Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας ή Ντράμμερ (Beginner)


nkod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχεις καθόλου άδικο Haris,

 

Το θέμα είναι ότι πέρα από το δάσκαλο, θα πρέπει να έχω και ένα σετ για να μελετάω και πίστεψε με, έχω μπερδευτεί πάρα πολύ με το θέμα "ηλεκτρονική drums". Διάβαζα στο forum μια κουβέντα για τα millenium ms-300 που ενώ ο κάτοχος τα εκθίαζε εν καιρό φάνηκαν ίσως λίγα για κάποιον που γνωρίζει από τύμπανα... Έχω ήδη επικοινωνίσει με κάποιον δάσκαλο τυμπάνων κια θέλω να ακούσω την άποψη του..

 

Εν το μεταξύ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει στα παραπάνω ερώτήματα μου θα ήμουν ευγνώμων.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε συ ο ηχος ειναι ψευτικος οκ .η αισθηση δεν εχει σχεση με τα κανονικα ντραμς προφανως οι δυναμικες που βαζεις δεν ειναι ιδιες με τα κανονικα ντραμς για να βγαλεις τον ιδιο ηχο και στα δυο αλλα παρολα αυτα μια προβα με φιλους σου μια χαρα την βγαζεις .αν πας και μερικες φορες και μελετας και στα ντραμς του ωδειου σου η σε κανα στουντιο που βγαζουν προσφορες για ντραμερ πχ 3 ευρω η ωρα θα εισαι μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύεσαι με τα ηλεκτρονικά.

Ο Pandev έχει σε γενικές γραμμές δίκιο (αν και η αίσθηση ενός ηλ. σετ με κανονικά δέρματα ή με mesh heads είναι αρκετά κοντά στα φυσικά τύμπανα).

Πάρε το σετ που σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου (ακόμα και αν είναι ένα απλό practice), και απλά φρόντισε να βρίσκεις και κάποιο χρόνο σε ακουστικό σετ.

Οι περισσότεροι ντράμερς έτσι μαθαίνουν. Αν μελετούσαμε συνέχεια σε ακουστικά τύμπανα, θα είμαστε κουφοί και πιθανότατα και άστεγοι. ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

. Αν μελετούσαμε συνέχεια σε ακουστικά τύμπανα, θα είμαστε κουφοί και πιθανότατα και άστεγοι. ;)

Όχι, άστεγοι θα ήσασταν αν σας χώριζαν οι γυναίκες σας Χάρη! Κρυάδες....ξέρω.....συνεχίστε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ ο ηχος ειναι ψευτικος οκ .η αισθηση δεν εχει σχεση με τα κανονικα ντραμς προφανως οι δυναμικες που βαζεις δεν ειναι ιδιες με τα κανονικα ντραμς για να βγαλεις τον ιδιο ηχο και στα δυο αλλα παρολα αυτα μια προβα με φιλους σου μια χαρα την βγαζεις .αν πας και μερικες φορες και μελετας και στα ντραμς του ωδειου σου η σε κανα στουντιο που βγαζουν προσφορες για ντραμερ πχ 3 ευρω η ωρα θα εισαι μια χαρα

 

Pandev συμφωνώ μαζί σου, αλλα σίγουρα δεν μπορώ να μελετάω 24/7 στο στούντιο. Αρκετή ώρα η μελέτη θα γίνεται στο σπίτι σίγουρα και πίστεψε με ΔΕΝ με παίρνει προς το παρόν ούτε να δώσω 800αρα, αλλα και ούτε να πάρω ακουστική ντράμς (χώρος + γείτονες). Εγω υπολόγιζα να βρώ μια καλή e-drum για μελέτη σπίτι και να κλείνω ένα στούντιο 2-3 φορές τη βδομάδα για να μελετάω και σε ακουστικά τύμπανα.

 

Απλα μου φαίνεται αδιέξοδο η ηλεκτρονική drums, μιας και η ιδέα του training pad, με τουκου τουκου πιο πολύ πιστεύω θα με χαλάσει παρά θα με βοηθήσει (βέβαια είναι πιο καλό από το set -> πόδι/ταμπούρο, αεροκλοτσία/bass drum, βιβλίοΣτηριγμένοΣτοΓραφείο/Hi-Hat..)...

 

Ελπίζω at least να καταφέρω να βρώ μια σχετικά καλή μεταχειρισμένη σε αυτα τα χρήματα.  :( :(

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, άστεγοι θα ήσασταν αν σας χώριζαν οι γυναίκες σας Χάρη! Κρυάδες....ξέρω.....συνεχίστε  :P

Μα αυτό εννοούσα! Αν κοπανάγαμε όλη μέρα θα μας έδιωχναν από το σπίτι (που φυσικά είναι δικό τους γιατί εμείς είμαστε ανεπρόκοποι...;D).

 

nkod, σόρυ για το οφτόπικ. Τα κάνουμε που και που κάτι τέτοια... ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό εννοούσα! Αν κοπανάγαμε όλη μέρα θα μας έδιωχναν από το σπίτι (που φυσικά είναι δικό τους γιατί εμείς είμαστε ανεπρόκοποι...;D).

 

nkod, σόρυ για το οφτόπικ. Τα κάνουμε που και που κάτι τέτοια... ;)

 

No problem... Απλα το "αδιέξοδο" παραμένει... Μια ερώτηση που μου ήρθε στο μυαλό πριν λίγο βέβαια και με προβλημάτισε... Είμαι 28 χρονών. Σε αυτήν την ηλικία (όχι οτι ειμαι μεγάλος αλλα δεν είμαι 15), μπορεί κανεις αν εχει θέληση για μελέτη, να φτάσει "ψηλά" σε επίπεδο στα τύμπανα; Η' πρέπει να έχει ξεκινήσει απο 3 χρονών (βλ. Tony Royster jr.).... ;

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 28 χρονών. Σε αυτήν την ηλικία (όχι οτι ειμαι μεγάλος αλλα δεν είμαι 15), μπορεί κανεις αν εχει θέληση για μελέτη, να φτάσει "ψηλά" σε επίπεδο στα τύμπανα; Η' πρέπει να έχει ξεκινήσει απο 3 χρονών (βλ. Tony Royster jr.).... ;

 

Όσο διαβάζεις, εξελίσεσαι... Μη ψάχνεις αν θα γίνεις τόσο καλός όσο κάποιος άλλος. Μπορεί εσύ να γράψεις μια σύνθεση η οποία να είναι απλή και να δημιουργήσει σχολή, αλλα ο γ@μ@τος drummer με πολλά χρόνια εμπειρίας να μην την έχει σκεφτεί ποτέ. Και σκέψου οτι δε το έχουν όλοι μέσα τους... Με τα ίδια χρόνια διαβάσματος, πχ TRJ με εμένα (πχ είπαμε) ;D εγώ δεν έχω φτάσει στο ίδιο επίπεδο με αυτόν. Με τον ίδιο δάσκαλο, τις ίδιες πρόβες κοκ... Απλά επειδή αυτός το έχει πιο πολύ απο εμένα και έχει διαφορετική αντίληψη... Παίξε λοιπόν και διάβασε για σένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες.. δεν το λέω απο την άποψη σύγκρισης. Το λέω με το μέτρο του (μήπως είναι πολύ αργά;;; Too old to rock n' roll???  :P) Μην παρεξηγηθώ κιόλας :) Ότι θα κάνω, το κάνω καθαρά για μένα, και για την πρόοδο μου σαν άνθρωπος... και ίσως σαν "μουσικός"...

 

Thnx

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nkod, ξεκόλλα! Ξέχνα τις ηλικίες, τα πλασματικά αδιέξοδα και τον Tony Royster, πάρε ένα γαμ..ένο οτιδήποτε σετ, κάνε μαθήματα και στρώσου στη μελέτη. Από σένα και μόνο εξαρτάται αν θα γίνεις ντράμερ ή όχι.

 

Σόρυ για το ύφος, αλλά σε διαβεβαιώνω ότι είναι με την καλύτερη των προθέσεων. Προσωπικά, πολύ θα ήθελα κάποιος να μου έδινε μια κλωτσιά στο κώλο κάθε φορά που με έπιαναν τέτοιου είδους "υπαρξιακές" ανασφάλειες στο παρελθόν...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου