Προς το περιεχόμενο

Νέες Yamaha Pacifica στη Messe '11


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πάντοτε θεωρούσα τη σειρά των Pacifica από τις πλέον τίμιες, value for money κιθάρες που κυκλοφορούν. Ξεκίνησαν σαν ένα "πείραμα" του αμερικάνικου Custom Shop της Yamaha και έφτασαν να περιλαμβάνουν μοντέλα από entry level έως και custom shop εκδόσεις.

 

Στη Messe η Yamaha διατήρησε τη φήμη των Pacifica παρουσιάζοντας νέα μοντέλα, με πολύ καλές προδιαγραφές και parts:

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Pacifica 611 διαθέτει ένα soapbar Duncan P90 κοντά στο μπράτσο και έναν humbucker Duncan Custom 5 στον καβαλάρη, γεγονός που θα ενθουσιάσει κυρίως τους φανατικούς της jazz-fusion και της jazz-rock.

 

width=600 height=198http://3.bp.blogspot.com/-j5A5AtDWuRs/TaLa_KyqzQI/AAAAAAAAEoI/d6I6vKnFwIk/s1600/yamaha+pacifica+611H.jpg[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Pacifica 611 διαθέτει ένα soapbar Duncan P90 κοντά στο μπράτσο και έναν humbucker Duncan Custom 5 στον καβαλάρη, γεγονός που θα ενθουσιάσει κυρίως τους φανατικούς της jazz-fusion και της jazz-rock.

 

Και των blues, blues-rock και πολλών άλλων ιδιωμάτων, θα πρόσθετα. Σε όλη τη σειρά πάντως είναι εντυπωσιακά τα "ανταλλακτικά" που χρησιμοποιήθηκαν (SD pickups, ειδική κατασκευή μάλιστα ο P-Rails, επώνυμες γέφυρες, κλειδιά, κλπ). Κατά τη γνώμη μου πολύ αξιόλογες προτάσεις στη "μεσαία" κατηγορία.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

 

Δύο πιο ωραία βιντεάκια για τις νέες Pacifica.

 

Yamaha Pacifica 611HFM - Soren Andersen

 

Yamaha Pacifica 510V - Soren Andersen

 

Είναι ενδιαφέρον ότι αυτές οι κιθάρες βγήκαν μαζί με τις Pawnshop της 7ender. Βλέποντας τις τιμές στον thomann και αλλού, έχω την εντύπωση ότι θα πατήσουν τις δεύτερες κάτω... Και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για hot-rod κιθάρες, απλώς της Yamaha έχουν πολύ καλύτερα parts.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δοκιμασα σημερα μια 611 - υπηρχε και η 510 στο μαγαζι αλλα δεν προλαβαινα να τη δοκιμασω.

 

Μεγαλο approve. Πολυ ωραια κατασκευη, μετριο βαρος (απο οσες ειδα εκει δε βρηκα καμια αγκυρα αλλα ουτε και featherweight). Πολυ ωραια δουλεια στο finish, neck tint και ταστα. Γενικα το μανικι θα ειναι straight down fender's alley, εχει κλασσικες stratlike διαστασεις και αισθηση. Προσωπικα θα μου αρεσε να ειναι λιιιγο πιο beefy, ειδικα και για το στυλ για το οποιο προοριζεται πιστευω θα ωφελουσε λιγο στον ηχο και θα ηταν ευπροσδεκτο απο τους περισσοτερους κιθαριστες. Αλλα και ως εχει, ειναι μια χαρα.

 

Απο ηχητικο versatility η κιθαρα παει πολυ καλα, κυριως λογω της πολυς ωραιας επιλογης μαγνητων που συνεργαζονται αψογα στις ενδιαμεσες θεσεις και "ακουνε" εξαιρετικα. Πολυ ωραιο feature και οι graphite λεπτομερειες.

 

Το μονο αρνητικο που βρηκα ηταν τα knobs που μου φανηκαν λιγο χαμηλα σε υψος, πραγμα που εμενα με δυσκολευει λιγο στον ελεγχο τους.

 

Συνολικα ομως, εξαιρετικα κατασκευασμενη κιθαρα με πολυ ενδιαφεροντα looks και ηχο, σιγουρα αξιζει ενα consideration απο οσους ψαχνουν καποιο εναλλακτικο stratοειδες. Ειδικα σε αυτα τα λεφτα ειναι sick deal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα σημερα μια 611 - υπηρχε και η 510 στο μαγαζι αλλα δεν προλαβαινα να τη δοκιμασω.

 

Μεγαλο approve. Πολυ ωραια κατασκευη, μετριο βαρος (απο οσες ειδα εκει δε βρηκα καμια αγκυρα αλλα ουτε και featherweight). Πολυ ωραια δουλεια στο finish, neck tint και ταστα. Γενικα το μανικι θα ειναι straight down fender's alley, εχει κλασσικες stratlike διαστασεις και αισθηση. Προσωπικα θα μου αρεσε να ειναι λιιιγο πιο beefy, ειδικα και για το στυλ για το οποιο προοριζεται πιστευω θα ωφελουσε λιγο στον ηχο και θα ηταν ευπροσδεκτο απο τους περισσοτερους κιθαριστες. Αλλα και ως εχει, ειναι μια χαρα.

 

Απο ηχητικο versatility η κιθαρα παει πολυ καλα, κυριως λογω της πολυς ωραιας επιλογης μαγνητων που συνεργαζονται αψογα στις ενδιαμεσες θεσεις και "ακουνε" εξαιρετικα. Πολυ ωραιο feature και οι graphite λεπτομερειες.

 

Το μονο αρνητικο που βρηκα ηταν τα knobs που μου φανηκαν λιγο χαμηλα σε υψος, πραγμα που εμενα με δυσκολευει λιγο στον ελεγχο τους.

 

Συνολικα ομως, εξαιρετικα κατασκευασμενη κιθαρα με πολυ ενδιαφεροντα looks και ηχο, σιγουρα αξιζει ενα consideration απο οσους ψαχνουν καποιο εναλλακτικο stratοειδες. Ειδικα σε αυτα τα λεφτα ειναι sick deal.

 

Ωραίο το review! Την εχω βάλει στο μάτι την 611 εδώ και κανα τρίμηνο. Όντως τρελό value for money το κιθαρόνι με αυτά τα specs. Στα υπόψην και αυτός ο ενισχυτάκος για τις prive καταστάσεις (απο την ίδια εταιρεία): http://www.thomann.de/gr/yamaha_thr10.htm , http://uk.yamaha.com/en/products/musical-instruments/guitars-basses/amps/thr_sound/. ;)

 

Υ.Γ. μ'αρέσει πολύ που η Yamaha προσφέρει κάποιες φορές κάτι το ξεχωριστό και προσβάσιμο σε εμάς τους θνητούς (σε σύγκριση με τις υπόλοιπες εταιρείες...).

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον THR τον ειχανε στο μαγαζι αλλα δεν ειχε κανενα να δοκιμασω - μολις ειχαν ερθει και ηταν ολοι στα κουτια τους στοιβαγμενοι σε μια γωνια. Φαινεται ενδιαφερον μηχανημα αλλα προωπικα με τρομαζουν λιγο τα 8'' speakers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται ενδιαφερον μηχανημα αλλα προωπικα με τρομαζουν λιγο τα 8'' speakers...

 

Για αυτό τους λές να βγάλουνε κάποια στιγμή έναν για δοκιμή (σαν καλά παιδιά που είναι...) για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε και εμείς οι ενδιαφερόμενοι.  ;)

 

υ.γ. μιά χαρά μου ακούγεται πάντως εδώ (με μικρόφωνο):

Και Line in:

Και ένα παιδί που τον αγόρασε είπε ότι ακριβώς έτσι ακούγεται ("τόσο" καλά δηλαδή!  ;)) Θα ήθελα πολύ να τον δώ απο κοντά.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον 2 ηχεια x 8 cm για τον THR10.

 

Σωστος. Στο μαγαζι δεν ειχα χρονο και εγω να τον δοκιμασω, ποσο μαλλον να τους ζητησω να στησουν εκεινη την ωρα ενα. Ειμαι σιγουρος οτι θα στησουν καποιο για δοκιμη (μολις ειχαν ερθει) οποτε αν περασω καποια αλλη στιγμη και υπαρχει θα τον δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου