Προς το περιεχόμενο

Apple Mac και bus powered συσκευες!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και παλι!

Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη γιατι το θεμα που ανοιγω σχετιζεται με ενα προηγουμενο ποστ που εχω κανει:http://www.noiz.gr/index.php?topic=184394.0

Ομως νομιζω οτι καλο ειναι να διευκρινιστει ξεχωριστα για να διευκολυνθει οποιος μπορει να ενδιαφερθει στο μελλον. (και να μην μπλεξουμε με γενικοτερα ηλεκτρολογικα θεματα)

 

 

Οποτε το ερωτημα μου ειναι το εξης:

Μπορει η bus power τροφοδοσια ρευματος των εξωτερικων συσκευων να βλαψει εναν υπολογιστη??

 

Ο λογος που αναφερομαι συγκεκριμενα στα Mac ειναι διοτι πολυ απλα τα PC εχουν παντα τροφοδοτικα πολυ μεγαλυτερα απο την απαιτουμενη καταναλωση ρευματος των επιμερους στοιχειων τους. (συνηθως μεγαλυτερα κατα εκατονταδες watt)

Τι γινεται ομως με τα mac οπου η τροφοδοσια μπαινει στο μικροσκοπιο και τα τροφοδοτικα παρεχουν το απολυτως απαραιτητο ρευμα? Για παραδειγμα εχω την εντυπωση οτι οι iMac φορανε 200αρια τροφοδοτικα (το δικο μου mac mini ουτε που καταφερα να βρω τι τροφοδοτικο εχει...)

Μπορουν με αυτη την παροχη ρευματος να τροφοδοτησουν επαρκως συσκευες οπως firewire καρτες ηχου, usb bus powered σκληρους δισκους κτλ...????

Ή ακομα και να μπορουν, υπαρχει καποιος κινδυνος για το συστημα?? Ψαχνοντας στο ιντερνετ διαπιστωσα οτι το θεμα δεν εχει θιγει αλλα υπαρχουν περιπτωσεις που εξ' αιτιας τετοιων συνδεσεων παρουσιαζονται προβληματα υπερθερμανσης, θορυβου, αυξημενης λειτουργειας του ανεμιστηρα κ.α.

 

Συγκεκριμενα, μπορει ενα macbook ή ενα mac mini (εκτιμω οτι θα εχουν το ιδιο τροφοδοτικο) να λειτουργησει οπως πρεπει εχοντας συνδεδεμενες δυο ή τρεις συσκευες bus powered (πχ: μια firewire καρτα ηχου και ενα usb σκληρο δισκο)?

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και οσο για τις χαζες, ισως, ερωτησεις απλα προσπαθω να βαλω μια ταξη στο κεφαλι μου και προπαντων να μην χαλασω τιποτα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα κανεις?? Απορω ???

 

Αυριο θα αγορασω ενα εξωτερικο σκληρο δισκο.

Δεν ξερω τι να κανω? Να παρω ενα 2.5 bus power (που ειναι πιο βολικος) ή να παρω ''τουβλο'' 3.5 με ξεχωριστη τροφοδοσια?

Στο mac θα ειναι συνδεδεμενη και μια Motu Ultralite.

 

 

 

...και μου το λεγε η μανα μου!!

''Μη παρεις macintosh αγορι μου...''

αλλα εγω εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και μου το λεγε η μανα μου!!

''Μη παρεις macintosh αγορι μου...''

αλλα εγω εκει...

Η μάνα σου (και η κάθε μάνα) ξέρει πολύ καλά τι λέει...εμείς δεν καταλαβαίνουμε.

 

Συγκεκριμενα, μπορει ενα macbook ή ενα mac mini (εκτιμω οτι θα εχουν το ιδιο τροφοδοτικο) να λειτουργησει οπως πρεπει εχοντας συνδεδεμενες δυο ή τρεις συσκευες bus powered (πχ: μια firewire καρτα ηχου και ενα usb σκληρο δισκο)?

Τι σημαίνει όπως πρέπει? Εάν εννοείς να κάνεις live (ας πούμε), κανένα από τα 2 μηχανήματα που αναφέρεις, δεν σχεδιάστηκε γι αυτό. Από την άλλη, χρόνια τώρα, ακόμα και παλαιότερα μηχανήματα (το παλιό μου G5, το παλιό μου G4, το παλιό μου G3), δουλεύαν και με 5-6 συσκευές επάνω και ΟΛΑ είχαν τη MOtu Ultralite (τη παλιά) ανάμεσα...απροβλημάτιστα.

 

ή να παρω ''τουβλο'' 3.5 με ξεχωριστη τροφοδοσια?

Είτε mac έχεις, είτε Pc...ΠΑΝΤΑ η ξεχωριστή τροφοδοσία είναι καλύτερη.

 

ΥΓ 25 χρόνια τώρα που δουλεύω με Mac...δεν με απασχόλησε ποτέ τι τροφοδοτικό έχουν επάνω.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον marathon.  επισης, να προτιμησεις συσκευες που συστηνει η apple, όπως LaCie σκληρό. Εγώ πάντως την iO 24 Alesis την έχω με το τροφοδοτικό της πάντα, αν και ο iMac μου την τροφοδοτεί επαρκώς έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου