Προς το περιεχόμενο

Το Απόλυτο Pedalboard #2: "δεν παίζουν φράγκα Άρη..."


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Σε παρένθεση οι τιμές Thomann

 

- Tuner-TC polytune (79)

  - Fuzz/Octave fuzz-Dano French toast (39)

  -  Drive -Digitech Bad Monkey (53)

  -  Phaser -MXR Phase 90 (89)

  -  Tremolo -Dano Tuna melt (35)

  -  Chorus- EHX Small clone (66)

  -  Envelope filter, auto wah -EHX Micro Q-tron (75)

  -  Delay -Carl Martin Red repeat (99)

 

Σύνολο 535

 

Με τροφοδοτικό και 8πλο Daisy chain, καλωδιάκια και ξύλινη πλατφόρμα βγαίνουμε στα 600 πλήρεις και αξιοπρεπέστατοι. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλήσω για μπάσο γιατί δεν ξέρω τα κιθαριστικά μαραφέτια... Το ξέρω ότι είμαι προδότης που πήγα σε πεταλιέρα αλλά εκτός από τα λεφτά στα πετάλια είναι και τα ΚΙΛΑ πολλά για να τα σέρνεις δεξιά και αριστερά...

Έχουμε και λέμε:

- Tuner -> Behringer TU300 (20e) (και δεν θέλω κουβέντα με κάλυπτε απόλυτα και χωρίς κανένα πρόβλημα)

- Volume -> Δεν το χρειάζεσαι... Αλήθεια...

- Wah -> Danelectro Trip L Wah (59e)

- Comp -> Δεν είναι απαραίτητο...

- Fuzz -> EHX Bass Big Muff (75e)

- Drive -> Θα πρότεινα το Ibanez PD7 σε τιμή 49$ από ebay αλλά επειδή είναι discontinued (Μ@@@ιες της Ibanez και τα γούσταρα τα πετάλια)Άρα αναγκαστικά θα πάω στην αμέσως επόμενη λύση.. Boss ODB3 (88e)

- Phaser -> EHX Small Stone (69e)

- Chorus -> Μπάσο παίζεις... Ξεκόλλα

- Delay -> Θα πρότεινα πάλι το Ibanez DE7 αλλά όπως και στο drive θα πάω στην άλλη μου επιλογή (φθηνότερη βέβαια) Behringer VM1 (60e)... Αλλιώς take your chances και ίσως προλάβετε τα τελευταία κομμάτια από το DE7 (82e)

- EQ -> Fame sweet tone EQ10 (49e)

- Booster -> EHX The mole Bass Booster (35e)

- Τροφοδοσία -> One Spote (25e)

- Pedalboard -> 20e από τα Learoy Merlin με ροδάκια και από όλα +10 ευρώ για την ταινία...

Κόστος:

465e (Όλες οι τιμές από Thomann εκτός από το EQ και το Booster)

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες γιατί το τελικό μου gear ήταν αρκετά πιο ακριβό και αρκετά διαφορετικό... Απλά αυτά τα είχα δοκιμάσει όλα και πιστεύω πως αν δεν έχεις (τρελό)GAS σε βγάζουν άνετα πολλά χρόνια

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ !!! το απολυτο ε ? Μιας και το θρεντ αναφερεται σε εμενα  ;D ;D ;D

 

LINE6 POD HD  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

300 ΕΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, για να μην παρεξηγούμαστε: σαφώς δεν είναι cost effective η δημιουργία μίας συλλογής πεταλιών, σε σχέση με μια οποιαδήποτε καλή πεταλιέρα. Όσο τσίπικα και αν είναι τα πετάλια.

 

Το παρόν όμως, όπως και το προηγούμενο, είναι μια άσκηση επί χάρτου που μπορεί να βοηθήσει κάποιον να αποφασίσει για τα 2,3,5, οσαδήποτε πεταλάκια θα ήθελε να αποκτήσει, με δεδομένη την έλλειψη φράγκων (Άρη, Νίκο, Σπύρο, Κώστα, κλπ  ;D)

 

Έκανα κι'εγώ μια μικρή λίστα:

 

- Tuner : Korg Pitch Black

- Volume Pedal: Boss FV-50H

- Wah: VOX V845

- Compressor: HARLEY BENTON DYNAMIC COMPRESSOR

-  Drive 1 (low gain): DANELECTRO COOLCAT TRANSP.OVERDRIVE V2

  -  Drive 2 (high gain): DANELECTRO COOL CAT DRIVE II V2

  -  Tremolo: HARLEY BENTON VINTAGE TREMOLO

  -  Chorus: ELECTRO HARMONIX SMALL CLONE

  -  Envelope filter: BEHRINGER SM200

 

Τα παραπάνω φτάνουν στα 428€ από τον Φριτζ.

 

Για  Delay, Reverb, Fuzz, Phaser, Vibrato, δείτε αυτά:

 

http://www.theonlineguitarstore.co.uk/categories/Biyang-Guitar-Effects/

 

(για το reverb πόσταρε συνφορουμίτης στο θέμα με τις πεταλιέρες).

 

Να σημειωθεί ότι, κατά πάσα βεβαιότητα, τόσο τα Biyang όσο και τα Harley Benton, Fame, GFS πετάλια κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο. Το παραπάνω link από μαγαζί είναι ενδεικτικό, γιατί δε μου ανοίγει η επίσημη σελίδα της εταιρείας. Μπορεί να τα βρει κάποιος και σε χαμηλότερες τιμές μέσω ebay και με combined shipping.

 

Μην περιφρονούμε τόσο φτηνά πετάλια γιατί συνήθως είναι κόπιες από πολύ γνωστά, πολύ ακριβά τοιούτα  ;).

 

Το συνολικό κόστος βγαίνει λίγο πάνω από 7 κατοστάρικα για (περίπου) όλα τα αρχικώς ζητούμενα.

 

Για τροφοδοσία:

 

2 μετασχηματιστες απο μαγαζι με ηλεκτρονικα 14€ (ενας 9V και ενας 12V) και 1 daisy chain 5€

 

ή εναλλακτικά το HB τροφοδοτικό.

 

Για πεταλιέρα, δύσκολα μπορεί να χτυπηθεί η περίφημη IKEA Pedalboard ® η οποία εξάλλου χρησιμοποιείται παγκοσμίως για να στεγάσει πετάλια υπερπολλαπλάσιου κόστους.  ;)

 

Εγώ χρησιμοποιώ βιομηχανικό velcro από το Praktiker (ή αλλού), απλά μην κάνει κάποιος το λάθος να το θεωρήσει ίδιο μ'αυτό για τα ρούχα: σηκώνει κάτι δεκάδες κιλά ανα τετραγωνική ίντσα, οπότε απαιτείται πολύ λίγο στα σημεία που θα πιάσουν τα πετάλια.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου κλεβουν ολοι τοτε ας κλεψω και εγω κοβοντας πεταλακια

 

tuner:TC ELECTRONIC PolyTune (79)

od/fuzz:Electro Harmonix Germanium OD (70)

tremolo:Electro Harmonix XO Pulsar (79)

chorus/vibrato: Electro Harmonix Stereo Clone Theory (110)

delay: TC ELECTRONIC Flashback (149)

 

 

487 και αλλα 50 για ολα τα υπολοιπα μια 500αρα...να το αφησω? ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ βιομηχανικό velcro από το Praktiker (ή αλλού), απλά μην κάνει κάποιος το λάθος να το θεωρήσει ίδιο μ'αυτό για τα ρούχα: σηκώνει κάτι δεκάδες κιλά ανα τετραγωνική ίντσα, οπότε απαιτείται πολύ λίγο στα σημεία που θα πιάσουν τα πετάλια

 

κλασικό .... τραβάς πετάλι , μένει το velcro κάτω και χαλάει η κόλλα  >:( >:( ειδικά στα πετάλια τύπου boss είναι τραγικά τα πράγματα ... πολλές φορές ξεκολλάει και το λαστιχένιο μέρος των πεταλιών  :(

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερα το θέμα για το Reverb της BIYANG, θα ήθελα να συνεχίσω λέγοντας

οτι αν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε BIYANG προϊόντα, προτείνω ΜΟΝΟ αγορα από ebay.com λόγω της ισοτιμιας ευρώ/$

Απο Αγγλία ειναι πιο ακριβά.

 

Μου κόστισε κάτω από 50 ευρω και ήρθε κατευθείαν σπίτι χωρίς ταχυδρομείο. Με ταχυμεταφορική.

 

Οποιος ενδιαφέρεται για το reverb και μένει Αθήνα μπορώ να τον συναντήσω να το ακούσει live. Εγώ μένω Μαρούσι και πάω και Χολαργό.

 

Ευχαριστώ

Ανδρεας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου κλεβουν ολοι τοτε ας κλεψω και εγω κοβοντας πεταλακια

 

Ρε αλήτες... γιατί κλέβετε και αναγκάζετε και τον SF να κλέψει κι'αυτός??  ;D ;D ;D

 

487 και αλλα 50 για ολα τα υπολοιπα μια 500αρα...να το αφησω? ;D

 

Ναι, να τ'αφήσεις και να βάλεις μια λίστα με πιο πολλά και φτηνά πεταλάκια.  :P ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερα το θέμα για το Reverb της BIYANG, θα ήθελα να συνεχίσω λέγοντας

οτι αν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε BIYANG προϊόντα, προτείνω ΜΟΝΟ αγορα από ebay.com λόγω της ισοτιμιας ευρώ/$

Απο Αγγλία ειναι πιο ακριβά.

 

Μου κόστισε κάτω από 50 ευρω και ήρθε κατευθείαν σπίτι χωρίς ταχυδρομείο. Με ταχυμεταφορική.

 

Οποιος ενδιαφέρεται για το reverb και μένει Αθήνα μπορώ να τον συναντήσω να το ακούσει live. Εγώ μένω Μαρούσι και πάω και Χολαργό.

 

Εγώ παντως είχα πάρει πριν μερικους μηνες το Biyang Time machine (analog delay) απο αγγλικό ebay και μου κόστισε μαζι με μεταφορικά 58 ευρώ.  Μιλάμε οτι το delay τα σπάει και έχει delay time 1.1 sec  ;D

 

Για το απόλυτο φθηνό pedal board

 

Για modulation fx

EH WORM                    85

 

Boost

EH LPB1                      33

 

delay

EH MEMORY TOY          77

 

compressor

MXR DYNA COMP          79

 

wah

VOX WAH 847              95

 

Hi Gain Drive

BOSS DS1                  48

 

Low Gain Drive

DIGITECH BAD MONKEY  53

 

powered pedalboard

GATOR GPT-BL-PWR      79

 

Συνολο 543

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου