Προς το περιεχόμενο

Προβληματα με τα breaks.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κρατώ επιφυλάξεις στο ότι το ταμπουρο κάνει κάποιον μονοπλευρο.

Με το ταμπούρο μπορείς να παρείς τόσα διαφορετικά ηχοχρωματα.π.χ παίζοντας απο το κεντρο μέχρι τις ακρες, παίζοντας με τα στεφανια, την χορδιέρα κτλ κτλ.

Ακόμα και breaks με μποτα και ταμπούρο μπορείς να κάνεις.Γενικα δν υπάρχουν κανόνες στην ενορχηστρωση.

Φυσικα και δεν σε κανει μονοπλευρο αν εχεις επιλεξει στο σετ σου να εχεις κασσα -ταμπουρο hi hat - 1 crash kai ride. Σε αυτη τη περιπτωση ενσωματωνεις και τις βασεις των πιατων σαν ηχοχρωματα!!

Aν εχεις μπροστα σου 4 τομ ομως?

Εκει ειναι η διαφωνια και ο προβληματισμος ο δικος μου, και βεβαια ο λογος που γραφτηκε το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δεν σε κανει να αναρωτιεσαι γιατι συμβαινει αυτο ?  ;D

 

οχι απλα ειναι αρκετα κολλημενοι (δε μιλαω για ολους) εως πολύ κολλημενοι. εχω παρακολουθησει σεμιναριο στο Μικρο Μουσικο Θεατρο και ο τυπάς (δε θα αναφερω ονομα) ελεγε οτι μουσική ειναι μονο η τζαζ και ηταν απαξιωτικότατος προς αλλα ειδη μουσικής.

ενας δασκαλος μου ειχε επισης τετοια νοοτροπια και δασκαλος του ηταν ο ντραμμερ που εκανε το σεμιναριο...τυχαίο?

τεσπα δε θελω να βγει σε κοντρα για αυτο ας μη το αναλυσουμε το θεμα

ειναι γεγονος πάντως οτι ειναι αρνητικά προκατελημενοι στην extreme μουσική χωρις να εχουν μπει στον κοπο να μπουν στο τριπακι.

αν μπορουσα να ειχα την υπομονη για να μελετησω τζαζ, φιουζιον κοκ θα το εκανα. αλλά εγω προσωπικα θα εχανα το νοημα είναι μια μουσικη που δε μου πάει και δε μπορω να ακουσω πανω απο μια ωρα γιατι κυριολεκτικα τζαζευω...όπως και progressive metal δε μπορω να ακουσω πολυ ωρα γιατι κουραζομαι απο τις πολλες τεχνικαδουρες...δεν ειμαι απαξιωτικος ομως προς τετοια ειδη

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαγγελη ευχαριστω για το βιντεο (εχει αδυνατιση και εχει πεσει λιγο το αντιεροπορικο της αν δεν με γελουν τα ματια μου)

Τωρα στο thread μου ειναι λιγο δυσκολο να συμμετασχω λογω καποιου προβληματος.Δηλαδη για ναμην πω καμια μπουρδα πρεπει να το καλοδιαβασω ,αν και λιγο που μπορεσα να ασχοληθω σωστα τα λες θα επανελθω αργοτερα ,και παλι ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα breaks και τα fills είναι μια καλή εικόνα του πώς έχει στήσει το σετ σου. Ένα καλά στημένο σετ (όπως βολεύει τον καθένα φυσικά) σού δίνει την δυνατότητα να δοκιμάσεις πολλά και διαφορετικά πράγματα.

 

 

υγ. Δε είναι ωραίο το thread να γίνει ζήτημα αντιπαράθεσης (ειρηνικής ή εχθρικής) μεταλλάδων και τζαζάδων. Προς Θεού. Ό,τι θέλει ο καθένας, κάνει και ό,τι θέλει ο καθένας ακούει. Ούτε τίθεται ζήτημα σύγκρισης του παιξίματος drums σ' αυτά τα δύο είδη.ο δικός μου καθηγητής ξεκίνησε με extreme progressive metal μπάντα, πέρασε σε death metal πιο μετά και τώρα παίζει μόνο jazz και blues. ας μην είμαστε απόλυτοι σ' αυτό που λέμε και μην "χαλάσουμε" ένα τόσο ωραίο thread που άνοιξε ο βαγγέλης.  :)

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια... ανεξαρτητος στυλ μουσικης που προτιμαμε..η ουσια ειναι οτι ειμαστε συναδερφοι και συνοδοιποροι σε μια περιπετεια . Αρα Στρατοπεδα και Μουσικη για μενα ειναι λαθος.

Με ποιο τροπο επιλεγουμε να χρησιμοποιησουμε την τεχνη μας δεν εχει σημασια.

Σημασια εχει  οτι κανουμε να το κανουμε με αγαπη και υπευθυνοτητα προς το στυλ.

Απο εκει και περα ειτε προτιμαμε τη Jazz  το Metal  η τα Blues..μην ξεχναμε οτι ειμαστε υπηρετες της ιδια τεχνης. Της μουσικης.Ο τροπος χρησης αλλαζει.

Δεν ξεχωριζω αν ενα στυλ εχει περισσοτερη η λιγοτερη αξια απο ενα αλλο.

Για τον απλουστατο λογο οτι δεν τρεχουμε σε στιβο ποιος θα βγει πρωτος. Η μουσικη ειναι εκφραση..οχι αγωνας ταχυτητας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.s δωρακι με τη φιλη σου..

Οφ-τόπικ: Θέλω να καταγγείλω δημόσια ότι η αλλαγή της μπάντας του Beck ήταν σοβαρό downgrading. Όχι ότι ο Narada και η Rhonda δεν είναι μουσικά τέρατα, απλά το line-up με Colaiuta και Wilkenfeld είχε μια απίστευτη χημεία που δεν πιάνεται με τίποτα.

Αυτά. Νow back to our regularly scheduled program.  :)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον Βαγγελη μολις εκατσα  και διαβασα αυτα που λεσ στο αρχικο σου ποστκαι εν ταχει μπορω να εκφερω τα κατωθι προς τους νεοσσους και μη συναδελφους μας.

Α) επειδη παιζω περιπου 37-39 χρονια εχω πιστευω την γνωση &εμπειρια να πω οτι Συμφωνω 100%

Μετον Βαγγελη γιατι οι συμβουλεσ που δινει ειναι  ΩΡΙΜΕΣ.

Β)Ο  ΝΤΡΑΜΜΕΡ  ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ και εκτοσ του ρυθμου ΠΡΕΠΕΙ να Χρωματιζει ειτε με BRAKES ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΠΙΑΤΑ ΕΙΤΕ ΜΕ  ΜΕ ΣΥΓΚΟΠΕΣ .Ολα αυτα εχουν καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα οταν γινονται στα τομ +βαθυ .

Γ) δεν πρεπει να σκεφτεστε τι θα βαλετε, χαλαρωστε και παιξτε οτι σας ερθει αρκει να ειναι μετρημενο και με ΥΦΟΣ .

Δ) τα καλυτερα γινονται οταν παιζω χαλαρα ( το εχουμε ξαναπει παλιοτερα )

Ε) Τα στυλ που παιζει ο καθενας μας δεν παιζουν ρολο  δεν υπαρχουν καλα και κακα υπαρχουν καλοπαιγμενα η οχι.

Ζ) ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΑ Σ...Α ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ  ΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ''ΕΙΔΗΜΟΝΕΣ '' ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ και εσεις μετα παιξτε σαν ο ανθρωπος ΟΡΧΗΣΤΡΑ.

Η) ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ,θα βοηθησει να αποκτησετε  ΓΟΥΣΤΟ στο παιξιμο σας.

Θ) Ο μουσικος ωριμαζει στο παλκο η στη σκηνη αν θελετε οχι πισω απο PC .

I) Και ενα τελευταιο : ΑΚΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΟΥΣΙΚΗ ,ολα τα ειδη και γραφουμε στην μνημη μας τα παντα .

Ελπιζω να βοηθησα λιγο και εγω (Beero καλησπερα και καλοριζικο το ΣΕΤ Yamaha που αγορασες .

Α να μην ξεχασω οταν παιζει καποιοσ καπου ζωντανα ας κανει μια ανακοινωση στο ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΙΑ Drummer η στο αλλο που μπαινουν αυτα τα live,ετσι ωστε να κανουμε το γνωστο :  know us better

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ) τα καλυτερα γινονται οταν παιζω χαλαρα ( το εχουμε ξαναπει παλιοτερα )

Η) ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ,θα βοηθησει να αποκτησετε  ΓΟΥΣΤΟ στο παιξιμο σας.

Θ) Ο μουσικος ωριμαζει στο παλκο η στη σκηνη αν θελετε οχι πισω απο PC .

I) Και ενα τελευταιο : ΑΚΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΜΟΥΣΙΚΗ ,ολα τα ειδη και γραφουμε στην μνημη μας τα παντα .

Αγαπητε φιλε Περικλη

σε ευχαριστουμε {Νομιζω οτι μιλαω εξ ονοματος ολων} για το χρονο σου και τις πολυτιμες συμβουλες σου.

Συμφωνω απολυτα σε οτι γραφεις..αλλα οσα εκανα Bold τα θεωρω σαν παραλειψεις - συμβουλες που λειπουν απο το αρχικο thread.+ 1000000000000000000 λοιπον

Να σαι καλα και σιδερενιος... και συντομα παλι στο σκαμνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ) τα καλυτερα γινονται οταν παιζω χαλαρα

Για εμένα είναι το σημείο κλειδί! Ευχαριστούμε κι εσένα φίλε Βαγγέλη για το ωραίο θέμα και τις ωραίες τοποθετήσεις και τον Περικλή για το απαύγασμα της μεγάλης εμπειρίας του!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για τον απλουστατο λογο οτι δεν τρεχουμε σε στιβο ποιος θα βγει πρωτος. Η μουσικη ειναι εκφραση..οχι αγωνας ταχυτητας.

 

 

Αυτο ξαναπέστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου