Προς το περιεχόμενο

Θέσεις {Positions} διατονικής φυσαρμόνικας-Straight & Cross harp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Επειδή είδα ότι έχεις ακόμα μερικές επιφυλάξεις θα προσπαθήσω να δώσω ακόμα μια πιο απλοϊκή απάντηση αφού όμως  ταυτόχρονα κοιτάζεις στον ''Κύκλο των πέμπτων'':

 

http://www.box.net/shared/f1j12hq7ov

 

-Εσύ μετράς 1 τετάρτη ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΑ του κύκλου . Δηλαδή εσύ ξέρεις το κλειδί που παίζει η ορχήστρα μια μελωδία Blues (έστω το Α) και μετράς  μια Τετάρτη (λα-σι-ντο-ΡΕ) για να  βρεις το κλειδί της φυσαρμόνικας που θα χρησιμοποιήσεις.

Αρα το D πρέπει να είναι το κλειδί της φυσαρμόνικας που θα πρέπει να συνοδεύει την ορχήστρα αλλά θα πρέπει με τη φυσαρμόνικα αυτή να παίζεις σε Cross Harp.

Ποιό λοιπόν είναι το Cross Harp αυτής της D φυσαρμόνικας;-Η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα είναι αυτό που δίνω στα συνημμένα videos και σ’ όλες τις προηγούμενες απαντήσεις μου.

 

Εγώ μετρώ 1 Πέμπτη  ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΑ  του κύκλου . Δηλαδή εγώ ξέρω το κλειδί της φυσαρμόνικας που έχω (έστω το D) και λέω στην ορχήστρα να παίξει τη μελωδία blues μετρώντας μια Πέμπτη πάνω (ρε – μι – φα – σολ –ΛΑ)  ώστε να μπορεί να με συνοδεύσει .

Η απάντηση λοιπόν στην παραπάνω υπογραμμισμένη ερώτηση μου είναι : Αυτό το  Α είναι το Cross Harp της D

 

Να γιατί και οι δυό μας λέμε το ίδιο πράγμα.

Ευχαριστώ

STEFANOS

 

Καμμία επιφύλαξη, ακριβώς όπως το ανέλυσες, ευχαριστούμε και πάλι.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου