Προς το περιεχόμενο

Μπασίστες - Τους ενισχυτές σας παρακαλώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)O πρωτος μου ενισχυτης Laney HC 25 αν θυμαμαι σωστα,με 10" μεγαφωνο και 25W.

Made in England.

Σαν πιτσιρικας τοτε ηταν οτι επρεπε για μελετη στο σπιτι με δυνατοτητα να ανεβασεις ενταση για να μπορεις να ενοχλεις αρκετα τους γονεις.Θα ηθελα λιγα μπασα παραπανω αλλα οσο περνουσαν τα χρονια καταλαβαινα οτι δεν μου εκανε πια.Σημερα λειτουργει σαν ενισχυτης για το τζουρά μου με χρηση κάψας.

 

2)Ampeg BA112,

Μade in China.

12" μεγαφωνο,50W.Και αυτος αγοραστηκε για μελετη στο σπιτι και εννοειται χρηση με το ηλεκτρακουστικο Vera Cruz πλεον.Οτι πρεπει για ακουστικες καταστασεις(για μενα).

 

3)Αmpeg SVT3 PRO,

Made in Vietnam.

Κεφαλι με λαμπατη προενισχυση,450W στα 4Ohm

Xρηση σε προβες κατα κορον,live,ηχογραφηση.

Μαζι με το Jazz Bass μου ειναι ο απολυτος ροκ ηχος μπασου για εμενα(μεχρι στιγμης).Μπορω ανετα να βγαλω τον παραδοσιακο παλιομοδιτικο ροκ ηχο που μου αρεσει,με εντονα και στρογγυλα μπασα.Κατα τα αλλα μπορεις να βγαλεις πολλων ειδων ηχους,απο τιγκα πριμα και μεσαια για ηχο καγκελο εως dub καταστασεις και παντα με τη γλυκα των 12ΑΧ7 και μιας 12AU7.

 

4)Καμπινα SWR Son Of Bertha με 15" μεγαφωνο και 350W αν θυμαμαι καλα.

Made in Mexico νομιζω.

Εχει χρησιμοποιηθει στην ηχογραφηση μονο μεχρι στιγμης και συνεργαστηκε πολυ καλα με καμπινα SWR Workingman's 4X10 με πολυ καλα αποτελεσματα,υποστηριξε πολυ καλα το drop-d και βγηκε ικανοποιητικος ογκος και βαθος.

Αυτα τα ολιγα.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και  για να ζηλέψουν μερικοί  ;D αναφέρω αυτούς  που έχω  βρει σε stage

-Αmpeg svt 4 pro με  8x10svt  ...να με άφηνες μια ζωή εκεί  ::)

-SWR 350x  με goliath 4x10 σε όλο το liνε έψαχνα ήχο  >:( ,πάλι κάλα που  παίξαμε μονό 4 κομμάτια

-Peavey tour 700  με τις αντίστοιχες  4χ10 &1χ15 δεκαπενταύγουστος μπυρες  απο νωρίς, stage στην πλατεία του χωριού ...super  ;)

-Trace Εlliot  ah 600 h  με  Trace Elliot 1048H 4χ10  ….σαν Trace  :P

-Mark bass little mark 500  με Αguilar gs 112  του φίλου Δ.Ιωάννου

Προτιμώ τις aguilar στον δικό μου aguilar AG 500sc ;D

-Mesa boogie  M 2000 σαν του bassbill  με Mesa boogie  1χ15 συνάδελφου μπασίστα ,σε μικρό stage.. πολύ μικρό stage ,δεν τον ευχαριστηθήκαμε

-GK 1001rb  με GK 1x15 ....rock this house ….

-Randall combo  2x10  (δεν θυμάμαι  μοντέλο ) αλλά είχε τρομερό ήχο

Και άλλους διάφορους,  Warwick, Marshall ,hartke ,Kustom πολλές φορές με ικανοποιητικό ήχο  και άλλες τόσες  με χάλια ήχο 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. SWR Basic Black, 150W combo με ένα 15άρι και κόρνα (είναι μόνιμη, δεν έχει on/off ή ρυθμιστικό σε αυτό το παλιό μοντέλο) ... μετά από σχεδόν 20 χρόνια live και κουβαλήματα, ζήτησε επισκευή, αλλά παίζει ακόμα μια χαρά! Πλούσια μπάσα και πρίμα ... έλλειψη μεσαίων.

 

2. Line6 Lowdown LD150, 150W kickback combo, modeling και effects, βολικά τα 4 presets που μπορείς να σώσεις τους ήχους σου (εάν θέλεις παραπάνω presets νομίζω θέλεις κάποια συμβατή πεταλιέρα της Line6). Μια φορά βγήκε σε live, αλλά με δυνατές εντάσεις και το 12άρι παραμορφώνει ... (ευτυχώς όμως) από το XLR direct output το σήμα που δείνει στο PA είναι καθαρό. Δεν έχει speaker out να τον δοκιμάσω με άλλα ηχεία (μμμμ ... μυρίζω επέμβαση).

Give bass a brain!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eden Nemesis NA-320 με καμπίνες Eden N210RS8.

Καλή ποιότητα κατασκευής, καλές εντάσεις και πολύ καλός ήχος.

Το κεφάλι (πλήρες με switchable compression, 3 band EQ, enhance, a semi parametric EQ section, headphones, DI with level control and an effects loop) μεταφέρεται στο χέρι με ABS 2U rack (σύνολο στα 7 κιλά) όπως και και η ελαφρια καμπίνα (με την μικρή βοήθεια του κιθαρίστα).

Οι καμπίνες έχουν ένα ελαφρύ rolloff στα χαμηλά αλλά σπάνια κατεβαίνω εκεί κάτω (οι μετρήσεις με winisd και frequency sweeping).

Δεν μπορώ να πω για τα πρίμα γιατί έχω το tweeter (μέσω attenuator) κομμένο πολύ (παρά τέταρτο).

Η κεφαλή καλύπτει όλες τις ανάγκες μου πέραν από αυτές που δημιουργούνται από το GAS  ;). Πολύ φοβούμαι όμως ότι επειδή θέλω μικρότερη, "δυνατότερη" και (δυστυχώς) ακριβότερη, μάλλον θα πάρει την άγουσα για τις αγγελίες.

Από την άλλη μου αρέσει τόσο που ίσως την αφήσω μόνιμα στο προβάδικο......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ampeg B2

img?s=MLB&f=102871288_2522.jpg&v=O

 

συν ένα peavey TVX 210 EX από πάνω στην speakon έξοδο.

 

00584240_10501.jpg

 

Πολύ ικανοποιημένος και ειδικά ο Β2 έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ήχο σε αντίθεση με τους svt που δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου. Έχει φανταστικό και ισορροπημένο μπάσο και απίστευτo growl όταν τον πιέσεις με πετάλι, όπως και πολύ μουσικά μεσαία.

 

Το di του είναι καταπληκτικό και ηχογραφεί τέλεια με μικρόφωνο. Tι άλλο να ζητήσει κανείς?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αν θες και την γνωμη μου θα σου προτεινα κατι σε trace eliot comando 100 watt με τριπλο equeliazer , 3 τοπικους κομπρεσορες και πολυ ζεστο ηχο !

Απο εκει και περα θα σου προτεινα και ampeg .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα αν θες και την γνωμη μου θα σου προτεινα .......

Καλώς ήλθες.

Δεν ζητήθηκε πρόταση.

Απλώς αναφέρουμε τους ενισχυτές μας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.markbass.it/product_detail.php?id=41

 

μεχρι και καφε κανει αμα θετε ελατε να πιειτε ενα  ;D

 

παντου και παντα με το μικρο θηριο προβες σπιτι διακοπες 13 κιλα ειναι στο να χερι το μπασο στο αλλο το markoni :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω με τη σειρα μου τον Σε Μπε 100 της Roland εχω.Ωραιος ενισχυτης για να πειραματιστεις σε διαφορα φασματα.Για δωματιο ειναι υπεραρκετος.Για προβες με ακουστικα τυμπανα κανει φιλοτιμες προσπαθειες,αλλα εαν τον σεταρεις σωστα μενεις εκπληκτος.Σεβαστο EQ και ενδοιαφερον Wah για εμενα.Οι εξομειωσεις ειναι στα δυνατα στοιχεια του..

Στην κατηγορια του ειναι ενα δυνατο χαρτι.

Συμφωνω με την αποψη οτι εαν ηταν ποιο δυνατος στα wat (πχ.150+) θα εσπερνε...

Ερωτημα παραμενει εαν συνδοιαστει με καποια καμπινα....

 

Φυσικα δεν γνωριζω την καινουρια σειρα της Roland CUBE-120XL BASS με περισσοτερα ''καλουδια'' και αναβαθμισμενα wat..

http://www.roland.com/products/en/CUBE-120XL_BASS/index.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trace Elliot 715x σε συνδυασμο με το SansAmp DI και δεν την ψάχνω καθολου με οτιδηποτε αλλο!

Βγαζει τον ηχο που θελω, ετσι απλα.

Μειονεκτημα το βάρος του (36Kg). :(

Αλλα οταν παταω το switch on και αναβουνε εκεινα τα πρασινα ledακια... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου