Προς το περιεχόμενο

Ρεύμα σε πεταλιέρα.


astakoume

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω φτιάξει μια πεταλιέρα αποτελούμενη από 5 πεταλάκια. (Tuner, Wah, Overdrive, Delay, Loopαδόρος ) , τοποθετημένα σε ελαφρύ υλικό (πλεξιγκλάς) ώστε να χωράει σε μικρή πεταλοτσάντα και να είναι εύκολο στη μεταφορά το στήσιμο και τον ήχο. Το πρόβλημα μου είναι η τροφοδοσία τους με ρεύμα. Έχω έναν μετασχηματιστή, πατέντα από φίλο, που τα τροφοδοτεί όλα , αλλά είναι ογκώδης, βαρύς και σε ένα από τα πετάλια (RC 20XL) θορυβώδης. Ψάχνω για μετασχηματιστή με μικρό όγκο και βάρος , ικανό να «σηκώσει» τα mA που χρειάζονται. Σκέφτομαι για το Dunlop DC Brick , αλλά δε γνωρίζω κανέναν που να το χρησιμοποιεί.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

astakoume γειά. Βρές για όλα τα πεταλάκια πόσο είναι το συνολικό ρεύμα σε mA που καταναλώνουν (αθροίζοντας τις καταναλώσεις του καθενός) για να δούμε πόσα mA τροφοδοτικό χρειάζεσαι.

Η πατέντα του φίλου σου μπορεί να επαναληφθεί με μικρότερο βάρος (γιατί μάλλον τα ρεύματα είναι μικρά) αλλά και κάποιο από τα έτοιμα τροφοδοτικάκια (π.χ αυτό της boss) προφανώς θα σου κάνει. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο οικονομικη, αξιοπιστη και μικρη (σε θεμα μεγεθους) λυση ειναι το 1-Spot.

 

http://www.visualsound.net/1spot.htm

Επισης εχει συζητηθει παααρα πολλες φορες στο forum το αντιστοιχο θεμα. Κανε μια αναζητηση και θα βρεις αρκετες χρησιμες πληροφοριες.

 

(π.χ. : http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=6589&postdays=0&postorder=asc&start=0

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά και κάποιο από τα έτοιμα τροφοδοτικάκια (π.χ αυτό της boss) προφανώς θα σου κάνει.

Οντως.Για ριξε μια ματια εδω:

http://www.bosscorp.co.jp/PRODUCTS/EN/BCB-60/details.html και για τιμη:

http://www.thomann.de/gr/boss_bcb_60.htm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To one spot "σηκωνει" μεχρι 1700mA......εχοντας υποψιν οτι τις μεγαλυτερες ενεργειακες απαιτησεις τις εχουν τα πεταλια delay και με βαση τα πεταλια που ανεφερες το one spot σου φτανει και σου περισσευι........εγω με αυτο τροφοδοτω απροβληματιστα 10 πεταλια ενα εκ των οποιων το ενεργοβορο boss DD20

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τα ρεύματα μου δεν είναι πολλά, υποθέτω όχι πάνω από 600μΑ. Και λέω «υποθέτω» επειδή τα πετάλια τα έχω παραεφαρμόσει τόσο καλά στην πεταλιέρα και δεν θυμάμαι τίποτα από την προηγούμενη φορά που τα είχα μετρήσει ! ! Το one spot ακούγεται καλή και όχι ακριβή λύση. Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ και πάλι για τις χρήσιμες πληροφορίες . :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω χρησιμοποιω το dunlop dc brick για 14 σταθερα πεταλια.

 

colorsound wah---maxon compressor---phaser1 boss---

tc electronic booster---marshall guv'nor original--

ds-1 boss---screamer 72---

feedbacker boss---sonic boom booster---

tremolo twin---electric mistress original---ce-2 boss----

ernie ball volume---dl-4 line6

 

και τα τροφοδοτει ολα χωρις το παραμικρο θορυβο.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από καιρό έχω αυτήν την απορία....Τι είναι to loop ρε παιδιά??

 

Loop στη μουσική λέμε τη συνεχή επανάληψη δείγματος ήχου. Η ονομασία έρχεται από την εποχή που ακόμα οι ηχογραφήσεις γίνονταν σε ταινία. Tότε έκοβαν το μέρος που ήθελαν να επαναλαμβάνεται και το έκαναν κουλούρα (η ελληνική μετάφραση της λέξης Loop: καμπύλη, στροφή, κουλούρα) . Στη περίπτωση των πεταλακίων λουπαδόρων, παίζουμε μια φράση και πατώντας ένα κουμπί αυτή ηχογραφείται και επαναλαμβάνεται, οπότε άμα θέλουμε αυτοσχεδιάζουμε επάνω της ή ηχογραφούμε κι άλλες φράσεις τη μια πάνω στην άλλη. Ωραίο και βολικό και για μελέτη. Εγώ ,και όχι μόνο, το χρησιμοποιώ εκτός από την κιθάρα και στα υπόλοιπα μέλη της μπάντας ηχογραφώντας ζωντανά (live looping) τα παιξίματά τους και κατόπιν αυτοσχεδιάζουμε όλοι μαζί ο ένας πάνω στον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου