Προς το περιεχόμενο

Καταλληλη επιλογη synthesizer!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.Ειμαι καινουργιος στο forum και θελω τα φωτα σας.Ειμαι μουσικος,εχω παρει πτυχιο στο αρμονιο και παλαιοτερα ασχολουμουν πολυ με τη μουσικη αφου ειχα ελευθερο χρονο.Τωρα που επαγγελματικα βρισκομαι αλλου εχω μεινει αρκετα πισω.Φανταστειτε οτι εχω ακομα ενα PSR4500!!!ΘΕωρω ομως οτι ειναι καιρος να ξανα αρχισω να μελεταω,να συνθετω και να τραγουδαω οπως παλια!Θελω ομως και το καταλληλο κινητρο και αυτο δεν ειναι αλλο απο ενα workstation synthesizer που θα με βαλει για τα καλα μπροστα απο τα πληκτρα για μελετη συνθεση και δημιουργια!

Εκανα μια προχειρη θα ελεγα ερευνα και εχω ξεχωρισει καποια μοντελα.Προκειται για τα KORG PA800, το M3 της KORG επισης καθως και το YAMAHA PSR S910.Οπως καταλαβατε δε θελω να ξεπερασω τα 2500 ευρω κατα πολυ.Βοηθηστε με λοιπον και δωστε μου τα φωτα σας.Θα λαβω πολυ σοβαρα υποψιν μου ολες σας τις προτασεις.

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου τα μπερδεύεις.Από τα όργανα που αναφέρεις μονο το korg m3 ειναι wokstasion ενώ το yamaha και το pa800 είναι arrangers.Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?Τι είδους μουσική παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομενως και να τα μπερδευω σε ο,τι αφορά τους ορισμούς.Αυτο που θελω είναι να εχω ενα synthesizer στο οποιο θα μπορεσω να παιξω ενα οποιοδηποτε τραγούδι ξένο ή ελληνικο, με 'ή χωρίς ρυθμό,να εχω ενα πολυ καλο ηχο πιάνου κ  κιθάρας,να μπορω να περασω τη φωνη μου μεσα απο αυτο και να της προσθεσω βαθος κ αν χρειαστεί δεύτερες κλπ...

      Τι μου προτείνετε λοιπον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...Αυτο που θελω είναι να εχω ενα synthesizer στο οποιο θα μπορεσω να παιξω ενα οποιοδηποτε τραγούδι ξένο ή ελληνικο, με 'ή χωρίς ρυθμό,να εχω ενα πολυ καλο ηχο πιάνου κ  κιθάρας,να μπορω να περασω τη φωνη μου μεσα απο αυτο και να της προσθεσω βαθος κ αν χρειαστεί δεύτερες κλπ...

 

Δεν μας είπες εάν πρόκειται γιά τραγούδια λαϊκά, εννοώ τόσο λαϊκούς ρυθμούς όσο και ήχους.

Επίσης δεν μας είπες εάν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις αργότερα καί γιά ζωντανές εμφανίσεις.

 

Αν θες να παίζεις τραγούδια (γενικά) χρησιμοποιώντας έτοιμους ρυθμούς, τότε καλύτερα αρμόνιο (arranger).

Και σε ένα synthesizer μπορείς να παίξεις ρυθμό αλλά θα πρέπει πρώτα να γράψεις τον ρυθμό με τα ακκόρντα από την αρχή. Δηλαδή ντραμς, μπάσσο, κλπ κλπ... Πράγμα που απαιτεί εκ μέρους σου αρκετά καλές γνώσεις τόσο μουσικής - ενορχήστρωσης όσο και προγραμματισμού. Αυτό σημαίνει πολύ μεγαλύτερος χρόνος.

 

Τώρα γιά την εγγραφή της φωνής, τα τελευταίου τύπου workstations synthesizers διαθέτουν και αυτό. Βέβαια ανεβαίνεις σε χρήματα. Μιλάμε γιά πάνω από 2000 γιά να κάνεις την δουλειά σου.

 

Από την άλλη εάν δεν γνωρίζεις από προγραμματισμό και δεν θες να σπάσεις το κεφάλι σου με τον προγραμματισμό ρυθμών κλπ, πας όπως είπα πιό πάνω σε arranger (αρμόνιο) όπου εκεί έχεις πληθώρα έτοιμων ρυθμών.

 

Τώρα, στην περίπτωση του arranger, την τελική audio εγγραφή (ρυθμοί - ήχοι - φωνή) θα μπορούσες να την κάνεις σε ένα ανεξάρτητο μικρό πολυκάναλο ψηφιακό εγγραφέα (recorder) τύπου BOSS Micro BR.

 

Από Workstation synthesizers θα σου πρότεινα, Roland Fantom-G. Μην με ρωτήσεις γιατί  ;D

 

Από Arrangers θα σου πρότεινα Roland Prelude ή GW-8. Σε αυτά υπάρχουν αρκετοί και πολύ καλοί Ευρωπαϊκοί αλλά και Ελληνικοί ρυθμοί. Επίσης μη με ρωτήσεις γιατί  ;D

 

Σου τα είπα λιγάκι μπερδεμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρμόνιο δεν θα σου προτείνω κάτι(αν παίζεις πάντως λαικά πας σε korg) αλλά σίγουρα θα σε απομακρύνω απο το fantom g.Δεν έχω πετύχει όυτε ένα άτομο που του άρεσε το όργανο.Πολύ μέτρια presets και πολύ μέτρια  κατασκευή.Αυτά έχω ακούσει διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για αρμόνιο δεν θα σου προτείνω κάτι(αν παίζεις πάντως λαικά πας σε korg) αλλά σίγουρα θα σε απομακρύνω απο το fantom g.Δεν έχω πετύχει όυτε ένα άτομο που του άρεσε το όργανο.Πολύ μέτρια presets και πολύ μέτρια  κατασκευή.Αυτά έχω ακούσει διαβάσει.

 

Γιατί αν παίζει λαϊκά πάει σε Korg (δεν έχω τίποτα με την Korg), αλλά ρωτάω γιά να μάθω.

Γιατί αυτή η "βάφτιση";

Δηλαδή με Korg μπορείς να παίξεις λαϊκά ενώ με άλλα "arrangers" δεν μπορείς;

 

Όσο γιά το Fantom-G, μέτρια κατασκευή και μέτρια presets ;;;

Εσύ το έχεις δει από κοντά; Άκουσες τους ήχους του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτή η βάφτιση.Γιατί υπάρχει πολύ υποστήριξη σε έτοιμο υλικό αλλά ακόμη και αν θέλει κάποιος να δημιουργήσει τα δικά του υπάρχει πολύ μεγαλύτερος όγκος πληροφοριών προσβάσιμος από τον μέσο χρήστη ιντερνετ που θα τον βοηθήσει να φτιάξει πιο εύκολα και καλύτερα τους ρυθμούς του.Από εκεί και πέρα αν θέλει να ψαχτεί με άλλες μάρκες έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει.

Όσο για το fantom g να πω ότι έχω ακούσει τα presets και δυστυχώς σε κάποια σημεία έχει γίνει μέτρια δουλειά.Τους ήχους του τους έχω ακούσει απο φίλο που δεν ήταν και ιδαίτερα ευχαριστημένος αλλά ούτε και εμένα μου άρεσαν ιδαίτερα.Αλλά και σε reiviews από το εξωτερικό δεν έχω ακούσει καλά σχόλια.Βέβαια πάντα μιλάμε για προσωπικές απόψεις αλλά για μένα το fantomg είανι κατώτερο των δυο κύριων ανταγωνιστών του korg m3 motif xs(μην πούμε το xf γιατί εκείνο έιναι νέο μοντέλο και αδικούμε άμεσα τα άλλα δύο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από μεριάς μου θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά και σε Kurzweil τόσο το PC3LE αλλά αν αντέχεις οικονομικά το PC3K

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γιατί αυτή η βάφτιση.Γιατί υπάρχει πολύ υποστήριξη σε έτοιμο υλικό αλλά ακόμη και αν θέλει κάποιος να δημιουργήσει τα δικά του υπάρχει πολύ μεγαλύτερος όγκος πληροφοριών προσβάσιμος από τον μέσο χρήστη ιντερνετ που θα τον βοηθήσει να φτιάξει πιο εύκολα και καλύτερα τους ρυθμούς του.Από εκεί και πέρα αν θέλει να ψαχτεί με άλλες μάρκες έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει.

Όσο για το fantom g να πω ότι έχω ακούσει τα presets και δυστυχώς σε κάποια σημεία έχει γίνει μέτρια δουλειά.Τους ήχους του τους έχω ακούσει απο φίλο που δεν ήταν και ιδαίτερα ευχαριστημένος αλλά ούτε και εμένα μου άρεσαν ιδαίτερα.Αλλά και σε reiviews από το εξωτερικό δεν έχω ακούσει καλά σχόλια.Βέβαια πάντα μιλάμε για προσωπικές απόψεις αλλά για μένα το fantomg είανι κατώτερο των δυο κύριων ανταγωνιστών του korg m3 motif xs(μην πούμε το xf γιατί εκείνο έιναι νέο μοντέλο και αδικούμε άμεσα τα άλλα δύο)

 

Κατάλληλη υποστήριξη υπάρχει απ'όλες τις εταιρίες και σε όλα τα επίπεδα. Αρκεί να ψάξεις και να ρωτήσεις τον κατάλληλο. Και σοβαρό υλικό υπάρχει. Και τσαμπέ στην πλειοψηφία προχειρογραμμένο υλικό υπάρχει. Μήπως εδώ είναι η διαφορά μας; Στο τσαμπέ;

Το υλικό το κατασκευάζουν και χρήστες. Εμείς είμαστε οι χρήστες. Εάν δεν ασχοληθούμε εμείς με τα μηχανήματά μας αλλά τα περιμένουμε όλα έτοιμα στο πιάτο από τους άλλους, τότε άστο.

 

Όσο γιά το Fantom-G δεν είναι κατώτερο κανενός ούτε καλύτερο κανενός. Κάθε ένα έχει τις δικές του δυνατότητες, ιδιαιτερότητες, αξίες και προδιαγραφές. Τα μηχανήματα αυτά έχουν δυνατότητες εάν τις ψάξεις. Χωρίς ψάξιμο τίποτα δεν γίνεται και όλα μοιάζουν ίδια.

Τα μηχανήματα στα χέρια του κάθε χρήστη βγάζουν το ανάλογο αποτέλεσμα, αρκεί αυτός ο χρήστης να έχει τις κατάλληλες γνώσεις και να ξέρει να το "οδηγήσει" σωστά. Γνώση χρειάζεται και τίποτε άλλο. Εάν δεν γνωρίζει, υπάρχει το manual. Κι'αν δεν καταλαβαίνει, μπορεί να ρωτήσει τον κατάλληλο και να μάθει.

 

Εάν κάτι δεν το ακούς καλά σε ένα όργανο, το προσαρμόζεις. Υπάρχει τρόπος. Έτσι διαμορφώνεις και τον προσωπικό σου ήχο-χαρακτήρα. Αρκεί να μην βαριέσαι και να μην τα θέλεις όλα έτοιμα στο πιάτο, διότι ο καθένας έχει διαφορετικές ορέξεις... ως προς το πιάτο.

 

Αν προσέξεις τους κιθαρίστες στο συγκεκριμένο φόρουμ, θα καταλάβεις τι εννοώ. Αυτοί τελικά αν και λιγότερο σχετικοί με τα midi-τεχνολογικο-κουμπάκια-λούπες-arrangers κλπ, έχουν πιό άμεση επαφή με το όργανό τους και πιό λεπτομερή άποψη στον ήχο τους, με αποτέλεσμα και να κατασκευάζουν DIY floorboards με συνδιασμούς από διάφορα πεταλάκια αλλά καί DIY πεταλάκια και κιθάρες από το μηδέν και διάφορες άλλες μετατροπές - βελτιώσεις πάνω στην ίδια την κιθάρα. Εμείς όμως (οι πληκτράδες) που τα ξέρουμε όλα και γιά όλα έχουμε άποψη και διάφορες τέτοιες αηδίες, δεν στρώνουμε τον κ..ο μας κάτω να ξεστραβωθούμε και να μελετήσουμε κάποια πράγματα παρά "βαφτίζουμε" τα όποια μηχανήματα όπως μας γουστάρει ή όπως μας τα αποκάλεσε ο χ γνωστός.

 

Και σε ρωτάω.

Απ'όλους αυτούς που "βαφτίζουνε" τα διάφορα μηχανήματα, έκατσε ποτέ κανείς τους να κατασκευάσει έναν ολοκληρωμένο σοβαρό ρυθμό από το μηδέν; Πόσοι είναι αυτοί;

 

Τέλος μα όχι τελευταίο, σ'ευχαριστώ θερμά που μου έδωσες την ευκαιρία να εκφράσω την εντελώς προσωπική μου άποψη. Δεν είμαι αντίθετος με εσένα, κάθε άλλο, αυτά που λες τα έχω ακούσει κι εγώ αλλά τα θεωρώ ηλίθια καθώς δεν έχουνε βάση και λέγονται από ανώνυμους και σίγουρα από άτομα που δεν ασχολήθηκαν ποτέ εις βάθος και επί της ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου