Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας ή Ντράμμερ (Beginner)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello all,

 

Αρχικά να παρουσιάσω την κατάσταση. Είμαι κιθαρίστας εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά εδώ και καιρό (πολύ καιρό) έχω μια κρυφή λατρεία να φλερτράρω με τον θαυμάσιο κόσμο των κρουστών...

Πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου σε πρόβες και οποτεδήποτε έβρισκα τύμπανα, να κάθομαι και να παίζω 4/4 και να δοκιμάζω κλπ κλπ. Πάντα βέβαια είχα το πρόβλημα χώρου και έντασης, ενώ παλίοτερα ώς φοιτητής και την οικονομική δυσκολία για αγορά ηλεκτρονικής ντράμς. Πλέον μπορώ να διαθέσω 300-400 ευρώ για να αγοράσω μία, και να ξεκινήσω να μαθαίνω. Έχω διαβάσει μέσα από το φόρουμ πολλά άρθρα σχετικά με αρχάριους που ξεκινάνε και τι ντράμσετ ηλεκτρονικό να πάρουνε, το πώς να βρούνε δάσκαλο, αν είναι καλό ή κακό να βλέπουν dvd ή όχι κλπ κλπ κλπ...

Πρός το παρόν έχω αγοράσει ένα ζευγάρι μπαγκέτες και προσπαθώ να ακολουθήσω κάποια main rythms (στο πόδι φυσικα), εναλλαγές αξιών σε σταθερό tempo, το grip της μπαγκέτας, μικροπράγματα δλδ. και μέσα και απο βίντεάκια με τύμπανα κλπ... (πιστεύω ότι είμαι λίγο πιο ώριμος και μπορώ να κρίνω τι είναι για το beginner level μου και τι όχι [δεν είμαι και 15 χρονών που ξεκινούσα κιθάρα]) Θα ήθελα να αγοράσω ενα σετ e-drums για να μάθω αρχικά αλλα και για να μπορώ να είμαι ψιλο-ικανοποιημένος από τον ήχο τους.

 

Οι απορίες μου είναι:

*Πρέπει να πάρω άμεσα τύμπανα ή μπορώ να ξεκινήσω μαθήματα και να αγοράσω αργότερα (σε βάθος 2-3 μηνών);

*Τα διάφορα μοντέλα e-drums που έχουν προταθεί εδώ (MILLENIUM MPS-100-200-300-400-600, alesis DM6,7,8,10 , roland HD1<- που απόσο έχω καταλάβει είναι αστεία)... ποιά πιστεύετε ότι είναι καλύτερα για την περίπτωσή μου;

* Μήπως απλά να πάρω ενα pad σετ χωρίς trigger και εγκέφαλο, μόνο και μόνο για training ή θα απογοητευτώ από τη μή ακοή των ήχων; Μπορώ σε ένα τέτοιο σετ αργότερα να προσθέσω trigger και εγκέφαλο;

 

Υπόψιν ότι δεν με ενοχλέι αν θα είναι μεταχειρισμένα τα τύμπανα (για αρχή - και η πρώτη μου κιθάρα...έτσι ήταν),

 

Αυτά για αρχή...αν έχω ξεχάσει κάτι θα το προσθέσω...

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Τραγουδιστής!!! Παίρνουν όλη τη δόξα και τις γυναίκες.  :D :D :D

Θα  σου απαντήσουν καλλίτερα οι drummer- drummer, αλλά εγώ θα σου έλεγα:

 

Αν υπάρχει χώρος για ακουστικά  τύμπανα, να πάρεις από δαύτα.

Αν δεν υπάρχει να πάρεις pads αλλά με ήχους , όχι μόνο λάστιχα, γιατί ναι θα ξενερώσεις.

Όπως κατάλαβες , ό,τι και να διαπλέξεις, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ, διότι αλλιώς αν δεν εξασκηθείς, δεν θα μάθεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστα φίλε μου, αν τραγουδίσω εγώ, τότε οι drummer θα πάρουν τις γυναίκες ΚΑΙ την δόξα ;D

Πέρα από τα αστεία, το ξέρω ότι ΠΡΕΠΕΙ να αγοράσω τύμπανα για να μπορώ να μελετήσω.

Η απορία μου είναι αν μπορώ να αγοράσω ενα training set και να τοποθετήσω μετά triggers και εγκέφαλο. Αν δηλαδή υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Ώστε να μην σκάσω 800 ευρώ αμέσως αλλα σταδιακά.

Επίσης απο τα μοντέλα που έδωσα παραπάνω υπάρχει καμία γνώμη (φυσικά γνωρίζω ό,τι, ότι πληρώνεις παίρνεις).

Τέλος, κάτι που ξέχασα να ρωτήσω. Σε τί τιμές κυμαίνονται οι καθηγητές για drums, στην Αθήνα. Συχνότητα μαθημάτων είναι 1 ανα εβδομάδα συνήθως;

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να  να παρεις τα πιο φτηνα ντραμς για να κανεις τη δουλεια σου με 150-200 ευρω και να τους βαλεις καλυματα ωστε να μην υπαρχει δονηση και να εξασκεισαι χωρις θορυβο και μετα αντικαθιστας τα δερματα με mesh heads, παιρνεις εναν εγκεφαλο κτλπ και τα κανεις ηλεκτρονικα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...

Αυτο να πω την αληθεια δεν το ειχα σκεφτει...αυτη τη διαδικασία...

Παρόλαυτα πριν παω εκεί θα ήθελα και κάποια γνώμη για τις ηλεκτρονικές drums που προανέφερα..

 

Thnx anyway...

 

Σκέφτομαι ότι αν κάποια απο αυτές αξίζει (κάποιες είδα οτι κοστίζει 350 ευρώ), αντέχω να τα δώσω και να έχω κάτι πιο standar αντι για κατι hybrid...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που και έχεις πρόβλημα έντασης και θέλεις κάτι παραπάνω από ένα απλό practice σετ και δεν θέλεις ακουστικό σετ με σίτες, νομίζω ότι τα ηλεκτρονικά είναι μονόδρομος.

Από αυτά που ανέφερες, σου προτείνω τα DM10 (αν είναι μέσα στον προϋπολογισμό σου) που έχουν κανονικά mylar δέρματα που "κουρδίζονται", οπότε έχεις φυσικό feel (επίσης δεν σου προτείνω τα DM6, μόνο και μόνο γιατί το hihat είναι άχρηστο, τουλάχιστον σ' αυτά που έπαιξα...).

 

Πάντως καλό θα είναι να παίζεις/μελετάς έστω και μία φορά την εβδομάδα σε ακουστικό σετ (π.χ. σε ένα προβάδικο ή στο ωδείο σου).

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Χάρη για την απάντηση...

 

Φυσικά και έχω σκεφτεί, ότι εφόσον ξεκινήσω μαθήματα, θα αφιερώνω κάποιο χρόνο σε 1 studio μετά απο τη μελέτη στο σπίτι για να έχω και το αληθινό feel μιας ακουστικής drums πέρα από τα ηλεκτρονικά..

Τα dm10 που προτείνεις είναι φοβερό σετ, αλλα βγαίνει λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο παραπάνω απο το badget μου (:P). Από την άλλη βέβαια, μπορεί να το ρισκάρω λίγο παραπάνω και να πάω σε αυτά... έχουν από ότι έχω δεί μεμβράνες και πιστεύω ότι θα έχουν αρκετά καλύτερο feeling από τα πλαστικά.

 

Άλλη μια ερώτηση που μου δημιούργησες... Είναι καλύτερα να βρώ έναν δάσκαλο για τύμπανα (ιδιαίτερα - Ένα παιδί που έχω ρωτήσει μου έχει πεί περίπου 20 ευρώ την ώρα) ή να πάω σε κάποιο ωδείο;

 

Σας ευχαριστώ και πάλι

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να βρεις ένα καλό δάσκαλο, ανεξάρτητα από το αν θα είναι σε ωδείο ή αν θα σου κάνει ιδιαίτερα. Τα ωδεία - αν είναι σοβαρά - έχουν κάποια πλεονεκτήματα (χώρος για μελέτη, πρόσθετα μαθήματα, σεμινάρια κ.λπ.), αλλά είναι ακριβότερα.

 

Υπάρχει και ένα (τουλάχιστον) σχετικό thread. Κάνε μία αναζήτηση για να δεις περισσότερες λεπτομέρειες και απόψεις.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου