Προς το περιεχόμενο

New Amp! Fender Tweed Pro 1953


Προτεινόμενες αναρτήσεις

UPDATE: Χθες έπιασα τον πρώτο μου...ραδιοφωνικό σταθμό. Το κάνει σε μια συγκεκριμένη μεριά στο σαλόνι. Επίσης, ο ενισχυτής είναι πολύ ευαίσθητος σε θέματα θορύβου γενικά- μερικά πεταλάκια τα... μισεί και σε άλλα δεν βγάζει κιχ.

 

Αλλά, εντάξει, μικρές παραχωρήσεις είναι αυτές... ο ήχος και η αίσθησή του είναι σούπερ.  :)

 

Ένα τέτοιο μηχάνημα λογικό είναι να έχει απαιτήσεις και... γούστα!

Δεν μπορείς να του βάζεις στην είσοδο ότι εφφέ θες!  ;D

 

 

 

Tα του ραδιοφωνικού σταθμού διορθώνονται, πάντως. Αν το αναφέρεις στον τεχνικό σου θα πράξει αναλόγως!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν το αναφέρεις στον τεχνικό σου θα πράξει αναλόγως!  ;)

Ήδη έχω κλείσει 4 σταθμούς από αυτούς που ακουγόταν.

 

Καλόπαιχτος Γιωργάκη

Στις ενδεδειγμένες από τους ειδικούς  :P στάθμες και ρυθμίσεις πάντα.

Αντε να τον ακούσουμε κι από κοντά μπας και ξεκουραστεί κι ο "τσίφτης"  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη έχω κλείσει 4 σταθμούς από αυτούς που ακουγόταν.

 

Καλόπαιχτος Γιωργάκη

Στις ενδεδειγμένες από τους ειδικούς  :P στάθμες και ρυθμίσεις πάντα.

Αντε να τον ακούσουμε κι από κοντά μπας και ξεκουραστεί κι ο "τσίφτης"  ;D

 

Aυτές τις μέρες πάει για ένα γενικό τσεκάπ o Pro... Οπότε ο τσίφτης θα "δουλέψει" για το πολύ μια πρόβα ακόμα. Μετά θα πάρει τιμητική άδεια  :)

 

(Φοβερός ενισχυτής είναι o deluxe σου πάντως- 10 watt, αλλά τι watt)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Με γειά το εργαλείο! με την tele θα πρεπει να ειναι τρελό ζευγάρι... Σπάνια βλέπουμε τέτοια κομμάτια. Ωραίο και απλό κύκλωμα. Και λίγο παράξενο βέβαια μιάς και οι δύο λυχνίες της προενίσχυσης (μία για κάθε κανάλι) χρησιμοποιούν έναν πραγματικά ασυνήθιστο τρόπο biasing (grid-leak bias). Επίσης δεν υπάρχει negative feedback! πράγμα επίσης ασυνήθιστο για fender με push-pull τοπολογία. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα έναν ήχο πιο ωμό με περισσότερο bite. Το output υποδεικνύει μάλλον λειτουργία τάξης Α μιάς και σε push-pull (class AB) δύο 6L6 μπορουν να φτάσουν εύκολα τα 50 watt ( συνήθως rated στα 25 με 30 η κάθε λυχνία). Και φυσικά η τελική ενίσχυση είναι cathode biased! Πραγματικά πολύ ιδιαίτερος... Αν θέλεις να βγάλει περισσότερο drive μπορείς να δοκιμάσεις μία 12ax7 σε ένα από τα δύο κανάλια (stock και για τα δύο νομίζω φοράει 12ay7, μόνο ο PI είναι 12ax7). Επίσης θα μπορούσες να προσθέσεις έναν απλό on/on διακόπτη που θα γειώνει το output του 2ου καναλιού έτσι ώστε το άλλο κανάλι να οδηγεί μεγαλύτερο load (τα volume pots είναι παράλληλα σε σχέση με τον control grid του PI, αφαιρόντας ένα αυξάνεται η αντίσταση...). Δεν είμαι σίγουρος για το πώς θα ανταποκριθεί μία 12ax7 με αυτού του τύπου το bias αλλά αξίζει μιά δοκιμή... Καλόπαιχτος φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο ευρημα, ω pascal!

 

piece of history!

 

ευγε!

 

Βγαλε ομως και μερικες καλες κοντινες φωτο απο το κυκλωμα.  ;)

 

 

 

Επισης πολυ καλη brief αναλυση του κυκλωματος Κε Copper!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου