Προς το περιεχόμενο

Latency στο Cubase 5


panos_mld

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλημέρα σας.

 

Πρίν απο λίγο καιρό, αποφάσισα να εγκαταστήσω στόν υπολογιστή μου τα Windows 7 μαζί με το Cubase 5, αλλά δημιουργήθηκε ένα σοβαρό για εμένα πρόβλημα. Έχω καθυστέρηση στη την επιστροφή του ήχου στα monitor κάθε φορά που πατάω ένα πλήκτρο απο το Roland E-09 που έχω.

 

Στο device setup του Cubase μου γράφει πως υπάρχει input latency:0ms  output latency:48.667ms. Η κάρτα ήχου μου είναι μια MOTU traveller και τα windows όπως και το cubase είναι αγορασμένα, οχι σπασμένα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο device setup του Cubase μου γράφει πως υπάρχει input latency:0ms  output latency:48.667ms.

 

Είναι πολύ όντως ... παίξε λίγο με το buffer να στρώσει κάπως .

 

Το Roland το χρησιμοποιείς σαν midi keyboard και ακούς κάποιο vst σωστά ??

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Roland το χρησιμοποιείς σαν midi keyboard και ακούς κάποιο vst σωστά ??

 

Ακριβώς.

 

Επειδή διάβασα και παλαιότερα Θέματα και ολοι γράφουν για το buffer, μπορεί κάποιος να μου πει πως το μειώνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τικαρισμένη την επιλογή "direct monitoring" ?

Άν ναί , ξετικάρισέ την και δοκίμασε πάλι.

Κανονικά με buffer 32 θα πρέπει να έχεις Latency κοντά στο 1,3 ms που δέν είναι ακουστό.

Τουλάχιστον εγώ εκεί είμαι με την 2408. Χωρίς artifacts στον ήχο. Άν κατέβω στα 16 έχουμε ιστορίες, δέν σηκώνει ο driver.

Η άλλη λύση θα ήταν να κάνεις montoring μέσα απο το κονσολάκι της motu, δίνοντας απο το πρόγραμμα το vst instrument που θέλεις να παίξεις σε άλλη φυσική έξοδο, και έτσι δέν θα ηχογραφείται μαζί και το υπόλοιπο mix.

Πάντως σε άλλα μηχανήματα ( πχ σε ψηφιακά πολυεφέ) το latency μέχρι 6-7 ms δέν το αισθάνεσαι στο παίξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου