Προς το περιεχόμενο

Μπασίστες - Τους ενισχυτές σας παρακαλώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ενισχυτές , ο ένας είναι ένας ibanez 65w ξεχασμένος στο σπίτι των δικών μου εδώ και χρόνια. Καλός μονο για practice. o 2ος είναι ένας Roland cube 100w . Πολύ ευέλικτο μηχάνημα ,4 απλο eq  , built in effects  (απο τα οποία το reverb και το autowah είναι απίστευτα καλά), πολύ καλή συνδεσιμότητα (xlr , line out , rec out), δυνατότητα ελέγχου των effects μέσω footswitch και compressor (ντάξει καλούλης για on board comp). Αυτό που τον κάνει όμως πολύ καλό value for money είναι οι προσωμοιώσεις ενισχυτών που έχει πάνω. Σε συνδιασμό με το eq μπορείς να βγάλεις άπειρα ηχοχρώματα (ακόμα και τρελή βρωμιά) χωρίς να ακούγεται ψεύτικο. Είναι ο go to ενισχυτής όταν θέλω να παίξω με άταστο η' όταν παίζω solo.

ο 3ος ενισχυτής είναι ένας warwick sweet 25.1  250w. ο λόγος που τον πήρα 'ηταν για να μπορώ να στέλνω σε έναν 2ο amp ότι γράφω στο looper. Πολύ καθαρός ενισχυτής , πολύ ουδέτερος αρκετά παραμετροποιήσιμος. καλο eq. ΧΑΛΙΑ compressor και χάλια contour control. όχι τόσο δυνατός για 250w. Μέγεθος ψυγείου αλλά φαντάζομαι πως δεν γινόταν αλλιώς για να χωρέσουν τα δύο ηχεία (15" και 8" + 1 tweeter). σε γενικές γραμμές με αφήνει πολύ ικανοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχω τον Line 6 110 Studio. Για σπιτι και practice μεχρι recording με μικροφωνο ή με το DI του με υπερκαλυπτει και μου αρεσει ιδιαιτερα. Λογω του οτι εχει μονο ενα 10αρι μπορεις να τον ανοιξεις και να βγαλει τον πραγματικο του ηχο ακομα και σε μικρες εντασεις. Σε προβες & live θελει οπωσδηποτε υποστηριξη απο το PA και τον χρησιμοποιω με βασουλα σαν monitor. Ειναι 75W (γυρω στα 50-60 πραγματικα) αλλα εχει και μεγαλη σημασια ποιον modeling ηχο χρησιμοποιεις. Προσωπικα χρησιμοποιω τους RnB (Ampeg Flip Top) και Rock (Ampeg SVT). Να πω την αληθεια, περασα μια φαση GASιτιδας να τον πουλησω και να παρω κατι πιο δυνατο, αλλα δοκιμαζοντας κι αλλους ενισχυτες σε αντιστοιχα αλλα και μεγαλυτερα μεγεθη και βαρη, τελικα αποφασισα οτι θα μεινει. Για τα λεφτα του (275) και τον ογκο/βαρος του (30x30x30 & 12kg) πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender Bassman 150 (2006)

150W, 12" + Tweeter, Kickback σχεδίαση, 4-band EQ με επιλογή συχνότητας στα low και high mids, contour, compressor, DI out (pre/post switch), 3θέσιο διακόπτη για horn, fx loop, tuner out, aux in, phones, speaker out, 18 kg.

Θετικά: Ωραία ποιότητα κατασκευής, από ένταση με καλύπτει άνετα σε πρόβες και live.

Αρνητικά: Δε μου αρέσει ο ήχος από ακουστικά.

Πολύ ευχαριστημένος γενικά, τον έχω ακόμα στο νησί.

 

Gallien Krueger MB210 (2011)

350W (500 με extension), 2x10" + Tweeter, 4-band EQ, boost, contour + horn + limiter switches, DI out (pre-eq), aux in, phones, speaker out (speakon), 15 kg.

Θετικά: Ελαφρύς και δυνατός, παίζει ωραία και σε χαμηλές εντάσεις, συνεργάζεται καλά με την Boss GT-10B.

Αρνητικά: no fx loop, tweeter κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο (off το έχω οπότε ok)

Καινούριος είναι ακόμα, έχει παίξει σε studio και live, μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος μου ενισχυτής:Behringer BT 108.Με μία λέξη:ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!

Εχω έναν ολοκαίνουργιο(proud about that) AMPEG BA300/115!!Τον αγόρασα για να με καλύπτει από την άποψη ποιότητας-έντασης στο 1000% και τα κατάφερε περίφημα!!!Επέλεξα 15άρι ηχείο για το λόγο ότι θέλω να "γεμίζει" ο χώρος στον οποίο βρίσκομαι και παίζω(το γνωστό σε όλους μας headroom).

 

Θετικά:Τιμή(τώρα κάνει 500 ευρώ ενώ εγώ τον πήρα 700),headroom,πολύ καλό tweeter με ρυθμιστή έντασης,"βγάζει" έξω αυτούσιο ότι εφφέ και να παίξεις και σχετικά με τα watt και την ποιότητα που προσφέρει το βάρος του είναι καλό(25 κιλά).Επίσης πολύ καλός compressor για onboard.

Αρνητικά:Το tweeter με την έντασή του πάνω από το μισό αρχίζει να βγάζει ένα πολύ διακριτικό buzz αλλά αυτό δεν ακούγετε παρά μόνο αν το προσέξεις.To buzz αυτό ενισχύεται όσο πιο πολύ αυξάνεις τις πρίμες συχνότητες(bright switch).Δεν θα ενοχλήσει κανέναν αν δεν υπερβαίνει τα standard όρια treble συχνοτήτων(6-7 ΜΑΧ).Αλλά ΔΕΝ ακούγεται κατά την διάρκεια του παιξίματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MESA BOOGIE BASIS M-2000

 

 

M2000b.jpg

 

Όπως το βλέπετε.

Το σέτ το έχω περίπου 14 χρόνια.

2 χωριστοί προενισχυτές, λάμπα και FET, με δικό τους εκουαλάιζερ και κομπρέσορα ο καθένας. Μπορείς να τους  δουλέψεις είτε χωριστά τον καθένα, είτε σε μίξη, η οποία μπορεί να κυμαίνεται απο 100% tube > 100% fet, σε οποιαδήποτε αναλογία.

Τα εκουαλάιζερ έχουν τρείς θέσεις λειτουργίας, OFF-ON-MIX MODE.

Bright switch σε κάθε κανάλι.

Στο λαμπάτο  κανάλι υπάρχει και δεύτερη λάμπα η οποία χρησιμοποιείται για drive.

Floor board που επιλέγει:

Tube-Fet-Mix mode- Drive or Mute ( switchable ), Tube EQ on/off, FET EQ on/off.

 

H τελική μονάδα είναι FET, 640 Watts R.M.S.

 

Εννοείται οτι έχει D.I. out Pre-Post switchable, with send volume, ground lift, Effects Loop, Tuner out, και ένα σωρό άλλα διακοπτάκια για διάφορες άλλες λειτουργίες.

 

Καμπίνες 2, μία 1Χ15" 400 W R.M.S. και μία 2Χ10 + ΗF driver, νομίζω 600 W.

Καί οι δύο φοράνε Electovoice μεγάφωνα, νομίζω οτι παράγονται ακόμα, αν όχι πανομοιότυπες , σίγουρα αρκετά κοντά σε specs.

 

To μηχάνημα το έχω παίξει παντού. Σπίτ, μαγαζιά, συναυλίες, γήπεδα, όπου μπορείτε να φανταστείτε.

Εκτός απο αλλαγές στις προενισχύτριες, 12 ΑΧ7, έχει βγάλει μόνο μικροπροβλήματα.

Γενικά είναι ίσως ο πιο ευέλικτος ενισχυτής μπάσου που κατασκευάστηκε ποτέ, γι αυτό και απο τους δυσκολότερους στο να φτιάξεις ήχο.

Απο την στιγμή που  βρίσκεις όμως ήχο, σε αποζημιώνει και με το παραπάνω.

 

Εννοείται οτι δέν κυκλοφορεί πλέον, δέν ξέρω και πόσα κομμάτια πουλήθηκαν στην Ελλάδα, εγώ ξέρω ένα ακόμα εκτός απο το δικό μου.

 

Όταν το αγόρασα, σκέφτηκα οτι τον παντρεύομαι, και έτσι είναι τελικά, δέν μπορώ να σκεφτώ με τι θα μπορούσα να τον αντικαταστήσω, και πιστέψτε με, έχω παίξει λίγο πολύ με ότι κυκλοφορεί εκει έξω σε ενισχυτές μπάσου.

 

Παίζει τα πάντα, με τρομακτικό ήχο και ισχύ, είτε παίζεις σε μικρή σκηνή όπως εκεί που βρίσκεται τώρα, είτε σε ανοικτό χώρο. Εκεί αποδίδει αυτό για το οποίο είναι φτιαγμένος, και ακούς καταπληκτικά, ότι και να παίζει δίπλα σου.

Εύχομαι στον καθένα σας να αποκτήσει ένα μηχάνημα τέτοιας κλάσης και διαχρονικότητας.

 

Άν θέλει κάποιος περισσότερες πληροφορίες, το λίνκ της Mesa Boogie είναι αυτό:

 

http://www.mesaboogie.com/Product_Info/Out_of%20_Production/Basis_M-2000/basis_m-2000.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξα 15άρι ηχείο για το λόγο ότι θέλω να "γεμίζει" ο χώρος στον οποίο βρίσκομαι και παίζω(το γνωστό σε όλους μας headroom).

Βασικα θα σε στεναχωρησω αλλα δεν ειναι αυτο το γνωστο σε ολους μας headroom :P :P :P

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ τον Roland CB-100 έχω, ο οποίος με έχει βολέψει πολύ.

Τον χρησιμοποιώ, για πρόβες, μελέτη και live και μ'έχει βγάλει ασπροπρόσωπο παντού.

Το eq σχεδόν φλατ και το compression κλειστό γιατί έχω το JAM Dyna-ssor γι'αυτόν τον λόγο.

Γενικά ένας πολύ καλός combo με μεγάλο συν το μέγεθός του για όσους μεταφέρουν τον ενισχυτή τους συχνά, όπως εγώ.

 

Evilnye ποιες προσομοιώσεις χρησιμοποιείς;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Evilnye ποιες προσομοιώσεις χρησιμοποιείς;

Flip top (Ampeg B-15 model) και concert 810 (Ampeg SVT)

Μήπως να το γυρίσω σε ampeg; :)

 

Είχα ξεκινήσει με τη super flat ρύθμιση αλλά γρήγορα συμπάθησα το flip top. Δεν έχω ποτέ ενεργοποιημένο το shape. Σπάνια μου αρέσει, για την ακρίβεια μόνο στο octaver μου έκανε καλή εντύπωση.

 

o 2ος είναι ένας Roland cube 100w . ... δυνατότητα ελέγχου των effects μέσω footswitch

 

Έχεις δοκιμάσει εσύ ή ο Παναγιώτης να χρησιμοποιήσετε τα εφέ με footswicth; Έχω περιέργεια πως θα λειτουργεί αυτό, μιας κ όταν περιστρέφεις το Knob ανοίγει το εφε, οπότε με το switch θα το κάνει bypass;

 

ΥΓ: Αυτός ο GK mb210 φοβερό εργαλείο φαίνεται...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flip top (Ampeg B-15 model) και concert 810 (Ampeg SVT)

Μήπως να το γυρίσω σε ampeg; :)

 

Είχα ξεκινήσει με τη super flat ρύθμιση αλλά γρήγορα συμπάθησα το flip top. Δεν έχω ποτέ ενεργοποιημένο το shape. Σπάνια μου αρέσει, για την ακρίβεια μόνο στο octaver μου έκανε καλή εντύπωση.

Κι εγώ κυρίως αυτά τα 2 κυρίως.

Flip top για πιο jazz/funk καταστάσεις και concert 810 για τα υπόλοιπα.

Α με βολεύει και το session για σλαπ κλπ. :)

Κι έχω πάντα ενεργοποιημένο το shape βασικά. Δεν ξέρω, από όργανο σε όργανο διαφέρουν τα πάντα...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου