Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. simple Bypass - A/B box


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μόνο που μένει είναι να βρω πως στο d!@0lο θα στερεώσω τη μπαταρία και θα το κάνω πιο στιβαρό γιατί άμα το πατήσω με το πόδι... ::)

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις velcro.

Ενα κομμάτι κολλημένο στο κάτω μέρος του κουτιού και το "αντίθετο" του τυλιγμένο με τη μπαταρία.

 

Επίσης, μπορείς απλά να βάλεις μέσα στο κουτί ενα τσαλακωμένο φύλλο εφημερίδας... ;D

 

Σχετικά με τη στιβαρότητα, δεν υπάρχει θέμα.

Σε ίδιο κουτί έχω φτιάξει ενα μίκτη εδώ και αρκετά χρόνια χωρις να πάθει κάτι.  ;D

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

το μαγαζί που λές είναι το guitar store και δεν είναι ακριβώς στη θεμιστοκλέους νομίζω λέγεται στουρνάρη

από εκεί πήρα τον 3pdt 10Ε :o εχε χάρη που δεν τον έβρισκα αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαγαζί που λές είναι το guitar store και δεν είναι ακριβώς στη θεμιστοκλέους νομίζω λέγεται στουρνάρη

από εκεί πήρα τον 3pdt 10Ε :o εχε χάρη που δεν τον έβρισκα αλλού

 

νομίζω πως είναι καλή τιμή για 3PDT footswitch  :P

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα ελεγε και ο μπομπ ο σφουγγαρακης "ειμαι ετιμος". ;D

 

εχω ολα τα υλικα , και μια ερωτιση.

 

βλεπω παντου βαζουν στερεο inpout jack

για να κοβεται η παροχη ρευματος οταν προκειται να βαλουμε και ledakia. αυτο δν μου φενεται απαρετιτο,

αφου η μπαταρια ή η τροφοδοσια απο τον μετασχιματιστη δινουν ρευμα μονο στα λαμπακια , οποτε αν εχεις στο πατιμενο στο true bypass mode και δν περναει το σημα μεσα απο το πεταλι που υπερπηδας τα λαμπακια ειναι σβιστα και δν κεγεται μπαταρια. σωστα????

 

 

P.S επισης , μαλλον θα βαλω και ενα pdpt εκτος του 3dpt (ελπιζω να τα εγραψα σωστα) για να συνδεσω ενα κουρδιστιρι, και να κανει και mute (me ledaki. εχω βρει τροπο εδω=====>

http://www.singlecoil.com/tb-strip/dia10.html    ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ποσταρουμε ολο και πιο συνθετα διαγραματα... Στο τελος θα φτιαξουμε καμια αναλογικη gt-6. lol xaxa

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πολυκαταλαβαίνω τι εννοείς πάντως τα jacks δεν εχουνε δουλειά με το πότε θα ανάβει το led (νομίζω)

ο 3pdt διακόπτης τα κανονίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν βαλεις στερεο jack για inpout περνας και τη γηωση μεσα απο το jack ωστε οταν αποσινδεεις  το true bypass  να μην καιγεται μπαταρια, οπως ολα τα πεταλια, που οταν τα αποσινδεσεις δεν λειτουργουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις στέρεο jacks για να μη χαλάει η μπαταρία..

 

σε ένα πετάλι εφέ, υπαρχει το κύκλωμα που παράγει το εφέ, και ο διακόπτης που δρομολογεί το σήμα μέσα από το κύκλωμα του εφέ, η το παρακάμπτει τελειως.

όπως και να'χει το κύκλωμα του εφέ πάντα δουλεύει, γιαυτό χρησιμοποιείται η πατέντα με τα jacks.

όταν όμως έχεις ένα απλό διακόπτη και ένα led που λειτουργεί σαν indicator τότε δε χρειάζεσαι στερεο jacks γιατι το μόνο πράγμα που καταναλώνει ενέργεια είναι το led, οπότε όταν το χεις σβηστό, είσαι εντάξει

 

βέβαια, αν χρησιμοποιείς δίχρωμο led (η μια διαδρομή να είναι κόκκινη κ η άλλη πράσινη πχ) τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις stereo jack γιατί διαφορετικά το led θα ήταν μονίμως ανοιχτο  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου