Προς το περιεχόμενο

Μπασίστες - Τους ενισχυτές σας παρακαλώ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θέλω να δω τι ενισχυτές χρησιμοποιείτε κ ποιες οι απόψεις σας γι αυτούς. Τα σημαντικότερα που με ενδιαφέρουν είναι τι χρήση τους έχετε κάνει (σπίτι, πρόβες, συναυλίες), ποια τα θετικά τους και κυρίως ποια τα αρνητικά τους.

 

Ξεκινάω εγώ.

Έχω τον roland cb-100 εδώ κ έναν χρόνο, σπίτι παίζει, έχει βγει κ σε λάιβ μια φορά με επιτυχία και χρησιμοποιείται συνέχεια για να ηχογραφώ στο πισι.

Τον θεωρώ υπέραρκετό για μένα. Για το σπίτι σχεδόν προβληματικό μιας και δεν μπορώ να τον ανοίξω πάνω από το 2.

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν βρωμίζει για κανένα λόγο ακόμα και με το gain σε πολύ υψηλή θέση, το οποίο έχει και τα καλά του για μένα δεδομένου ότι προτιμώ τον καθαρό ήχο γενικά.

 

Οι προσομοιώσεις ενισχυτών με αφήνουν αδιάφορη, δυο χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο.*

 

Έχει 4 band eq το οποίο είναι πάρα πολύ ικανοποιητικό.

 

Διαθέτει compressor αλλά δεν τυγχάνει ιδιαίτερης χρήσης από μένα.

 

Περί του effects unit που διαθέτει. Ευχάριστο για να παίξεις λίγο αλλά μέχρι εκεί. Τα θεωρώ σα να πήρα 2 3 φτηνά stompboxes τα οποία όμως λειτουργούν αξιόλογα με μπάσο. Δεν έχω δοκιμάσει να λειτουργήσω τα εφέ του με footswitches μιας και υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Αυτό θα έδινε κάποιο ενδιαφέρον στο όλο πακετάκι, όπως επίσης και το να περιλάμβανε το octaver* μαζί με τα εφέ και όχι στις επιλογές modelling. Το octaver πάντως είναι πολύ αξιόλογο.

Συνολικά θα προτιμούσα ένα effects loop αντί για τα προεγκατεστημένα εφέ.

 

Θα ήθελα να έχει 2 κανάλια.

 

Μεγάλο συν το βάρος του ειδικά σε σχέση με την απόδοση watt/ db.

 

Και φυσικά θετικό το οτι διαθέτει lineout και di.

 

Είχα γράψει και παλαιότερα ένα θέμα μόλις είχα πάρει τον ενισχυτή, απλά τώρα έχω κ μια καλύτερη συνολική εικόνα.

 

Για πέστε κ για τους δικούς σας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Fender BXR... 25 αμερικάνικα βατάκια και έξω από την... παράγκα  ;D. Για το σπίτι, για πρόβες και gigs- φυσικά μόνο με ηλεκτρονικά τύμπανα.

 

ART λαμπίτσα DI pre μπροστά και είπα αντίο στα κουβαλήματα- τουλάχιστον όπου οι συνθήκες ευνοούν χαμηλές εντάσεις...

 

 

Το ιδανικό μου- ελέω του συνδυασμού απίστευτων γκαζιών, ποιότητας και βάρους (13,4 κιλά)- δεν είναι άλλο από AER amp one. Κάποια στιγμή θα μπει στο πρόγραμμα  ;D

 

Λατρεία οι Ampeg, καψούρα οι EBS, αγάπη οι Marshall - είχα έναν super bass του ΄70 και τον πούλησα ο... εγκληματίας- αλλά είναι πολλά... τα κιλά Άρη...  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, εγω εχω εδω και μερικους μηνες εναν Hartke Α70. Δεν ειμαι και τρομερα εμεπειρος ως μπασιστας, αλλα μεχρι στιγμης εχω βρει τα εξης θετικα/αρνητικα στον ενισχυτη

 

Τα πλην:

Eχει ενα καθαρο καναλι, end of. Ουτε γκαζια, ουτε διαφορα voicings ουτε εφε. Προσωπικα αυτο δε με πειραζει ιδιαιτερα σε ενα ενισχυτη μπασου, αλλους μπορει να τους ενοχλει.

Βαρος/Μεγεθος - Λογω της kickback σχεδιασης του και του 12inch speaker ειναι αρκετα ογκωδης. Επισης ζυγιζει λιγο λιγοτερο απο 7 ενηλικους ελεφαντες. Προβληματικος στο κουβαλημα θα ελεγα.

 

Τα συν:

Εχει 12inch aluminum cone speaker, που προσωπικα μου αρεσει αρκετα.

Η kickback σχεδιαση της καμπινας ναι μεν τον κανει ογκωδη, αλλα τον τοποθετεις σαν tilted monitor στο πατωμα και ακους καλυτερα, δεν τριζει το πατωμα οποτε παιζεις (καλο αν εχεις γειτονες) και φτανεις πιο ευκολα τα controls.

Εχει ενσωματομενο compressor/limiter, το οποιο ειναι αρκετα χρησιμο - ο ηχος του βεβαια δεν με τρελανε σε σχεση με αλλους φτηνους ενισχυτες, καλη ωρα τον comp του Roland.

Εχει διαφορα καλουδια οπως headphones out, cd in, DI out, effects loop etc etc

 

Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του: 9 band eq. Μπορει να ειναι ενα το καναλι του αλλα εχει πολυ περιθωριο για tone shaping.

 

DSC01428.thumb.jpg.e73add1f9f4dd53a0a82db4801df4874.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό μου- ελέω του συνδυασμού απίστευτων γκαζιών, ποιότητας και βάρους (13,4 κιλά)- δεν είναι άλλο από AER amp one. Κάποια στιγμή θα μπει στο πρόγραμμα  ;D

 

+ 100000...... για το συγκεκριμένο ενισχυτή.

 

Επίσης εχε στο νου σου τον ZT amp bass που προκειται να βγεί κάπου το καλοκαίρι, θα είναι παρόμοιος με τον AER, αλλά κατα 600-700Ε φθηνότερος, 11 Kg και 200w.

                                                                                  Edit:17 Kg και 400w

 

Αν είναι ποιοτικά όπως ο κιθαριστικός που έχω ( o CLUB), μιλάμαι για εκπληκτικό value for money και portability.

 

Δεν είμαι μπασιστας,αλλά παίζω μπάσσο και επειδή είμαι "εραστής" του καλού ήχου,είχα πάρει 2 καλά ενισχυτάκια κυριως για live.(έχω κάνει μετρημένα 14 live ως μπασιστας  :P)

 

(δεν τους γράφω γιατί μπορεί να με χτυπήσετε ;D)

 

Θα πώ μόνο για τον μικρούλη KUSTOM, 16w που είναι πολύ φθηνός, και ότι πρέπει για μελέτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Επίσης εχε στο νου σου τον ZT amp bass που προκειται να βγεί κάπου το καλοκαίρι, θα είναι παρόμοιος με τον AER, αλλά κατα 600-700Ε φθηνότερος, 11 Kg και 200w.

 

 

Χμμμ.... αυτό που γράφεις ακούγεται πολύ ενδιαφέρον- κυρίως το 600- 700 ευρώ φθηνότερος, γιατί super ο AER, αλλά και τα 1260 ευρώ... δαγκώνουν  ;D

 

Τι άλλο ξέρουμε για τον ΖΤ;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να μάθεις, αν ξερω να σου πώ, γιατι η εμπειρία μου βασίζεται μόνο στους κιθαριστικούς της ενισχυτες.

Πάντως είχα βάλει στον CLUB, σε χαμηλες εντάσεις το μπάσσο, και ο ήχος ήταν κοντά στον AER για να μην πώ καλύτερος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνεται ας μείνουμε στο θέμα, με ενδιαφέρει να ακούσω όσο πιο πολλά μπορώ για ενισχυτές που χρησιμοποιούνται και όχι για το τι θα θέλαμε να πάρουμε. Ευχαρίστως ανοίγει ο καθένας άλλο θέμα :)

 

ΥΓ: Επίσης δεν με ενδιαφέρει κ το ποιους ενισχυτές δοκιμάσατε 2 3 φορές. Θέλω αυτούς που έχετε κ παίζετε συνέχεια με αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω χρησιμοποιω εναν Fender BXR 60.Παλαιας κοπης ενισχυτης με το eq το line out και το fx loop του.Σε 1-2 live που εχει χρειαστει να τον κουβαλησω (βασανο σκετο) εχει παιξει αξιοπρεπεστατα για τα 60 Wattακια του.

Και φυσικα καρφωνοντας πανω του ενα P-Bass εχεις ονειρεμενο ηχο.

 

bassamp.jpg.2fb5080dc8cfb7bc7c51a3f774e59b06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι ενισχυτης; ;D

 

Sansamp και καποιον τροπο να ακουω τι παιζω on stage (μονιτορ η ενισχυτη του μαγαζιου). Δεν εχει τυχει να παιξω σε μερος που να μη μου δινεται αυτη η δυνατοτητα ευτυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τον φθηνό (πλην ΤΙΜΙΟ και με ωραίο ήχο) Harley Benton

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw150.htm

Τον είχα κοντά στο 9μηνο αν θυμάμαι καλά... Τον είχα χρησιμοποιήσει σε καμιά 10αριά Live...

Θετικά:

ΠΟΛΥ ωραίος ήχος με 200 ευρώ...

Παραμετρικό και 7band eq, brigt on/off... Έκανες τον ήχο ό,τι ήθελες

Δεν βρόμιζε ΠΟΤΕ!!

Υπέροχο headroom

Αρνητικά:

Δεν έχει DI (βέβαια είχα DI box αρχικά και DI στην πεταλιέρα μετά)

Το μεγάλο headroom τον έκανε δυσκίνητο

Πολλά watt για μέσα στο σπίτι... Τον άνοιγα μέχρι το 2-3 ΤΟ ΠΟΛΥ!!!

 

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου