Προς το περιεχόμενο

Mac mini - MOTU Ultralite - ψυγείο Candy ...πρόβλημα!!


Mikio Yahara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Εδω και μερικες μερες ειμαι κατοχος ενος mac mini (το τελευταιο μοντελο). Μετα απο διαφορα προβληματα που ειχα με το παλιο pc μου, ειμαι αρκετα ευχαριστημενος σε πολλα θεματα εκτος απο ενα προβλημα που μου παρουσιαζει οταν συνδεω την καρτα ηχου.

 

Συνδεοντας την motu ultralite mk2 στην εισοδο firewire και εγκαθηστωντας τους drivers φαινεται να λειτουργει σωστα και σταθερα (ακομα και αν προσπαθω να την κρασαρω) αλλα ανα 5λεπτο ο ηχος διακοπτεται για μισο δευτερολεπτο και μετα συνεχιζει κανονικα. Στη πορεια παρατηρησα πως αυτη η διακοπη στην επικοινωνια της καρτας με τον υπολογιστη γινεται καθε φορα (ακριβως την ιδια στιγμη) που ξεκιναει το μοτερ του ψυγειου (το οποιο εχω στο ιδιο δωματιο).

 

Ειναι δυνατο μια τετοια δυσλειτουργεια να οφειλεται στο ρευμα και οχι σε drivers??? Θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχει παρομοια εμπειρια και αν αυτο το προβλημα λυνεται με καποιο UPS ή σταθεροποιητη τασης.

 

Η οποιαδηποτε συμβουλη σας θα με βοηθησει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καμια ιδεα??

 

κατι που ξεχασα να προσθεσω. Το mac εχει firewire 800 ετσι αναγκαστηκα να παρω ενα καλωδιο Lacie (firewire 400 σε 800) αν και δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να οφειλεται σ αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να βγάλεις το ψυγείο απο το ρεύμα και να τσεκάρεις αν ο ήχος διακόπτεται;;! Απλά και όμορφα.

 

ΥΓ: Αν το μοτέρ του ψυγείου σου ανοιγεί κάθε πέντε λεπτά τότε μάλλον πως έχει πρόβλημα!  ;D

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζεις να βγάλεις το ψυγείο απο το ρεύμα και να τσεκάρεις αν ο ήχος διακόπτεται;;! Απλά και όμορφα.

 

ΥΓ: Αν το μοτέρ του ψυγείου σου ανοιγεί κάθε πέντε λεπτά τότε μάλλον πως έχει πρόβλημα! 

 

Σημερα καταφερα να βρω χρονο για να ξανασχοληθω με το θεμα. Λοιπον εβγαλα το ψυγειο απο το ρευμα και οι διακοπες της καρτας σταματησαν μεχρι που συνεδεσα για φορτιση το λαπτοπ οποτε και ξαναδιακοπηκε στιγμιαία ο ηχος. Αρα το προβλημα ειναι καθαρα ηλεκτρολογικο!

 

Οποτε θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν μου προτεινατε ενα UPSπου θα μου ελυνε το προβλημα. Προσπαθω να διαβασω σχετικα αρθρα στο ιντερνετ αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως χρειαζομαι.

 

1) θελω UPS ή σταθεροποιητη τασης??

2) αν παρω UPS θα ειναι αθορυβο??

3) οποιοδηποτε UPS που με καλυπτει σε watt θα μου κανει δουλεια?? (το λεω γιατι βλεπω μεγαλη διακυμανση στις τιμες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ύπουλα αυτά τα ηλεκτρολογικά!

 

Νομίζω οτι τα UPS λειτουργούν και σαν σταθεροποιητές τάσης. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα οπότε ας βοηθήσει καλύτερα κάποιος που ξέρει κατι παραπάνω!

I'll follow the signal to the end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απ'ολα χαλαρωσε..........βαλε γυαλακι ηλειου 8) και μετα προσπαθησε να εγκαταστησεις τους drivers του ψυγειου.......... ;D ;D

 

κοιτα "Λοιπον εβγαλα το ψυγειο απο το ρευμα και οι διακοπες της καρτας σταματησαν μεχρι που συνεδεσα για φορτιση το λαπτοπ οποτε και ξαναδιακοπηκε στιγμιαία ο ηχος"

 

συ ειπας - αυτο που μαλλον δεν ξερεις ειναι οτι σε μερικα λαπτοπ οταν συνδεεις τον φορτιστη που απο την μερια της μπριζας ειναι ηδη στην παροχη ρευματος τοτε το ρευμα ειναι στην ακρη του καλωδιου και γι'αυτο ισως να σου κανει αυτη την "εμπλοκη" - με λιγα λογια αν εσυ βαλεις τον φορτιστη στην πριζα και μετα βαλεις το βυσμα στο λαπτοπ ειναι κακο γιατι το ρευμα σου θα ειναι στο βυσμα ΗΔΗ...... γι'αυτο λοιπον δοκιμασε να κανεις το αντιθετο - βαλε πρωτα το βυσμα στον υπολογιστη και μετα την πριζα στο ρευμα και πες μας αν θα στο ξανακανει............αν και παλι στο ξανακανει θα σου προτεινα να παρεις ενα τετοιο για το ψυγειο και για το λαπτοπ σου http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Surge-Protectors/Surge-Protectors/Turbo-X-Surge-Protector-5socket-GNBKS05.htm ειναι πολυ σημαντικα και καλα........μετα πας σε θεμα γειωσης οπου εκει μπαινεις σε αλλα λειμερια και θα το συζητησουμε μονο αν κατι απο αυτα που σου ειπα δεν λειτουργησει............ελπιζω να βοηθησα και οτι θες εδω ειμαστε ΟΛΟΙ 8) 8)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι όντως το μοτέρ να κάνει παρεμβολές. Από ηλεκτρολογικής άποψης, αν συνδέσεις ηλεκτρονικά και κινητήρα στην ίδια γραμμή (και όχι μόνο στο ίδιο πολύπριζο), μπορεί να συμβεί. Αν δοκιμάσεις να συνδέσεις τον υπολογιστή σου σε άλλη πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια .... γιναμε δυο!

Κοιτα εδω: http://smart.noiz.gr/details.php?id=27514

Μονο που εγω εχω το προβλημα με μετασχηματιστες

 

Εχω δοκιμασει με usb καρτα ηχου και δεν το κανει παντως.

Χρησημοποιουμε το ιδιο firewire καλωδιο...Λες ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια .... γιναμε δυο!

Κοιτα εδω: http://smart.noiz.gr/details.php?id=27514

Μονο που εγω εχω το προβλημα με μετασχηματιστες

1 ερωτηση

που κολλαει η αγγελεια που εβαλες σε λινκ ?? ??? ??? ???

 

 

Εχω δοκιμασει με usb καρτα ηχου και δεν το κανει παντως.

Χρησημοποιουμε το ιδιο firewire καλωδιο...Λες ???

και επισης δεν παιζει ασυμβατοτητα σε καλωδια οποτε............λιγακι ακυρο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ερωτηση

που κολλαει η αγγελεια που εβαλες σε λινκ ?? ??? ??? ???

και επισης δεν παιζει ασυμβατοτητα σε καλωδια οποτε............λιγακι ακυρο

 

Πως δεν κολλαει...αν δεν εχεις πιει καφε ολα κολλανε χεχε. ;D ;D

Αυτο ειναι το σωστο λινκ!!!!

http://www.noiz.gr/index.php?topic=180908.0

Οσο για το καλωδιο λεω μηπως ειναι ευαισθητο ή αθωρακιστο ή να 'ναι συμπτωση???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου