Προς το περιεχόμενο

Wah problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.

λοιπον αμεσως στο θεμα.Εχω ενα Dunlop jimi hendrix signature wah  εδω και 2 χρονια.Τωρα τελευταια εχει αρχισει να μου τη δινει λιγο στις προβες οτι οταν το ανοιγω ο ηχος μου δυναμωνει ανεξηγητα και καποιες φορες ειναι πολυ ενοχλητικο.Ξερει κανεις γιατι συμβαινει αυτο?Ειναι φυσιολογικο η παιζει να χει προβλημα?

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής? Ανοίγεις και η ένταση δυναμώνει και παραμένει ή μόλις το ανοίγεις μερικές φορές η ένταση είναι πιο δυνατή και επανέρχεται στιγμιαία στα φυσιολογικά επίπεδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής? Ανοίγεις και η ένταση δυναμώνει και παραμένει ή μόλις το ανοίγεις μερικές φορές η ένταση είναι πιο δυνατή και επανέρχεται στιγμιαία στα φυσιολογικά επίπεδα?

 

Οχι, ειναι μονιμα πιο δυνατη.Νταξει αν το χω προς τα πανω οχι τοσο, αλλα ειδικα αμα το κατεβαζω ξεκουφαινει.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν πάντα έτσι? Ή τώρα τελευταία άρχισε?

 

Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό και όχι πρόβλημα του Wah. Ειδικά αν η απάντησή σου είναι ότι, πάντα ήταν έτσι.

 

Το Wah "τονίζει" κάποιες συχνότητες και κάποιες άλλες τις κόβει, ανάλογα που βρίσκεται ο δρομέας, οπότε σου φαίνεται σαν να δυναμώνει. Μην ξεχνάς ότι οι υψηλές "ακούγονται" και πιο δυνατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν πάντα έτσι? Ή τώρα τελευταία άρχισε?

 

Φαντάζομαι είναι φυσιολογικό και όχι πρόβλημα του Wah. Ειδικά αν η απάντησή σου είναι ότι, πάντα ήταν έτσι.

 

Το Wah "τονίζει" κάποιες συχνότητες και κάποιες άλλες τις κόβει, ανάλογα που βρίσκεται ο δρομέας, οπότε σου φαίνεται σαν να δυναμώνει. Μην ξεχνάς ότι οι υψηλές "ακούγονται" και πιο δυνατά.

 

Μαλλον παντα ετσι ηταν, απλα τωρα εχει αρχισει να μου τη δινει.Ευχαριστω για τις πληροφοριες.Τι να πω θα το κοιταξω καλυτερα.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν "κάθεται" στα γούστα σου το συγκεκριμένο Wah. Δοκίμασε κι άλλα αν μπορείς να δεις διαφορές. Παίξε και με τις ρυθμίσεις EQ στον ενισχυτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αν χαλασει ενας ηλεκτρολυτικος στο κυκλωμα (4,7μF), τα vox style wah συμπεριφερονται ως volume pedals...

 

Οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες γενικως χαλανε ευκολα (ιδιως οι μικροι που υπαρχουν στα πεταλια) και μπορει ακομα και σε καινουρια συσκευη να σου βγει καποιος ...τζουφιος".

 

Στην toe down position (τερμα πατημενο/full πριμα) ειναι που γκαζωνει η ενταση?

 

κανει καθολου wah-wah_ing το πεταλι?

 

ενα κλιπακι σιγουρα θα βοηθουσε πολυ...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν "κάθεται" στα γούστα σου το συγκεκριμένο Wah. Δοκίμασε κι άλλα αν μπορείς να δεις διαφορές. Παίξε και με τις ρυθμίσεις EQ στον ενισχυτή σου.

 

 

Eνας φιλος μου εχει το dunlop classic.Θα του το δανειστω να συγκρινω.

 

Στην toe down position (τερμα πατημενο/full πριμα) ειναι που γκαζωνει η ενταση?

 

κανει καθολου wah-wah_ing το πεταλι?

 

ενα κλιπακι σιγουρα θα βοηθουσε πολυ...

 

 

 

Ναι τερμα πατημενο ξεκουφαινει.

Κανει κανονικα wah wah - ing.

Θα το κοιταξω να ηχογραφησω.

 

 

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνας φιλος μου εχει το dunlop classic.Θα του το δανειστω να συγκρινω.

 

Καλή ιδέα! Κάνε σύγκριση να δεις τι διαφορές υπάρχουν. Λογικά αν έχει πρόβλημα το Wah σου, θα φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα! Κάνε σύγκριση να δεις τι διαφορές υπάρχουν. Λογικά αν έχει πρόβλημα το Wah σου, θα φανεί.

 

Nαι! Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και των 2.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου