ότι το sensitivity Θα έκανε αυτή τη δουλειά, αντιθέτως με χαμηλό sensitivity απλά δεν πιάνει τίποτα κ κόβει κ το σήμα !!

 

Επίσης με αυτο έχεις 2 εξόδους , μια καθαρή και μία effected οπότε μπορείς να στείλεις κάθε output σεδιαφορετικό  amp /input (οταν γραφεις, αν γράφεις) και να κάνεις το blend που σου ακούγεται καλύτερο.

Αυτό θέλω να το δοκιμάσω κάπως, αλλά δεν έχω κάποια κονσόλα ή γενικά κάποιο μέρος να στείλω και τα δυο σήματα κ να τα ανακατέψω ταυτόχρονα (Γιατί ένα ένα δεν με εξυπηρετεί)

ΑΝ τυχόν είχα κάρτα ήχου με 2 inputs παίζει να μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο;

 

Ολες οι άλλες λύσεισ που μου περνάνε απο το μυαλό είναι λίγο ουτοπικές για το budget ενός τυπικού παίχτη.

Για πες καμία από περιέργεια.

 

βρες ενα boss ls2 &ένα eq πεταλι να δοκιμάσεις...δηλαδή μπάσο -> ls2 ->send ->synth ->eq(κόψε μπάσσα) -> return...  :)

 

Όπως είπα κ στο αρχικό κ ρωτάω κ ξανά, μπορώ να το κάνω αν ο ενισχυτής είχε fx loop? (Αυτός που έχω δεν έχει)

 

Γενικά δεν απορρίπτω να σκεφτώ κ την ιδέα να αλλάξω ενισχυτή αν δω ότι μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο με την ύπαρξη fx loop, ή να κάνω καμιά αγορά κάρτας ήχου/ κονσόλας κλπ να δοκιμάσω.

Ακόμα καλύτερα δέχομαι προτάσεις αν υπάρχει synth που να έχει διακόπτη να στέλνει καθαρό κ εφέ ταυτόχρονα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπαρξη effect loop δεν εχει σημασια. Οι προτασεις που σου δινουμε υποθετουν οτι ολο αυτο το συστημα βρισκεται μπροστα απο τον ενισχυτη.

 

Αυτο που θες ειναι να επηρεασεις μονο τις υψηλες συχνοτητες στο σημα σου. Για να το πετυχεις αυτο, χρειαζεσαι ενα φιλτρο που θα "εξουδετερωσει" τις χαμηλες συχνοτητες, ωστε να σου μεινουν μονο αυτες που θες. Το φιλτρο αυτο μπορει να ειναι οτιδηποτε απο μια diy κατασκευη μηδαμινου κοστους μεχρι ενα eq πεταλακι.

 

Εχεις καταφερει λοιπον στο πεταλι που σε ενδιαφερει να δινεις ως εισοδο μονο τις συχνοτητες που θελεις να επηρεασει. Επειδη ομως στο τελικο αποτελεσμα θελουμε και τις χαμηλες και οχι μονο αυτο που δινουμε στο πεταλακι, θα πρεπει ολο αυτο να βρισκεται σε χωριστη αλυσιδα με χωριστο output.

 

Το δευτερο αυτο output μπορεις να το "ενωσεις" με το κανονικο σημα σου με διαφορους τροπους - κατι σαν το LS2, μια μικρη κονσολα η μια υπερμπακαλικη, αμφιβολου αποτελεσματος λυση οπως η παρακατω

images?q=tbn:ANd9GcSAMjxBUNnsdzZF82dS6BYRuzgrynHgRZu58r9LhIulaMedBjcAQw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο "εύκολο" που μου έρχεται στο μυαλό είναι να έχεις 2 κανάλια και ένα EQ όπως είπε και ο odis... Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θες αφού όλη η μαγεία του synth είναι στις μπάσες συχνότητες αλλά τέσπα... Το πιο φθηνό που μπορώ να σκεφτώ είναι αυτό το μαραφέτι που πρότεινε ο odis και δεν το βρίσκω και τόσο μπακάλικο... Το βρίσκω πολύ βαβουριασμένο... Για αυτό παίρνεις μία GT10B που έχει τα πάντα όλα μέσα και 2 chain να κάνεις ό,τι θέλεις!!!  ;D

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φιλτρο αυτο μπορει να ειναι οτιδηποτε απο μια diy κατασκευη μηδαμινου κοστους

 

Έχουμε κανένα λινκ γι αυτό;

 

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θες αφού όλη η μαγεία του synth είναι στις μπάσες συχνότητες αλλά τέσπα...

Δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα καθόλου να μαι ειλικρινής. Δηλαδή που να το πάω σε μπάντα κάτι τέτοιο. Θα ψάχνω εγώ μπασίστα γιατί δεν θα έχουμε μπάσο :P

Ή κόβονταν πολύ οι χαμηλές, ή παραμόρφωναν κ δεν μου άρεσαν.

 

edit: Πωπω ευτυχία!! Μπορώ να φτιάξω line selector από αυτό εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=154440.0

Γεια σου ρε Ηρακλή ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, DIY line selector βρηκαμε, τωρα για φιλτρο υπαρχουν επιλογες πολλες...αν ξερεις απο κολλησεις κλπ μπορω να σου ετοιμασω 2-3 απλα σχεδια, τα δοκιμαζεις και βλεπεις ποσο καλα δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου