Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. simple Bypass - A/B box


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γειά χαρά σε όλους!

 

μετά την κατασκευή του noiz overdrive αποφάσισα οτι μια που πάντα ένα bypass-A/B box είναι χρήσιμο, θα ήταν ευκαιρία να φτιάξω ένα.

Μετά την πρώτη επαφή μου με το άθλημα λογω του νοιζ οβερντραιβ, κατάλαβα οτι η κατασκευή του εν λόγω bypass box είναι παρα πολύ απλό θέμα. Στην ουσία πρόκειται για ένα DPDT διακόπτη συνδεδεμένο κατάλληλα με 4 jacks.

αυτό που έφταξα εγώ, είναι πολύ απλό, χωρίς led για να δείχνει τη "διαδρομή" που ακολουθεί το σήμα, αλλά κάνει τη δουλειά που θέλω, με πολύ μικρό κόστος και ...πονοκέφαλο  ;D

 

για την κατασκευή του θα χρειαστείτε:

4 μονοφωνικά jacks για σασί

1 DPDT διακόπτη

και καλάι, κολλητήρι και καλώδιο που σας έχει περισσέψει από το noiz OD  ;D

 

παρακάτω έχω κάνει ένα απλό διάγραμμα με τις συνδεσεις:

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/sximabypassbox-2.jpg

 

οι διακεκομμένες γραμμές που ενώνουν τα sleeve των jack συμβολίζουν τις συνδέσεις της γείωσης, οι οποίες δε χρειάζεται να γίνουν αν χρησιμοποιήσετε μεταλλικό κουτί

 

έτσι λοιπόν το σήμα μας θα κάνει τη διαδρομή 1-3-αλυσιδα εφέ-4-2

είτε τη διαδρομή 1-2 μέσω της συνδεσης bypass των δύο κάτω ακροδεκτών του DPDT όπως φαίνεται στο σχήμα

 

μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σαν bypass box όπου συνδέουμε την κιθάρα στο 1, τον ενισχυτή στο 2, και την αλυσίδα των εφέ που θέλουμε να ενεργοποιούμε/απενεργοποιούμε με ενα πατημα στα 3 και 4

 

επίσης μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε πχ για να δοκιμάσουμε 2 ενισχυτές συνδέοντας την κιθάρα στο 1, τον Α ενισχυτή στο 2 και τον Β ενισχυτή στο 3

 

φυσικά μπορείτε να εκμεταλλευτείτε τις λειτουργίες του διακόπτη όπως αλλιώς εσείς θέλετε!  :)

 

παρακάτω βάζω μία φωτό του δικού μου bypass box που μόλις τελείωσα. έχει πολύ μικρές διαστάσεις (έχω βάλει μία πεννα ως μέτρο σύγκρισης  ;D )

http://i240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/bypassbox-1.jpg

 

ευχαριστώ τον toneless για τη βοήθειά του  :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

γειά χαρά σε όλους!

 

μετά την κατασκευή του noiz overdrive αποφάσισα οτι μια που πάντα ένα bypass-A/B box είναι χρήσιμο, θα ήταν ευκαιρία να φτιάξω ένα.

Μετά την πρώτη επαφή μου με το άθλημα λογω του νοιζ οβερντραιβ, κατάλαβα οτι η κατασκευή του εν λόγω bypass box είναι παρα πολύ απλό θέμα. Στην ουσία πρόκειται για ένα DPDT διακόπτη συνδεδεμένο κατάλληλα με 4 jacks.

αυτό που έφταξα εγώ, είναι πολύ απλό, χωρίς led για να δείχνει τη "διαδρομή" που ακολουθεί το σήμα, αλλά κάνει τη δουλειά που θέλω, με πολύ μικρό κόστος και ...πονοκέφαλο  ;D

 

για την κατασκευή του θα χρειαστείτε:

4 μονοφωνικά jacks για σασί

1 DPDT διακόπτη

και καλάι, κολλητήρι και καλώδιο που σας έχει περισσέψει από το noiz OD  ;D

 

παρακάτω έχω κάνει ένα απλό διάγραμμα με τις συνδεσεις:

sximabypassbox-2.jpg

 

οι διακεκομμένες γραμμές που ενώνουν τα sleeve των jack συμβολίζουν τις συνδέσεις της γείωσης, οι οποίες δε χρειάζεται να γίνουν αν χρησιμοποιήσετε μεταλλικό κουτί

 

έτσι λοιπόν το σήμα μας θα κάνει τη διαδρομή 1-3-αλυσιδα εφέ-4-2

είτε τη διαδρομή 1-2 μέσω της συνδεσης bypass των δύο κάτω ακροδεκτών του DPDT όπως φαίνεται στο σχήμα

 

μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε σαν bypass box όπου συνδέουμε την κιθάρα στο 1, τον ενισχυτή στο 2, και την αλυσίδα των εφέ που θέλουμε να ενεργοποιούμε/απενεργοποιούμε με ενα πατημα στα 3 και 4

 

επίσης μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε πχ για να δοκιμάσουμε 2 ενισχυτές συνδέοντας την κιθάρα στο 1, τον Α ενισχυτή στο 2 και τον Β ενισχυτή στο 3

 

φυσικά μπορείτε να εκμεταλλευτείτε τις λειτουργίες του διακόπτη όπως αλλιώς εσείς θέλετε!  :)

 

παρακάτω βάζω μία φωτό του δικού μου bypass box που μόλις τελείωσα. έχει πολύ μικρές διαστάσεις (έχω βάλει μία πεννα ως μέτρο σύγκρισης  ;D )

bypassbox-1.jpg

 

ευχαριστώ τον toneless για τη βοήθειά του  :)

 

μπραβο σου φιλε μου!!!

πολυ καλη δουλεια!!!

εβγε!! ;D 8) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παίδες..

περιμένω να δώ φωτος απο τα δικά σας.. ;D οσων δηλαδή δεν το χουν ρίξει στην ...tonelab ακόμα  ;D :P

 

χμμμ... απο ό,τι είδα με ένα γρήγορο ψάξιμο το Α/Β/Υ box είναι ένα μαραφέτι που λειτουργεί σαν Α/Β μόνο που έχεις επιλογή να ενεργοποιήσεις και send και output ταυτόχρονα??

 

υποθέτω οτι δε θα είναι τίποτα τοσο δυσκολο, μάλλον θα πρόκειται για "γρίφο" συνδεσμολογίας διακοπτών, αλλα πραγματικά προς το παρόν τουλάχιστον δεν έχω ιδέα πως μπορεί να γίνεται..

 

οι πιο έμπειροι και γνώστες ας βοηθήσουν παρακαλώ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θα μπορουσες να βαλεις και μια φωτο πως ειναι απο μεσα τηα βοηθουσες πολυ  :)

 

δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω μηχανή.. αλλά και να είχα, δε νομίζω οτι θα μπορούσα να βγάλω καμιά φωτογραφία της προκοπής.. το κουτάκι είναι πραγματικά μικρό, και ανοίγει μόνο απο πάνω.. δε νομίζω οτι θα πετύχαινα κάτι πιο κατατοπιστικό απο το σχεδιάγραμμα που έφτιαξα με το χέρι..

επίσης δε θα ήθελα να το ριψοκινδυνέψω να "ξετσαλακώσω" τα καλώδια γιατί είναι αρκετά "σκληρά" και μπορεί να ξεκολλήσουν από τις ενώσεις των jacks όπως και έγινε όταν τα τοποθετούσα..

αν θες, υπάρχουν κάποιες ακόμα όψεις του κουτιού εδώ

http://s240.photobucket.com/albums/ff32/irakliszs/ αν σε βοηθάει

 

καλή συνέχεια

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου