Προς το περιεχόμενο

esp edwards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι κατοχος Εdwards εδω και 3 χρονια. Ισως η καλυτερη Les Paul που εχω παιξει σε αυτα τα χρηματα (την δικια μου την ειχα παρει 750). Φαντασου μια Les Paul, επιπεδου κατασκευης ESP Standard Series, με το γνωστο αψογο quality control των γιαπωνεζων. "Κοιταει στα ματια" τις περισσοτερες Gibson μεχρι και διπλασιας αξιας που εχω παιξει.

Βεβαια για να λεμε και του στραβου το δικιο, Gibson δεν ειναι, αλλα αν παρεις πχ οτι μια Edwards LPS (Standard) κοστιζει κατω απο χιλιαρικο, ενω οι περισσοτερες Gibson Les Paul Standard ξεκινανε απο 1600 - 1700 και πανω, ειναι μεν στη μιση τιμη αλλα σε καμια περιπτωση μιση ποιοτητα.

Επισης υπαρχει το γνωστο προβλημα του quality control της Gibson τα τελευταια χρονια. Δηλαδη, οτι απο μια "σειρα" παραγωγης, θα βγουν πχ 10 Les Paul εκ των οποιων μερικες θα ειναι αριστες, αλλες απλα καλες, και αλλες μετριες και ισως κατω του μετριου. Οποτε θα μπορουσε να πει κανεις οτι μια Edwards ερχετε περιπου στην ιδια ποιοτητα μιας μετριας προς καλης Gibson Standard.

Αυτα τα ολιγα.  ;D

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα σου φαινονται ακριβες; Δηλαδη μια ΕSP Horizon που φτιαχνεται στο ιδιο εργοστασιο με τα ιδια ακριβως πραγματα επανω (ασχετα με το σχημα της κιθαρας) και κοστιζει τα διπλα πως πρεπει να λεγεται; Και φθηνες ειναι για την ποιοτητα τους...εχω ακριβως την κιθαρα που εχει ο FrosT αλλα σε λευκη, αυτη δηλαδη --> http://www.richtonemusic.co.uk/products/esp_edwards_e-lp-92cd_electric_guitar_white_finish.asp και την πηρα απο το richtonemusic και δεν την αλλαζω με καμια...με λιγα λογια κατασταλλαξα απο κιθαρα...ή τουλαχιστον απο βασικη κιθαρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή παλαιότερα είχα ψαχτεί με τις Edwards δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά δεν κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο με τις καλές Γιαπωνέζικες ESP αλλά σε θυγατρικό εργοστάσιο της ESP στην Κίνα.

 

Στην συνέχεια αποστέλλονται στην Ιαπωνία για setup (είναι  δηλ. κάτι σαν τις ακριβές Epiphone που στέλνονται στο εργοστάσιο της Gibson για setup).

 

Αυτό φυσικά δεν τις κάνει χειρότερες κιθάρες απλά κατά την γνώμη μου λιγάκι απομυθοποιεί το τρομερό Value for money τους σε σχέση με τις ESP.

 

Μπορείτε να το τσεκάρετε στα παρακάτω links.  ;)

 

http://www.tokaiforum.com/viewtopic.php?t=13235

 

http://www.mylespaul.com/forums/other-les-pauls/42463-edwards-made-china.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παλαιότερα είχα ψαχτεί με τις Edwards δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά δεν κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο με τις καλές Γιαπωνέζικες ESP αλλά σε θυγατρικό εργοστάσιο της ESP στην Κίνα.

 

Στην συνέχεια αποστέλλονται στην Ιαπωνία για setup (είναι  δηλ. κάτι σαν τις ακριβές Epiphone που στέλνονται στο εργοστάσιο της Gibson για setup).

 

Αυτό φυσικά δεν τις κάνει χειρότερες κιθάρες απλά κατά την γνώμη μου λιγάκι απομυθοποιεί το τρομερό Value for money τους σε σχέση με τις ESP.

 

Μπορείτε να το τσεκάρετε στα παρακάτω links.   ;)

 

http://www.tokaiforum.com/viewtopic.php?t=13235

 

http://www.mylespaul.com/forums/other-les-pauls/42463-edwards-made-china.html

 

 

Hμoυν σιγουρος πως καποιος θα το ανεφερε αυτο...απ'οτι ξερω παλιοτερα οι edwards οντως κατασκευαζονταν στο ιδιο εργοστασιο με τις ιαπωνικες esp αλλα δε μου λεει κατι αυτο και δεν ξερω ποσο καλυτερες ηταν ας πουμε οι παλιες edwards σε σχεση με τις σημερινες μονο και μονο απο το θεμα του εργοστασιου...για το θεμα δεν ειναι το μερος που κατασκευαζονται αλλα τα ατομα, η τεχνογνωσια, τα μηχανηματα κατασκευης, τα ξυλα που χρησιμοποιουν, το QC, τα οποια αν παραμενουν ιδια δεν αλλαζει κατι ουσιαστικο. Και επειδη ειχα και καθαρα κινεζικη κιθαρα και κορεατικη κλπ πιστεψε με η Εdwards που εχω τωρα απ'ολες τις αποψεις ειναι ετη φωτος μπροστα...δηλαδη ακομα και να το ξερεις πως φτιαχνονται στην Κινα δεν το πιστευεις ;) Και το value for money υπαρχει οχι μονο σε σχεση με τις esp αλλα και με τις gibson studio/standard...ειδικα αν μιλησουμε για τις τελευταιες studio ασε... Και γνωριζεις πολυ καλα πως ολα αυτα ειναι απλα για να εχουμε να λεμε κατι...γιατι οταν παιρνω στα χερια μου μια κιθαρα ποιοτικα αψογη και τελεια σεταρισμενη εξ'αρχης με επωνυμο hardware επανω ολα τα υπολοιπα ποσως μ'ενδιαφερουν...και στην τελικη οκ, λαθος μου, δεν φτιαχνονται στο ιαπωνικο εγροστασιο...βρες μου αλλη κινεζικη κιθαρα να ειναι τοσο καλη οσο οι edwards ;) Μονο και μονο οτι η δικια μου κινεζικη παταει στεγνα τις τωρινες αμερικανες gibson studio και κοντραρει στα ισια τις standard με κανει μαγκα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου