Προς το περιεχόμενο

SMF σε pattern Roland MC 909


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερντουχτεν forumχτεν.

 

Μήπως ξέρει κανείς πώς γίνεται μετατροπή midi file σε pattern στο Roland MC909 ( ή στα 808 & 505 μπας και πάρω καμιά ιδέα ).

 

Συγκεκριμένα κάνω import σε  empty user pattern από smart media ένα συγκεκριμένο midi file, το κάνει import με τα bpm & τα measures και τα style elements ανάβουν& σβήνουν το διαβάζει και φαίνεται να το παίζει κανονικά (το play αναβοσβήνει πράσινο) αλλά δεν βγάζει καθόλου ήχο, ούτε σαν pattern ούτε στα pads του 909 παίζει τίποτα. Ακόμα και ffw/rwd κάνει στο pattern μέσα αλλά ήχος γιοκ πουθενά.

 

Μήπως θέλει αλλαγή ο τύπος του SMF? και πως γίνεται αυτό? θυμάμαι ότι κάποια midi files τα έκανε import κατευθείαν και δεν χρειαζόταν κάτι αλλά τώρα δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Για ρίχτε καμιά ιδέα.

 

Bedankt.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μήπως στο MC-909 δεν έχει γίνει επιλογή του κατάλληλου mode ? (βλέπε π.χ. patch/performance)

Μήπως το SMF επιλέγει κάποιους ήχους - patches που δεν ανταποκρίνονται στους ήχους του μηχανήματος;

Έλεγξε εάν το SMF παίζει από άλλο μηχάνημα (π.χ. Η/Υ) αλλά με sound source το MC-909.

Έλεγξε την ποσότητα των track του midi file και αφαίρεσε ότι δεν έχει σχέση με το MC-909 όπως για παράδειγμα περίεργα ή άσχετα SysEx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη στο pc το αρχείο παίζει μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "να παίζει από άλλο μηχάνημα αλλά με source το 909"? Από τα 3 modes- patch-sample/pattern/song δουλεύω στο pattern mode, εκεί κάνει import to SMF ούτως η άλλωστε και εκεί με ενδιαφέρει.

 

Το αρχείο δεν έχω δυνατότητα να το επεξεργαστώ κάπου αλλού, θέλω απλώς να τι κάνω import και να το κόψω-ράψω όπου θέλω εγώ πάνω στο 909, όπως κάνω και με τα samples πάνω στο 909 και με τα δικά μου patterns.

 

θα κάτσω να ξανακοιτάξω λίγο το manual επί του θέματος λεπτομερέστερα μήπως και κάνω κάτι λάθος, υποπτεύομαι το midi format (0/1) μήπως φταίει, εντωμεταξύ θα δοκιμάσω και το αρχείο σε ένα άλλο sequencer να δούμε τι γίνεται.

 

Τα patterns κοινώς που έχουν κυκλοφορήσει πάντως κατά καιρούς από διάφορους καλλιτέχνες για το 909, έχουν όλα extension .mid και φορτώνουν κανονικά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανώλη στο pc το αρχείο παίζει μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "να παίζει από άλλο μηχάνημα αλλά με source το 909"?

Δηλαδή να παίζει από π.χ. τον Η/Υ αλλά μέσω MIDI OUT να στέλνεις το σήμα στο MIDI IN του MC-909. Δηλαδή ως μονάδα ήχων να είναι το MC-909, να ακούς το MC-909.

 

Από τα 3 modes- patch-sample/pattern/song δουλεύω στο pattern mode, εκεί κάνει import to SMF ούτως η άλλωστε και εκεί με ενδιαφέρει.

Είσαι σε καλό δρόμο.

 

Το αρχείο δεν έχω δυνατότητα να το επεξεργαστώ κάπου αλλού, θέλω απλώς να τι κάνω import και να το κόψω-ράψω όπου θέλω εγώ πάνω στο 909, όπως κάνω και με τα samples πάνω στο 909 και με τα δικά μου patterns.

o.k. κατάλαβα.

 

θα κάτσω να ξανακοιτάξω λίγο το manual επί του θέματος λεπτομερέστερα μήπως και κάνω κάτι λάθος, υποπτεύομαι το midi format (0/1) μήπως φταίει, εντωμεταξύ θα δοκιμάσω και το αρχείο σε ένα άλλο sequencer να δούμε τι γίνεται.

Δοκίμασε σε SMF0, διαφορετικά SMF1 αλλά τα track να μην είναι πάνω από 16 (15).

 

Τα patterns κοινώς που έχουν κυκλοφορήσει πάντως κατά καιρούς από διάφορους καλλιτέχνες για το 909, έχουν όλα extension .mid και φορτώνουν κανονικά.

Μπορεί το δικό σου SMF να μην το φορτώνει για κάποιο λόγο. Δοκίμασε αυτό που σου είπα στην αρχή.

 

Υ.Γ.

Αν θες μπορείς να μου στείλεις το SMF να το κοιτάξω αν έχει κάτι "περίεργο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου