Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας ή Ντράμμερ (Beginner)


nkod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα τύμπανα αγαπητε δεν χρειάζονται οπωσδηποτε και καλά ενορχηστρωση.(δηλαδη τυμπανα πιατινια κτλ κτλ)

Πάρε ένα pad για χέρια και ένα Pad για τα πόδια.

Και δωσε χρηματα για ένα καλό δάσκαλο.

Ειδικά για αρχη άμα αρχίσεις θα μελετάς διάφορες ασκήσεις.

Ειδικα όταν μιλάμε για τύμπανα μιλάμε για αξίες.Ναι ακομα και το τουκου τούκου

μπορεί να βγάλει μουσικότητα.Η ενορχήσστρωση των αξιών μπορεί να γίνει οπουδήποτε.Και πάνω σε σκουπιδοτενεκε μπορείς να παίξεις αξίες...

Και ύστερα μπορείς να ανεβαινεις σε κανονικό drumset μία στο τόσο.

Αυτά άμα θες όντως να μυηθείς στο κόσμο των τυμπανων.

Επειδη ασχολείσαι με κιθάρα καλυτερα κατά την αποψη μου, ασχολήσου με ένα οργανο.

Τωρα αμα θες να κανεις τον χαβαλε σου, πάρε μια φτηνή Millenium και βγάλε το απωθημένο σου και πούλα την μιση τιμή μετά όταν βαρεθείς.

Κατα την αποψή μου το ερωτημα που πρεπει να θεσεις είναι αν θες να μαθεις τύμπανα ή απλα να μαθεις μερικούς ρυθμούς.

 

Αγαπητέ Nordic,

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, είναι κάτι που θέλω εδω και πολλά χρόνια.. όχι να μάθω 1 ρυθμό, αλλα να ασχοληθώ κανονικά. Σωστή και σεβαστή η άποψη σου ότι πρέπει να ασχοληθώ με 1 όργανο (αφού παίζω κιθάρα εδώ και πολλά χρόνια - τα ίδια μου λένε και άλλοι πολύ καλοί μουσικοί που ξέρω), αλλα το θέμα είναι ότι "συλαμβάνω" τον εαυτό μου να κοιτάει τον drummer σε ένα live παρά τον κιθαρίστα, να συγκεντρώνομαι κυρίως στο ρυθμό των τυμπάνων όταν ακούω μουσική παρά στη μελωδία της κιθάρας και πολλά τέτοια παραδείγματα. Δεν είναι μια καύ*α της στιγμής που θέλω να βγάλω. Αν ήταν έτσι θα έμπαινα σε ένα studio και θα τα έσπαγα να ξεκα*λώσω.. Τέλος πάντων, έχω ήδη μπεί στο τριπάκι και έχω ήδη βρεί δάσκαλο (νομίζω) για να ξεκινήσω μιας και βλέπω ότι το θέλω αρκετά. Θα δώ τώρα αν μπορώ να βρώ κάποιο στούντιο που να μπορώ να κλείσω μια καλή προσφορά για training μέχρι να πάρω κάποιο σετ και κάποια pad ίσως για αρχή ή κατευθείαν σε φθηνό e-drums σετ.

Φυσικά και πάνω απο όλα το πιο σημαντικό είναι ο δάσκαλος και όχι το αν θα κάτσω σε "δανεική" drums, σε millenium, alesis, ή το πιο ακριβό roland, για  να μελετήσω....

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαίρεται σε όλους...

 

Τελικά από ότι φαίνεται καταλήγω στην alesis dm6 (μιας και πολύύύύύ beginner).

Βρίσκω 2 διαφορετικά σέτ. Είναι τα ιδια ακριβώς πέρα από το ότι το φθηνότερο κατα 110 ευρώ έχει 1 τομ και 1 πιατίνι (ride) λιγότερο. Δλδ το σετ έχει:

1 x DM6 module, 1 x Dual zone snare, 2 x cymbal pads (1 Hi-hat, 1 cymbal), 1 kick pad, 1 hi-hat pedal, 1 kick pedal.

Η απορία μου για όσους ξέρουν και αν μπορούν να μου πούν:

Αύριο μεθαύριο θα μπορέσω να προσθέσω το επιπλέον τομ και cymbal και αν ναι, ξέρει κανείς απο πού μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα κομμάτια;

 

1 (4-piece) DM6 alesis (http://www.dv247.com/drums-and-percussion/alesis-dm6-usb-express-electronic-drum-kit--78704)

1 (5-piece) DM6 alesis (http://www.dv247.com/drums-and-percussion/alesis-dm6-kit-5-piece-electronic-drum-kit-with-dm6-drum-module--64026)

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pandev δυστυχώς από όοοοοοοοολα αυτά που διαβάζω δεξιά αριστερά, αλλάζω γνώμη από λεπτο σε λεπτό (*α*ημένο internet - δες τα reviews γιατ ην dm6 στο amazon και θα καταλάβεις)!!!

 

Τελικά σκέφτομαι την λύση pads (snare + bass - Γειά σου ρε Nordic) και να μαζέψω λεφτά για καλή ηλεκτρονική (αρκετά αργότερα όταν δώ ότι ολα πάνε καλά) αλλα μόνο αν βρώ ενα studio που με κάποια καλή τιμή να μπορώ να μελετάω 3-4 φορές τη βδομάδα... Έχετε μήπως καμία ιδέα;;

 

ουυφφφ...

 

Υ.Γ. Δεν σας γράφω. Η γνώμη σας είναι που μετράει πάνω απο όλα σαν πιο έμπειροι... απλά κοιτάω όλες τις επιλογές... ουυυυυφφ....

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται σε όλους...

 

Τελικά από ότι φαίνεται καταλήγω στην alesis dm6 (μιας και πολύύύύύ beginner).

Βρίσκω 2 διαφορετικά σέτ. Είναι τα ιδια ακριβώς πέρα από το ότι το φθηνότερο κατα 110 ευρώ έχει 1 τομ και 1 πιατίνι (ride) λιγότερο. Δλδ το σετ έχει:

1 x DM6 module, 1 x Dual zone snare, 2 x cymbal pads (1 Hi-hat, 1 cymbal), 1 kick pad, 1 hi-hat pedal, 1 kick pedal.

Η απορία μου για όσους ξέρουν και αν μπορούν να μου πούν:

Αύριο μεθαύριο θα μπορέσω να προσθέσω το επιπλέον τομ και cymbal και αν ναι, ξέρει κανείς απο πού μπορώ να προμηθευτώ αυτά τα κομμάτια;

 

1 (4-piece) DM6 alesis (http://www.dv247.com/drums-and-percussion/alesis-dm6-usb-express-electronic-drum-kit--78704)

1 (5-piece) DM6 alesis (http://www.dv247.com/drums-and-percussion/alesis-dm6-kit-5-piece-electronic-drum-kit-with-dm6-drum-module--64026)

 

Εφόσον έχουν τον ίδιο εγκέφαλο επάνω (δεν το ξέρω, δεν το κοίταξα, μη σε πάρω και στο λαιμό μου, αλλά λογικά έτσι θα είναι) θα μπορείς να προσθέσεις πράγματα.

Προσωπικά θα πρότεινα τα εξής:

 

ΜΗΝ πάρεις rubber pads! Mesh καλύτερα, τουλάχιστον στο ταμπούρο.

 

Βάση του παραπάνω, αν θες να γλυτώσεις λίγα χρήματα, θα μπορούσες να πάρεις το express και να προσθέσεις, όχι τομ, αλλά ένα mesh για ταμπούρο και να κάνεις αυτό που έχει για ταμπούρο, τομ! Ακόμη, να προσθέσεις ένα διζωνικό πιάτο ως ride για να έχεις και καμπάνα.

 

(ΠΡΟΣΟΧΗ: πρώτα να δεις αν αυτά που λέω μπορούν να γίνουν! μπορεί το διζωνικό να μην το παίρνει για τομ (υποθέτω πως απλά θα γίνει μονοζωνικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις))

 

Υ.Γ.: Αν κάποιος ξέρει για αυτά που λέω, πείτε το, δε θέλω να με βρίζει το παιδί μετά!

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, είναι κάτι που θέλω εδω και πολλά χρόνια.. όχι να μάθω 1 ρυθμό, αλλα να ασχοληθώ κανονικά. Σωστή και σεβαστή η άποψη σου ότι πρέπει να ασχοληθώ με 1 όργανο (αφού παίζω κιθάρα εδώ και πολλά χρόνια - τα ίδια μου λένε και άλλοι πολύ καλοί μουσικοί που ξέρω)

 

...συγνωμη για να καταλαβω...υπαρχουν σε αυτον τον κοσμο ΠΟΛΥ καλοι μουσικοι που συμβουλευουν εναν αλλον (καλο,πολυ καλο,μετριο,αριστο,αχρηστο)μουσικο να ΜΗΝ μαθει δευτερο οργανο...?????...τ'ακουσαμε κι αυτο...

 

σοβαρα τωρα για να μην γινομαι και μ*****ς...μονο κερδος μπορει να εχει ενας μουσικος απο την ενασχοληση του με ενα αλλο οργανο...ειδικα οι μελωδικοι παιχτες απο ενα ρυθμικο και τουμπαλιν...θα μπορουσα να μιλαω ωρες για αυτο αλλα...τι να πω...να αναλυω/αποδεικνυω τα αυτονοητα...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συγνωμη για να καταλαβω...υπαρχουν σε αυτον τον κοσμο ΠΟΛΥ καλοι μουσικοι που συμβουλευουν εναν αλλον (καλο,πολυ καλο,μετριο,αριστο,αχρηστο)μουσικο να ΜΗΝ μαθει δευτερο οργανο...?????...τ'ακουσαμε κι αυτο...

 

σοβαρα τωρα για να μην γινομαι και μ*****ς...μονο κερδος μπορει να εχει ενας μουσικος απο την ενασχοληση του με ενα αλλο οργανο...ειδικα οι μελωδικοι παιχτες απο ενα ρυθμικο και τουμπαλιν...θα μπορουσα να μιλαω ωρες για αυτο αλλα...τι να πω...να αναλυω/αποδεικνυω τα αυτονοητα...?

 

Kapdrums για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενα μου... Οι μουσικοί που λέω, με συμβουλεύουν να ασχοληθώ με την κιθάρα μιας και ήδη έχω το όργανο, τις βασικές (και βάλε) γνώσεις, αντί να σταματήσω και να ασχοληθώ με άλλο όργανο. Βέβαια δεν έχω κανένα σκοπό να σταματήσω για να ξεκινήσω άλλο όργανο. Εννοείται ότι συνεχίζω να ασχολούμαι και με τα 2. Φυσικά και δεν υπήρχε συμβουλή ΜΗΝ αρχίσεις 2ο όργανο, αλλα πιο πολύ σαν: Μην παρατήσεις το πρώτο όργανο για το 2ο.. Και φυσικά κατα την ταπεινή άποψη μου έχουν δίκιο...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε κσεκινα μαθηματα ποτε δεν ειναι αργα.Εγω ειμαι στα 29 και κσεκινησα πριν κανα τριμηνο σε ωδειο.

 

Υπάρχει ένα πολύ cool κουμπί πάνω στο πληκτρολόγιο μ΄αυτό το μυστήριο σύμβολο: "Ξ"  Κάνει θαύματα,πίστεψέ με... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πολύ cool κουμπί πάνω στο πληκτρολόγιο μ΄αυτό το μυστήριο σύμβολο: "Ξ"  Κάνει θαύματα,πίστεψέ με... ;D

 

[move] ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου