Προς το περιεχόμενο

Μια Tele που δεν ακούγεται σαν Τele?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε το σετ  Don Mare που δίνει αυτός ο τύπος:

http://www.tdpri.com/phpclassifieds/showproduct.php?product=23760&title=don-mare-bigbox-2farchtop-neck-pickup&cat=29

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι. Αλλα χωρις σκαψιμο, οι επιλογες ειναι περιορισμενες - ο BigMag ειναι μαλλον οτι πιο κοντινο μπορεις να βρεις σε P90 σε μεγεθος sc και οι rails τυπου lil59 σε διπλο...

 

Τον Lil'59 τον είχα στο neck στην Kramer μου. Πολύ ωραίο ηχόχρωμα, πλην όμως καμμία σχέση με τον κανονικό '59. Και ειδικά στις δυναμικές και στη συμπεριφορά στα volume/tone, δεν έχουν καμμία σχέση οι "μικρο-μέγαλοι" μαγνήτες με τους κανονικούς.

 

Ωστόσο, πιθανώς με αφετηρία κάποιους τέτοιους μαγνήτες και κάποια εξωτερική παρέμβαση (parametric eq, για παράδειγμα), να μπορεί να έχει ένα πολύ πειστικό αποτέλεσμα.

 

Πάντως, με κίνδυνο να γίνω γραφικός, οι καλύτερες "Tele που δεν είναι Tele" που έχω παίξει είναι οι... Musicman μου.  ;D ;D ;D Διατηρούν τη φιλοσοφία της Tele (bolt-on, string through body, ανάλογα ξύλα, κλπ) και έχουν open-voiced διπλούς που σπλιτάρουν. The best of both worlds, kateme πάντοτε και YMMV και όλα αυτά...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου και τους wide range της fender τους βαζουν σε τελε του 72 κλπ και στις thinline ειναι διπλοι και με ηχο που φερνει σε μονο αλλα πιο γεματος και μπασος κατα την γνωμη μου.  Για αυτες τις tele παντως λενε πως ηθελαν να προσεγγισουν τον ηχο της gibson με μια δωση απο strat... Σκεψου το ισως να σε καλυψει. Καλη επιτυχια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Lil'59 τον είχα στο neck στην Kramer μου. Πολύ ωραίο ηχόχρωμα, πλην όμως καμμία σχέση με τον κανονικό '59. Και ειδικά στις δυναμικές και στη συμπεριφορά στα volume/tone, δεν έχουν καμμία σχέση οι "μικρο-μέγαλοι" μαγνήτες με τους κανονικούς.

 

Ωστόσο, πιθανώς με αφετηρία κάποιους τέτοιους μαγνήτες και κάποια εξωτερική παρέμβαση (parametric eq, για παράδειγμα), να μπορεί να έχει ένα πολύ πειστικό αποτέλεσμα.

 

Πάντως, με κίνδυνο να γίνω γραφικός, οι καλύτερες "Tele που δεν είναι Tele" που έχω παίξει είναι οι... Musicman μου.  ;D ;D ;D Διατηρούν τη φιλοσοφία της Tele (bolt-on, string through body, ανάλογα ξύλα, κλπ) και έχουν open-voiced διπλούς που σπλιτάρουν. The best of both worlds, kateme πάντοτε και YMMV και όλα αυτά...

 

 

 

Συμφωνω σε ολα. Και στον 59 (εχω και γω εναν σε μια strat) και ειδικα στο κομματι περι musicman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου