Προς το περιεχόμενο

Ποιό pedalboard?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eνδιαφέρον, ευχαριστώ για την απάντηση...

 

Η ευχαρίστηση είναι όοοοολη δική μου! :P

 

Ευχαριστω παιδια!! Αν και απο οτι βλεπω δεν υπαρχουν και πολλες εναλλακτικες... μονο αγαπητε if_it_is δεν σου δημιουργουνται προβληματα με τα καλωδια και με αυτα? δεν γινεται χαμος οταν την στηνεις για να παιξεις? Και οντως ειναι ωραια κατασκευη και χωραει και αρκετο πραγμα πανω...

 

Γιατί να έχω πρόβλημα? βγάζω το καπάκι, συνδέω σε κιθάρα- ενισχυτή-πρίζα, και είναι κομπλέ! που κολλάνε τα καλώδια? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω στην οργανωση τους... Απλα εχω δει σε πολλες πεταλιερες να εχουν κενα ετσι ωστε να μπαινουν απο μεσα για να μην ειναι ασχημα εμφανισιακα αλλα και για λειτουργικοτητα... Δεν σε ενοχλει αν ειναι χυμα ξερω γω? Αν και απο οτι βλεπω μια χαρα συμαζεμενο το εχεις. Βy the way το route 66 που εχεις πως σου φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κανένα θέμα με τα καλώδια! αν τα στήσεις τακτοποιημένα απ την αρχή δεν κουνιούνται μετά!

 

δεν είναι το route αλλά το comp 66 δηλαδή μόνο o compressor του route 66. πολύ καλός, transparent και έχει εκπληκτικό buffer όταν είναι off! και τα λεφτά που έδωσα ήταν εντελώς λογικά! άλλοι κομπρέσορες αντίστοιχης ποιότητας έκαναν μέχρι και τα διπλά λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Σας επισυνάπτω το pedalboard case το οποίο κατασκευάζω μόνος και εμπορεύομαι.

 

Ολα ειναι με velcro. Το τροφοδοτικό το έχω κολλήσει με heavy duty velcro ώστε να μένει καρφωμενο. Τα πεταλάκια ειναι με κανονικό velcro για να ξεκολλάνε πιο εύκολα για επανατοποθετηση.

Το μαύρο κουτάκι διπλα στο τροφοδοτικό ειναι πατέντα δικιά μου. Το έβαλα για να αποθηκεύω ασφάλειες για τον ενισχυτή μου, μπαταρία 9V, πένες, καλωδιο, κλπ. Εννοείται οτι ειναι με velcro.

Το tolex ειναι από Αμερική. Ειναι το ίδιο υλικό που ντύνω τους ενισχυτές μου και το ίδιο υλικό που ντύνονται όλοι.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απόψεις σας.

Ανδρέας

front_view.thumb.jpg.ad6b9297944aa756323a23d8db779cfc.jpg

inside_top.thumb.jpg.04f1a8cc13cf5288023e8c441c3907a9.jpg

inside_view.thumb.jpg.2c9a2b71736c54367dd4a12c3bf31d5b.jpg

inside_view2.thumb.jpg.dafb830c32f8a61b96c119d218bc0890.jpg

standing.thumb.jpg.070c4b6caa68f308d0d248493c43b88e.jpg

top_view.thumb.jpg.d9588d5312e03a0a6a2bc43adf050cd7.jpg

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η ιδέα σου. Αν μου επιτρέπεις, μερικές σκέψεις:

 

- Θα βοηθούσε μια 'πατέντα' (πλαϊνές τρύπες?) για να μπαίνουν στο pedalboard καλώδια από τις άκρες (προς κιθάρα/ρεύμα/ενισχυτή).

- ένα κούφωμα στο πάτωμα ώστε να περνάνε τα καλώδια και να μην πλέκονται ανάμεσα στα πετάλια θα βοηθούσε στην αποφυγή 'μακαρονάδας'

- κάποια πατέντα με ιμάντα για μεταφορά επίσης θα ήταν χρήσιμη

 

Πολύ ωραία η ιδέα με το tolex!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις ιδέες.

Η αρχική μου σκέψη ήταν τρύπες για το τροφοδοτικό και τα πεταλάκια, απλά πιστεύω οτι α) τρύπα για το καλώδιο θα χάλαγε την όψη και β) βαθύτερο πάτωμα για τα καλώδια θα έκανε το βαλιτσάκι - μπαουλακι.

Σου φαίνεται μπερδεμένο αλλά δεν ειναι. Εχω αφήσει μεσα τα καλώδια του input και του τροφοδοτικού, αλλιώς όλα τα άλλα καλώδια ειναι "κολλημένα" με μικρή ταινία βέλκρο και δεν πιανουν χώρο.

 

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες.

Να'σαι καλά

 

Ανδρεας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το pedalboard σου Ανδρέα.

 

Η αλήθεια είναι πως και εγώ τον τελευταίο καιρό ψάχνω για pedalboard.Τα πετάλια είναι 3 μέχρι στιγμής και υπάρχουν σίγουρες σκέψεις για την προσθήκη και άλλων.

 

Το πρόβλημα είναι ότι τα 2 που έχω είναι μεγάλα σε όγκο(Boss DD20,Fat Foot Telegun) ενώ έχω και ένα Boss CS2,ενώ λογικά θα έχω και ένα muff(custom και σε κουτί από τα περισσότερα πετάλια και όχι με τον όγκο του κουτιού της ΕΗΧ,δηλαδή του classic muff),ένα overdrive+booster και ένα wah wah.Από εκεί και πέρα μπορεί κάποιο άλλο εφέ όπως phaser.Ίσως και ένα fuzz.Μαζί και ένα τροφοδοτικό.

 

Οπότε δεν ξέρω τι να επιλέξω με βάση αυτά που ζητάω.

 

Μέχρι στιγμής κλίνω προς τα Pedaltrain και συγκεκριμένα στο PT2 για 8-10 πετάλια.Είδα όμως τώρα και το PT3.Κάποιος που έχει ασχοληθεί μπορεί να μας πει τι διαφορές έχει με τον προκάτοχο του;;;

 

Ανδρέα αν φτιάχνεις κάτι και για τόσα πετάλια που λέω περίπου και με τον κατάλληλο χώρο στείλε ένα πμ. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαίνεται μπερδεμένο αλλά δεν ειναι. Εχω αφήσει μεσα τα καλώδια του input και του τροφοδοτικού, αλλιώς όλα τα άλλα καλώδια ειναι "κολλημένα" με μικρή ταινία βέλκρο και δεν πιανουν χώρο.

 

ωραιο το Pedalboard,do yourself a HUGE service & βγαλε τα  καλώδια του input και του τροφοδοτικού απο τη φωτο γιατι καταστρεφουν ολη τη δουλεια που εχεις κανει και τρομαζουν τον κοσμο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν σε ενδιαφέρει υπάρχει και το D.I.Y. Pedalboard της Emma Electronics το οποίο βγαίνει σε 3 εκδόσεις. http://www.emmaelectronic.com/products/amarhyll/amarhyll.html

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω γράψει λάθος. Στη βαλίτσα μου δεν χωράνε 19 πεταλακια, αλλα 10

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου