Προς το περιεχόμενο

Trading 4's


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό εξασκούμαι στα "Trading 4's" στην Jazz. Το πρόβλημα μου είναι ότι, αν και ακούω - τον τελευταίο καιρό - αρκετή Jazz, δεν γνωρίζω και τόσα πολλά πράγματα και έτσι είπα να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κάποιος να μου πει συγκεκριμένα τραγούδια στα οποία μπορώ να ακούσω trading 4's έτσι ώστε να πάρω μερικές ιδέες και να συνηθίσω σε αυτη τη "συζήτηση". Άκουσα κάποια, απλά αν μπορείτε να με βοηθήσετε αν ξέρετε κάτι περισσότερο.

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε ή εγώ το γράφω λάθος, με το Trading 4's εννοώ να παίζουν τα όργανα τετράμετρα σόλο. π.χ. 4 σόλο πιάνο με τους υπόλοιπους να παίζουν την φόρμα, και 4 μέτρα σόλο ντραμς, και αυτό να επαναλαμβάνεται.

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό εξασκούμαι στα "Trading 4's" στην Jazz. Το πρόβλημα μου είναι ότι, αν και ακούω - τον τελευταίο καιρό - αρκετή Jazz, δεν γνωρίζω και τόσα πολλά πράγματα και έτσι είπα να ρωτήσω εδώ μήπως ξέρει κάποιος να μου πει συγκεκριμένα τραγούδια στα οποία μπορώ να ακούσω trading 4's έτσι ώστε να πάρω μερικές ιδέες και να συνηθίσω σε αυτη τη "συζήτηση". Άκουσα κάποια, απλά αν μπορείτε να με βοηθήσετε αν ξέρετε κάτι περισσότερο.

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Σε περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε ή εγώ το γράφω λάθος, με το Trading 4's εννοώ να παίζουν τα όργανα τετράμετρα σόλο. π.χ. 4 σόλο πιάνο με τους υπόλοιπους να παίζουν την φόρμα, και 4 μέτρα σόλο ντραμς, και αυτό να επαναλαμβάνεται.

θα σε βοηθησει ενα play along του Steve Houghton με ονομα The Drumset Soloist. Must για οποιον σκοπευει να ασχοληθει με τη Jazz και τη τεχνη των σολο.

Αν δεν το βρεις στην Ελλαδα...σιγουρα θα το βρεις σε αυτο το site

www.sheetmusicplus.com

ειναι safe site..και κανει shipping στην Ελλαδα..

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αν είναι αυτό που κατάλαβα (Backing Tracks) είναι ότι καλύτερο. Ψάχνω τέτοια πράγματα και δεν βρήκα τίποτα πέραν από αυτά του Tommy Igoe στο Groove Essentials. Φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρον! Thanks  :)

Music is what feelings sound like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου,κατευθειαν στην πηγη...ακου και κανε transcriptions απο art blakey,max roach,philly joe jones...επισης αν και εφοσον μελετας τζαζ παρε το βιβλιο και το dvd tou john riley "art of bebop drumming" kai "the master drummer",αντιστοιχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου,κατευθειαν στην πηγη...ακου και κανε transcriptions

 

Αυτό που κάνω τώρα με τον Guiliana..  8)

Το Heernt - Locked in a Basement

δουλεύω τώρα.

Είναι όντως το πιο αποδοτικό και αποτελεσματικό. και ειδικά για τα trading 4's εφ' όσον το δουλέψεις στο transcription, μετά αμέσως δές το στην πράξη είτε ως backing track είτε με την μπάντα σου.

Καλή συνέχεια.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου