Προς το περιεχόμενο

Θέσεις {Positions} διατονικής φυσαρμόνικας-Straight & Cross harp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίξτε μια ματια στα παρακάτω 3 Video και θα καταλάβετε αρκετά για τις θέσεις[Positions] της φυσαρμόνικας:

 

ΜΑΘΗΜΑ 13ον Straight & Cross Harp Part 1 in English and Greek Language

ΜΑΘΗΜΑ 14ον Straight & Cross Harp part 2 in English and Greek Language

ΜΑΘΗΜΑ 15ον Straight & Cross Harp part 3 in English and Greek Language

ή με λίγα λόγια:

1. Με μια μόνο διατονική φυσαρμόνικα μπορείς να παίζεις ΟΛΕΣ τις θέσεις  {Positions} δηλαδή όλες τις κλιμακες (όλα τα κλειδιά)  όμως απαιτείται  πολύ δουλειά γι αυτό ακόμα και οι καλύτεροι  φυσαρμονικο-παίκτες  παίζουν σε 2 positions το Straight και το  Cross harp.

2. Αν η φυσαρμόνικα σου δεν είναι Lee Oscar –όπου το Straight harp  αναγράφεται στο πάνω αλλά και στο πλάγιο αριστερό μέρος της φυσαρμόνικας , το δε Cross harp  στο δεξιό πλάγιο μέρος της φυσαρμόνικας - αλλά Hohner ή άλλη μάρκα τότε το Cross harp βρίσκεται  μια 5η ψηλότερα. Δηλαδή αν έχεις  A τότε το Α είναι το straight harp και το Ε to Cross harp .Ομοίως αν έχεις C το C είναι το straight harp to G το Cross harp (5 νότες πάνω).κλπ

3. Εστω ότι έχεις την C. Τότε για να παίξεις  Cross harp πρέπει να ξεκινήσεις από την 2η οπή ρούφηγμα-δηλαδή το G αφού  το Cross harp της C είναι το G.

4. Για να συνεχίσεις όμως την κλίμακα G από τη δεύτερη οπή σου λείπουν νότες (η F και η  A). Αρα για να παίξεις τις F και A χρειάζεται να κάνεις ‘bending’ δηλαδή ‘στράβωμα’ της  ροής του αέρα ρουφήγματος  με τεχνική του λάρυγγά και της στοματικής κοιλότητας.

5. Αυτό το ‘στράβωμα’ της  ροής του αέρα ρουφήγματος  δίνει τον χαρακτηριστικό ήχο των μελωδιών Blues.

6. Ετσι το 90% των Δυτικών λαών παίζουν σε Cross Harp (τονίζουν περισσότερο τις νότες ρουφήγματος) ενώ το 90% των Ανατολικών λαών παίζουν σε straight harp (τονίζουν περισσότερο τις νότες φυσήματος)

 

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστούμε για τα κατατοπιστικά και την δουλειά σου, θα πρέπει όμως να διορθώσω το εξής: η cross harp -που είναι η βάση για το μπλουζ παίξιμο- είναι στην ΤΕΤΑΡΤΗ και όχι στην πέμπτη νότα...παράδειγμα: η μπάντα παίζει σε ΛΑ (Α), η φυσαρμόνικα πρέπει να είναι σε ΡΕ (D) προκειμένου να ηχήσει στο στυλ αυτό. Φιλικά.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γειά σας

Συγνώμη που δεν απάντησα αλλά δεν είχα ειδοποιηθεί με e-mail.Σήμερα είδα την απάντηση σας και ευχαριστώ.Ο παρακάτω πίνακας δίνει όλες τις ματζόρε φυσαρμόνικες:

 

http://www.box.net/shared/lhygfuoflc

 

Και οι δυό λέμε το ίδιο πράγμα:

Εσύ λες είναι μια ΤΕΤΑΡΤΗ πάνω εγώ -σύμφωνα με τον ''Κύκλο των πέμπτων''-ότι είναι 5 ημιτόνια πάνω και σύμφωνα με τη βιβλιογραφία είναι πιο σωστός όρος

Εξηγώ παρακάτω πιο αναλυτικά και ελπίζω να μη μπερδέψουμε τους αναγνώστες αφού έτσι κι αλλιώς ελάχιστοι Ελληνες παίζουν φυσαρμόνικα σε Cross Harp.

 

Η cross harp - είναι η βάση για το παίξιμο Blues – και είναι 5 ημιτόνια πάνω.

 

Παράδειγμα 1ον  : Αν μια ορχήστρα παίζει μια μελωδία Blues σε κλειδί του ΛΑ (Α), τότε η φυσαρμόνικα πρέπει να παίζει  σε κλειδί του ΡΕ (D) προκειμένου να ηχήσει  σωστά στο στυλ αυτό και αφού αυτό το στυλ είναι Blues σύμφωνα με τον παραπάνω πίνακα Lee Oscar θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε φυσαρμόνικα που αν είναι  με ετικέτα Α στο Cross harp άρα D στο Straight Harp.

Αν η φυσαρμόνικα είναι άλλης εταιρείας θα πρέπει να είναι στο κλειδί του D

Ανακεφαλαίωση:

Παράδειγμα 2ον: Εστω η ορχήστρα παίζει μελωδία Blues  σε κλειδί του F .Τότε:

1. Η φυσαρμόνικα πρέπει να παίζει σε κλειδί 5 ημιτόνια πάνω , δηλαδή στο Bb(Α#)

2. Αρα το Bb(Α#) θα είναι το Straight Harp της φυσαρμόνικας

3. Αρα η φυσαρμόνικα οποιασδήποτε εταιρείας  θα πρέπει να είναι στο κλειδί του Bb(Α#)

Το συμπέρασμα είναι ότι: Στις μελωδίες Blues η φυσαρμόνικα που χρησιμοποιείται δεν είναι στο ίδιο κλειδί με το κλειδί της μελωδίας

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μια ορχήστρα παίζει μια μελωδία Blues σε κλειδί του ΛΑ (Α), τότε η φυσαρμόνικα πρέπει να παίζει  σε κλειδί του ΡΕ (D) προκειμένου να ηχήσει  σωστά στο στυλ αυτό

 

Μάλιστα, αυτός είναι ο τρόπος για κλασικό μπλουζ παίξιμο. Απλώς έκανα την παρέμβαση γιατί αυτό:

 

2. Αν η φυσαρμόνικα σου δεν είναι Lee Oscar –όπου το Straight harp  αναγράφεται στο πάνω αλλά και στο πλάγιο αριστερό μέρος της φυσαρμόνικας , το δε Cross harp  στο δεξιό πλάγιο μέρος της φυσαρμόνικας - αλλά Hohner ή άλλη μάρκα τότε το Cross harp βρίσκεται  μια 5η ψηλότερα. Δηλαδή αν έχεις  A τότε το Α είναι το straight harp και το Ε to Cross harp .Ομοίως αν έχεις C το C είναι το straight harp to G το Cross harp (5 νότες πάνω).κλπ

 

...είναι λάθος και θα μπορούσατε να το διορθώσετε προκειμένου να μην δημιουργηθούν ασάφειες και μπερδέματα.

Καλή συνέχεια.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Χαίρομε για τη συνέχεια. Προσπαθώ να και θα τελειώσω σύντομα ένα ''βιβλίο'' που θα το βάλω στα 'ΑΡΘΡΑ' - ζήτησα από τους υπεύθυνους της NOIZ.GR να δημιουργήσουν ένα Sub-Menu για Φυσαρμόνικα γιατί έχω πάρα πολλά ερωτήματα και από το εξωτερικό.

Οσον αφορα το θέμα θα επιμένω με περισσότερη θεωρία.

Η παρακάτω διεύθυνση δίνει μια από τις σελίδες που ετοιμάζω για το ''βιβλίο'' και αφορά:(εστω φυσαρμόνικα κλειδί C)

 

1. Την πέμπτη (fifth) σαν μέτρημα 5 νοτών στο πεντάγραμμό (Ντο ρε μι φα σολ) ανεβαίνοντας ,

2. αφορά την τέλεια πέμπτη (Perfect Fifth) που είναι 7 ημιτόνια (πχ από το C στο G)

3. αφορά τη φυσαρμόνικα που αν είναι σε κλειδί C -όπως υποθέσαμε-τότε παίζεις Straight Harp σε C και Cross Harp σε G ,

4. αφορά αν η ορχήστρα παίζει μπλούζ σε κλειδί G τότε η φυσαρμόνικα σου είναι η C με την οποία παίζεις Cross harp

http://www.box.net/shared/f1j12hq7ov

πιστεύω  σε συνδυασμό με την προηγούμενη απάντηση να είναι πιο κατανοητό

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

4. αφορά αν η ορχήστρα παίζει μπλούζ σε κλειδί G τότε η φυσαρμόνικα σου είναι η C με την οποία παίζεις Cross harp

http://www.box.net/shared/f1j12hq7ov

πιστεύω  σε συνδυασμό με την προηγούμενη απάντηση να είναι πιο κατανοητό

 

 

Γιά μένα που είμαι άσχετος απο θεωρία  ;D, αυτό, ναί, είναι κατανοητό. Ευχαριστώ.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Χαίρομαι που είναι κατανοητό

Οσον αφορά την προηγούμενη παράθεση σου ρίξε μια ματια στο τρίτο video μου από 0:30 - 1:10 (για να μη το δεις ολόκληρο) ή κλικ στο

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q4Ahjfg6gZA&feature=player_embedded#at=41

 

και θα δείς αυτά που λέω ακριβώς αναγράφονται πάνω στη φυσαρμόνικα

 

Στέφανος

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα ότι έχεις ακόμα μερικές επιφυλάξεις θα προσπαθήσω να δώσω ακόμα μια πιο απλοϊκή απάντηση αφού όμως  ταυτόχρονα κοιτάζεις στον ''Κύκλο των πέμπτων'':

 

http://www.box.net/shared/f1j12hq7ov

 

-Εσύ μετράς 1 τετάρτη ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΑ του κύκλου . Δηλαδή εσύ ξέρεις το κλειδί που παίζει η ορχήστρα μια μελωδία Blues (έστω το Α) και μετράς  μια Τετάρτη (λα-σι-ντο-ΡΕ) για να  βρεις το κλειδί της φυσαρμόνικας που θα χρησιμοποιήσεις.

Αρα το D πρέπει να είναι το κλειδί της φυσαρμόνικας που θα πρέπει να συνοδεύει την ορχήστρα αλλά θα πρέπει με τη φυσαρμόνικα αυτή να παίζεις σε Cross Harp.

Ποιό λοιπόν είναι το Cross Harp αυτής της D φυσαρμόνικας;-Η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι αυτό που δίνω στα συνημμένα videos και σ’ όλες τις προηγούμενες απαντήσεις μου.

 

Εγώ μετρώ 1 Πέμπτη  ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ  του κύκλου . Δηλαδή εγώ ξέρω το κλειδί της φυσαρμόνικας που έχω (έστω το D) και λέω στην ορχήστρα να παίξει τη μελωδία blues μετρώντας μια Πέμπτη πάνω (ρε – μι – φα – σολ –ΛΑ)  ώστε να μπορεί να με συνοδεύσει .

Η απάντηση λοιπόν στην παραπάνω υπογραμμισμένη ερώτηση μου είναι : Αυτό το  Α είναι το Cross Harp της D

 

Να γιατί και οι δυό μας λέμε το ίδιο πράγμα.

Ευχαριστώ

STEFANOS

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράκληση στη Διεύθυνση και στους επισκέπτες και λάτρες της φυσαρμόνικας του NOIZ.gr

 

Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι ούτε συγγραφέας , ούτε δάσκαλος μουσικής. Είμαι συνταξιούχος ηλεκτρονικός , ερασιτέχνης κιθάρας , τρομπέτας και τελευταία φυσαρμόνικας.

 

Γράφω για τη μουσική μόνο από μεράκι και από αγάπη και θέλω να προσφέρω  και εγώ κάτι στους αρχάριους αλλά και προχωρημένους που ασχολούνται με τη φυσαρμόνικα.

 

Εχω γράψει αρκετά άρθρα με μεγάλη επισκεψιμότητα σε ξένα sites όπως πχ στο:

http://community.music123.com/docs/DOC-1862

 

Τα εκπαιδευτικά μαθήματά Φυσαρμόνικας που θέλω να δώσω σε 3 ή περισσότερα κεφάλαια σε άρθρα μου στο ΝΟΙΖ.GR θα είναι υπολογίζω περισσότερα από 30 σελίδες με δεκάδες φωτογραφίες , video clips  και ηχητικά mp3 και θα έχουν τον τίτλο ‘’REFERENCE DATA για ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΕΣ’’ επειδή θα περιλαμβάνουν και εξηγούν τα πάντα –όπως το λέει ο τίτλος-που θα έχουν σχέση με τη φυσαρμόνικα (Διατονική – Χρωματική) .

 

Επειδή διέθεσα πάρα πολύ χρόνο και κόπο να τα συγκεντρώσω θα ήθελα κι εγώ μαζί σας:

 

Να παρακαλέσουμε τη διεύθυνση του NOIZ.GR να δημιουργήσει στο MUSIC TECHNOLOGY ένα υπο-μενού με τον ΤΊΤΛΟ HARMONICAS ώστε να υπάρχουν αποκλειστικά συζητήσεις για αυτό το θαυματουργό μουσικό οργανάκι και αμέσως θα αποστείλω το  1ο κεφάλαιο.

 

Ευχαριστώ

STEFANOS

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου