Προς το περιεχόμενο

Epiphone και f-spaced μαγνήτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας και πάλι. Η ερώτηση είναι κατ' αρχάς αλλά και στην ουσία της απλή:

 

Μπορεί ένας f-spaced bridge μαγνήτης, στην περίπτωσή μας ο paf joe να μπει σε μια epiphone les paul?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γρήγορες απαντήσεις σας.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και 2-3 χρόνια έχω στην strat μου bridge humbucker ο οποίος δεν είναι f spaced..(ακριβώς το αντίθετο δηλαδή)...

 

Ναι, τα polepieces δεν πέφτουν επάνω στις χορδές αλλά....no problem.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εδώ και 2-3 χρόνια έχω στην strat μου bridge humbucker ο οποίος δεν είναι f spaced..(ακριβώς το αντίθετο δηλαδή)...

 

Ναι, τα polepieces δεν πέφτουν επάνω στις χορδές αλλά....no problem.  :)

+1 ειχα και εγω παλιοτερα ετσι τη strat μου ...κανενα προβλημα....αρα μπορεις να πραξεις και το αντιθετο .

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω δοκιμάσει και αρχαίο JB σε Ibanez Prestige και f-spaced FRED σε Les Paul.

Διαφορά δεν κατάλαβα.

Αλλά δεν είμαι και ο EVH - ο οποίος καταλάβαινε τη διαφορά και μάλιστα εφηύρε, αν δεν κάνω λάθος, τον πλαγιαστό bridge humbucker για να πιάνει όλο το εύρος των χορδών μιας κιθάρας με Floyd Rose. Bάσει αυτού του σκεπτικού ξεκίνησε η μόδα του πλαγιαστού humbucker και μετά άρχισαν οι εταιρείες να κάνουν τους f-spaced και Trembuckers.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα,

 

Εβαλα σε Epiphone Sheraton II εναν οχι F-Spaced στο neck και έναν F-Spaced στο bridge.

Και οι δύο "εκατσαν" υπέροχα - περισσότερο μπορώ να πω ο  F-Spaced (εμφανισιακά ειναι περισσότερο aligned οι μαγνήτες - οχι μεγάλη διαφορά απο τον neck ομως)

 

Οπως εγραψε και άλλο συμφορίτης η διαφορά δεν ειναι μεγάλη και δεν έχεις καμία απώλεια αν δεν ειναι 100% aligned οι μαγνήτες με τις χορδές.

 

Ευχαριστώ

[email protected]

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα ειναι 3mm. 48mm ειναι στους standard και 51mm στους F spaced η αποσταση απο κεντρο σε κεντρο polepiece. λογικο ειναι ενας "απλος" ανθρωπος να μην καταλαβαινει την διαφορα. αυτα ειναι για την κατηγορια των κιθαριστων που αντι να μαθουν να παιζουν αξιοπρεπως, εχουν γινει master στα χαρακτηριστικα του καθε μαγνητη κτλ. και εχουν χασει την ουσια. στο κατω κατω και τον μαο ταο μαγνητη να βαλεις, παλι τα ιδια σκ@τ@ θα παιζεις (γενικα μιλαω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου