Προς το περιεχόμενο

Gordon Goodwin Big Phat Band + me


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα κομματακι κι απο μενα που παει οτι πρεπει με λαγανα και ταραμοσαλατα.

Το κομματι γραφτηκε οne take και ειναι ακομα rough mix.

Eλπιζω να σασ αρεσει.

σορρυ που ανεβαζω λινκ..ειναι μεγαλο {12mb} και δεν εχω ιδεα πως να το μικρυνω.

Enjoy.

http://www.box.net/shared/2ip4e7hmuq

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Proffesional ;)...περισσότερες πληροφορίες για το όλο project?

Που ηχογραφήθηκε?

Δεν ειναι η μπαντα μου...{Ι wish]

Eπαιξα πανω σε ενα drum play along μια μπαντας που λεγετε BIG PHAT BAND του Gordon Goodwin.

Δεν εγινε καθολου Overdub και ειναι ακομα σε rough mix μορφη.

Περιμενω αποψεις για την μιξη.

Χαιρομαι που σ αρεσε φιλε Μαραθωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η μπαντα μου...{Ι wish]

Είδα στο site του Goodwin

http://www.gordongoodwin.com/

για Jazz Camp και είπα μήπως είχες κάνει καμμιά βόλτα με τη μηχανή ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε...οι τυποι απλα δεν υπαρχουν

Εινα μακραν η καλυτερη big band που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην Αμερικη.

Και η πατεντα που εχει κανει και πουλαει τα κομματια σαν play along για ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΟ..ειναι απλα σουπερ

Για μενα ειναι το δυσκολοτερο Play along που εχει πεσει ποτε στα χερια μου..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, πολύ καλή υποστήριξη της μπάντας και εξαιρετικό σουίνγκ.

Δεν είναι καθόλου εύκολο να υποστηρίξεις σωστά μια big band, κι εσύ το έχεις.

 

Μόνη παρατήρηση, όταν κάνεις την τελική μίξη προσπάθησε να δώσεις ένα λίγο πιο παλιομοδίτικο ήχο στα τύμπανα, γιατί ακούγονται πολύ μοντέρνα για το συγκεκριμένο στυλ. Δεν ξέρω πώς και αν γίνεται, από τη στιγμή που έχει γίνει το tracking, αλλά υποθέτω ότι κάπως μπορείς να τον πλησιάσεις (ανεβάζοντας ίσως περισσότερο τα overhead από ότι τα κοντινά μικρόφωνα; ).

 

Επίσης, θενκς για την ενημέρωση σχετικά με τα play alongs που δίνει η BFB. Θα αρχίσω να κατεβάζω άμεσα (αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς θα τα κάνω, αφού είναι λίγο out of my league... ;)).

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, πολύ καλή υποστήριξη της μπάντας και εξαιρετικό σουίνγκ.

Δεν είναι καθόλου εύκολο να υποστηρίξεις σωστά μια big band, κι εσύ το έχεις.

 

Μόνη παρατήρηση, όταν κάνεις την τελική μίξη προσπάθησε να δώσεις ένα λίγο πιο παλιομοδίτικο ήχο στα τύμπανα, γιατί ακούγονται πολύ μοντέρνα για το συγκεκριμένο στυλ. Δεν ξέρω πώς και αν γίνεται, από τη στιγμή που έχει γίνει το tracking, αλλά υποθέτω ότι κάπως μπορείς να τον πλησιάσεις (ανεβάζοντας ίσως περισσότερο τα overhead από ότι τα κοντινά μικρόφωνα; ).

 

Επίσης, θενκς για την ενημέρωση σχετικά με τα play alongs που δίνει η BFB. Θα αρχίσω να κατεβάζω άμεσα (αν και δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς θα τα κάνω, αφού είναι λίγο out of my league... ;)).

 

Mε επιασες φιλε Χαρη.Ευτυχως ο ηχοληπτης μου ειχε βαλει ενα πυκνωτικο στο χωρο,και θα παιξω με αυτο.Και εγω θελω να δωσω μια sixties φαση στα τυμπανα , οποτε μαλλον θα παιξω πιο πολυ με τα overheads και το πυκνωτικο. Γενικα θελει πολυ δουλεια η μιξη..και το ανεβασα για ιδεες.Ανεκαθεν με μαγευαν οι big band.

Ξεκινωντας απο την big band toy Buddy Rich,και πιο μετα με τα  GRP ALL STAR BIG BAND  cd του Dave Grusin.Θα σου προτεινα πριν αρχισεις να παιζεις πανω στην BFB,να κατσεις και να ακουσεις οσο πιο πολυ μπορεις Jazz παιγμενη απο Big Band. Θα σου δωσει ιδεες..Το ιδιο το play along παντος...με παιδεψε παρα πολυ.. :o αλλα αν δεν παιδευτουμε και λιγακι , μενουμε στασιμοι. Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και τις ευστοχες παρατηρησεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε επιασες φιλε Χαρη.Ευτυχως ο ηχοληπτης μου ειχε βαλει ενα πυκνωτικο στο χωρο,και θα παιξω με αυτο.Και εγω θελω να δωσω μια sixties φαση στα τυμπανα , οποτε μαλλον θα παιξω πιο πολυ με τα overheads και το πυκνωτικο.Γενικα θελει πολυ δουλεια η μιξη..και το ανεβασα για ιδεες.Ανεκαθεν με μαγευαν οι big band.

Αναμένω εναγωνίως τη μείξη. Υποψιάζομαι ότι το αποτέλεσμα θα είναι σούπερ!  

 

Θα σου προτεινα πριν αρχισεις να παιζεις πανω στην BFB,να κατσεις και να ακουσεις οσο πιο πολυ μπορεις Jazz παιγμενη απο Big Band. Θα σου δωσει ιδεες.

Δυστυχώς το θέμα δεν είναι στα ακούσματα, αφού η big band era είναι η αγαπημένη μου εποχή της τζαζ και έχω λειώσει αμέτρητους δίσκους, DVD κ.λπ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω μελετήσει ποτέ σοβαρά τζαζ (αδικαιολόγητη παράλειψη) και δεν έχω ούτε το ύφος ούτε την τεχνική. Το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να παίξω κάτι που, εντάξει, μπορεί να "τζαζίζει" αλλά απέχει έτη φωτός από το παίξιμο ενός πραγματικού τζαζ ντράμερ. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα στρωθώ να μελετήσω για να πλησιάσω έστω και λίγο περισσότερο το στυλ...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου