Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για πεταλια και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους,

προσπαθόντας να βάλω σε μια τάξη τα πετάλια μου και έχοντας διαβάσει αρκετα εδώ έχω μπερδευτεί και θέλω την βοήθειά σας!!!

τα πετάλια μου είναι τα εξής

 

-dunlop cry baby clasic ( αυτό γράφει στο manual: bypass:handwire DPDT bypass, είναι true bypass ή buffer??  ???)

-volume pedal: boss FV-500L (low-impedance)

-mxr EQ 6 band

-mxr stereo chorus

-boss rc-20XL (looper)

-προκειται να αγοράσω άμεσα ένα πετάλι κουρδιστήρι

 

η κιθάρα μου έχει active μαγνήτες (emg 81-60) και ο ενισχυτής μου(bogner alchemist) παράλληλη λούπα, τηνπαραμόρφωση την παίρνω απο τον ενισχυτή όπως και τα delay reverb τα οποία ελένχω απο την πεταλιέρα του.επίσης το volume πεταλ είναι βασικό εργαλείο στο παίξιμό μου αφού το χρησιμοποιώ αντι για volume της κιθάρας και ελένχω τις δυναμικές

 

1)με ποια σειρά μου προτείνετε να τα βάλω και εαν το chorus-eq είναι καλύτερα να μπεί στη λούπα ή στη σειρά πρίν τον ενισχυτή???

 

2)πόσο απαραίτητο μου είναι ένα καλό τροφοδοτικό?? τώρα παίζω με ρεύμα απο μετασχηματιστές και πολυμπριζα

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

 

dunlop cry baby clasic

καραμπάφερ όσο δεν πάει  :)

 

το volume αφού το χρησιμοποιείς σαν gain θα το βάλεις δεύτερο (μετά το κουρδιστήρι).

αν και αν μάθεις να δουλεύεις με το volume της κιθάρας για gain σου θα έχεις καλύτερη χρήση του boss βάζοντας το στη λούπα .

 

το chorus γούστα είναι .... συνήθως μετά το overdrive/distortion οπότε αναγκαστικά στη λούπα .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα

καραμπάφερ όσο δεν πάει  :)

 

 

καραμπάφερε??μαλιστα! κ εγω νόμιζα οτι ηταν bypass!!!

το volume στη λούπα το έχω δοκιμάσει αλλα λόγο οτι είναι παράλληλη δεν κανει τίποτα

αρα

μετά τους active μαγνήτες να βάλω ένα κουρδηστήρι bypass --μετά το volume (low impedance)--μετά το crybaby (buffer)-μετά το eq (bypass) και τέλος το λουπερ rc20 (buffer)............και στη λουπα το chorus (bypass)

 

είναι οκ θεωρητικά αυτή η διάταξη???

και εάν με ενα τροφοδοτικό καλό έχω να κερδίσω κάτι εκτός απο τακτοποίηση σε σχέση με τα πολύμπριζα-φορτιστές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις θορυβους θα κερδισεις με ενα καλο τροφοδοτικο, αν οχι απλα θα εισαι τακτοποιημενος.

Παντως η λουπα του Alchemist δεν ειναι και για πολλα καθοτι παραλληλη με mix level που φτανει μεχρι 50%,οποτε για να εχεις εκει κανα delay-reverb(αν σε καποια φαση δεν θελεις τα ενσωματωμενα) ή κανα chorus,για volume-eq μην την υπολογιζεις καθως και ανεπαισθητη θα ειναι η μεταβολη(ειτε σε ενταση ειτε συχνοτικα) και προβληματα φασης θα δημιουργησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις θορυβους θα κερδισεις με ενα καλο τροφοδοτικο, αν οχι απλα θα εισαι τακτοποιημενος.

Παντως η λουπα του Alchemist δεν ειναι και για πολλα καθοτι παραλληλη με mix level που φτανει μεχρι 50%,οποτε για να εχεις εκει κανα delay-reverb(αν σε καποια φαση δεν θελεις τα ενσωματωμενα) ή κανα chorus,για volume-eq μην την υπολογιζεις καθως και ανεπαισθητη θα ειναι η μεταβολη(ειτε σε ενταση ειτε συχνοτικα) και προβληματα φασης θα δημιουργησει.

 

έχω θορύβους αρκετούς αλλα δεν το είχα σκευτεί για το ρεύμα!!! οπότε μάλλον θέλω και τροφοδοτικό ε?τα one spot να μην τα σκεύτομαι???

 

το chorus ακούγετε πάντος αρκετά δυνατά στη λούπα αλλα δεν έχω αποφασίσει εαν με ικανοποιεί εκει ή όχι, το volume οπως προείπα στην λούπα σχεδόν δε λειτουργεί,το δε eq το δοκίμασα λίγο σήμερα εκεί δεν μπορώ να πω οτι έμεινα ικανοποιημένος,είχα σκοπό να το ξαναδοκίμαζα αλλα.....

 

τα εκουαλάιζερ του ενισχυτή επεμβαίνουν μετά την προενίσχυση απο τις πρώτες λάμπες η προτού το σήμα περάσει απο αυτές?ρωτάω για να καταλάβω τη χρησιμότητα του eq σε σχέση με το eq του ενισχυτή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν αποφάσισε τι χρήση θέλεις να έχει το volume της boss (στη λούπα δεν πάει )

θα το βάλεις ή τελευταίο στο input για volume ή πρώτο για gain ... εσύ αποφασίζεις .

είναι δύο εντελώς διαφορετικές χρήσεις .

 

το eq αν το χρησιμοποιείς κι αυτο πρίν το input θα πάει μια και με στην παράλληλη λούπα δεν θα κάνει και τίποτα . και συνήθως το χρησιμοποιούμε με τον ενισχυτή φλατ .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το eq αν το χρησιμοποιείς κι αυτο πρίν το input θα πάει μια και με στην παράλληλη λούπα δεν θα κάνει και τίποτα . και συνήθως το χρησιμοποιούμε με τον ενισχυτή φλατ .

 

αυτό δεν το ήξερα!!!

 

το φτηνό one spot σε σχέση με το ακριβό vodoo lab για παράδειγμα σε τι υστερεί?

ίσως παρω κάποιο αύριο γιαυτό ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε μια αναζητηση για one spot και σε ... 3 μερες που θα εχεις τελειωσει το διαβασμα θα σου εχει λυθει η απορια και σχετικα με τα θετικα αλλα και τα αρνητικα του. ;)

Παντως χονδρικα,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση αυτα τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φτηνό one spot σε σχέση με το ακριβό vodoo lab για παράδειγμα σε τι υστερεί?

ίσως παρω κάποιο αύριο γιαυτό ρωτάω

 

Εγώ είμαι κάτοχος του voodoo lab plus 2 και ο κύριος λόγος που το πήρα είναι το γεγονός ότι είναι isolated. Δηλαδή κάθε τροφοδοσία για πετάλι είναι ξεχωριστή. Επι της ουσίας σημαίνει ότι παρέχει περισσότερη ασφάλεια στα πετάλια σου σε περίπτωση υπερφόρτωσης (τουλάχιστον δεν σου δημιουργεί προβλήματα σε όλα τα πετάλια σου αλλά μόνο σε αυτό που η τροφοδοσία του δημιούργησε πρόβλημα). Από την άλλη δεν έχω ακούσει παράπονα από τους κατόχους του one spot και μάλιστα από πολλούς θεωρείται must.

Εγώ προσωπικά δεν είμαι διατεθιμένος να παίξω με τις πιθανότητες και να έχω τον φόβο μην τυχόν γίνει τίποτα και με χαιρετίσουν τα πετάλια μου.

 

Θόρυβο δεν έχω καθόλου με το voodoo lab plus 2 και το petalboard μου αποτελείται από αρκετά πετάλια.

 

1. Boss TU-2 Tuner

2. MXR Micro Amp Boost

3. Turbo Rat

4. Fulltone OCD

5. Demeter TRM-1 Tremulator

6. Boss Space Echo

7. Wah cry baby GCB95

8. Digitech Hardwire RV7 Reverb

9. Electro Harmonix Small stone Phase Shifter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα,πάω να φτιάξω καφέ ,με πάτε για ξενύχτι!!! πάντος αν πάω σε voodo lab

http://www.thomann.de/gr/voodoo_lab_iso5_pedal_power.htm

 

με αυτό ειμαι οκ?η πρέπει να παω στο plus 2 και εγώ?, για όποιον έχει αυπνίες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου