Προς το περιεχόμενο

Τεχνική δεξιού χεριού (πεννα)


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, μιας και αυτοδίδαχτος εχω μάθει κάποια πράγματα μόνος είτε σωστά είτε λάθος.

Πάνω σε αυτό θα ήθελα τα φώτα σας καθώς και τις παρατηρήσεις σας.

Χωρίς λοιπόν να μου δείξει κάποιος πως κάνουμε downstroke και upstroke (κίνηση με καρπό), κατάλαβα μόνος μου οτι με βολεύει όχι να παίζω με τον καρπό ούτε με το λεγόμενο ''τόξο'' (κίνηση όλου του χεριού απο αγκόνα και κάτω), αλλά κινώντας τον αντίχειρα και τον δείκτη (λυγίζοντας τον αντίχειρα και τον δείκτη).

Αυτού του είδους το παίξιμο με έχει βολέψει μέχρι σήμερα. Και ρωτώ, δυσκολεύομαι να ανέβω επίπεδο λόγο αυτής της τεχνικής ή απλά θέλω πιο πολύ δουλειά για να αναπτύξω ταχύτητα;

Συνήθως χρησιμοποιώ και λίγο την κίνηση του καρπού για να βοηθήσει σε κάποια γρήγορα σημεία.

Να συνεχίσω προσπαθώντας πιο πολύ ή να αλλάξω τεχνική;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κάνω και γω αυτό με τον αντίχειρα. Δεν ξέρω αν υπάρχει σωστός/λάθος τρόπος αλλά εγώ κάνω και τις 3 μεθόδους που αναφέρεις ανάλογα με το τι με βολεύει εκείνη τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς, απλά το να ξεκινήσω να παίζω με τον καρπό μου φένεται βουνό γιατί πρέπει να ξεκινήσω σχεδόν απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τεχνικη αυτη δεν ειναι μεγαλη πρωτοτυπια, την χρησιμοποιει ενας μεγαλος κιθαριστας εν ονοματι Eric Johnson και το εξηγει στο παρακατω βιντεο περιπου στο 2:38...

 

 

Θα συμφωνησω οτι δεν υπαρχει σωστη και λαθος τεχνικη στην πενα, ο καθενας οπως τον βολευει. Δειτε ολους τους shredder, ο καθενας παιζει και κρατα την πενα διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Makispoll ευχαριστώ να'σαι καλά!! Πάντως δεν μήλισα για πρωτοτυπία σε καμία περίπτωση, απλά μάλλον λίγο το άγχος λίγο το οτι δεν ΕΙΧΑ ξανάδει αυτην την τεχνική να έκανε να ακουστώ έτσι.

Οπότε μάλλον πρέπει να αφιερώσω πιο πολλές εργατοώρες σε ασκήσεις πιο πολύπλοκες και ''σκληρές'' για ανάπτυξη ταχύτητας και συγχρονισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, με εξασκηση και ξεκινωντας αργα στην αρχη και αποδομωντας τις κινησεις μπορεις να αλλαξεις τις συνηθειες σε οτιδηποτε.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Konu57 μάλλον οι συνήθειες που πρέπει να αλλάξω είναι σίγουρα το αντίθετο απο το αργά και σταθέρα και ο τρόπος μελέτης και προσεγγισης μιας τεχνικής. Βουρ στις ασκήσεις λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω καπως ετσι παιζω , κι εχω αναρωτηθει αν ειναι "σωστο" ... χρησιμοποιω σχεδον παντα σημειο στηριξης (καπου κοντα στο μικρο δακτυλο, οπως στο βιντεο με τον eric johnson) . οταν προσπαθω χωρις στηριξη στο δεξι, δε νοιωθω και πολυ ανετα. Αυτος ο τροπος δεν με εμποδιζει να παιξω γρηγορα, ισως εμποδιζει για μεταλ τεχνικες και αρπεζ αλλα δεν με πειραζει αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου