Προς το περιεχόμενο

Τεχνική δεξιού χεριού (πεννα)


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 κ απο μενα σε αυτο αλλα και στα αλλα που ειπαν θανασης κ λοιποι.

 

επισης, δοκιμαζε χωρις μετρονομο. δοκιμασε ακομη να παιξεις συγχορδιες με down-up (χτυπωντας δλδ ολες τις χορδες) χρησιμοποιωντας το βαρος του χεριου στο κατεβασμα και την αντιθετη κινηση στο ανεβασμα. ισως σε βοηθησει. αυτα υπο την προυποθεση οτι εχεις δει πως περιπου πρεπει να ειναι η κινηση σου ....

 

να προσθεσω (γενικοτερα) οτι ειμαι -οχι-τοσο-υπερ- του να ανεβαζουμε αργα αργα, υπομονετικα το Bpm του μετρονομου. οποτε το εχω κανει , δεν εχω καταφερει τιποτα (ή λίγα πραγματα). Ειμαι της αποψης οτι 2 ειναι οι βασικες ταχυτητες : Το αργααααα, και το γρηγορα (είτε αρκετα πριν το οριο μας ωστε να νοιωθουμε σχετικα ανετα ή αρκετα μετα ωστε να ζοριζομαστε και να ξεκλειδωνει το μυαλο απ τις αργες ταχυτητες)....

 

αναφερομαι στην μελετη ενος κομματιου ή εστω μιας νεας τεχνικης , δεν μιλαω για πανω κατω την ιδια πεντατονικη μεχρι να γερασει ο χαιλαντερ ... :P

 

Janick, γραφαμε μαζι... αυτη την τεχνικη με τον αντιχειρα δεν την εχω καταλαβει καλα

 

Εχεις δικιο Νικολα, πρεπει να υπαρχει ποικιλια στην εξασκηση.

Ο Janick νομιζω εννοει αυτο που εγραφες κι εσυ πιο πριν, τις μικροκινησεις με τον αντιχειρα.

 

 

@Vodkapower: Κανε οτι σου προτεινουν ολα τα παιδια που εγραψαν και θα δεις πολυ βελτιωση στην ταχυτητα. Παντα ομως με προσοχη, κανε ζεσταμα πριν και διατασεις. Καλη Εξασκηση!

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω κατι προς αποφυγην παρεξηγησεως!

 

το οτι σου ειπαν τα παιδια να παιζεις πανω κατω ειναι πολυ σωστο.. αλλα καποιες φορες δεν ισχυει παντα!

μπορει μια νοτα σε μια φραση να θελεις να ακουστει καπως και να μην την χτυπησεις ακολουθωντας το alternative παιξιμο.. επισης ειδικα στις συγχορδιες εκει τα πραγματα ειναι διαφορετικα.. αλλο υφος εχει μια ντο ματζορε πχ αν την αναλυσεις με alternative picking και αλλο υφος με συνεχομενα downstrokes η upstrokes!!

 

για να εχεις ομως την ανεση να το κανεις αυτο και να αποφασισεις εσυ πως θες να ακουστει σημαινει οτι κατεχεις καλα διαφορες τεχνικες.

 

θα δεις και μονος σου οτι με το που αναπτυξει ευχαιρια το δεξι χερι ανοιγει το παιξιμο..πριν ειναι καπως σφιγμενος ο ηχος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσων αφορά το σημείο που στηρίζεται, αν στηρίζεται ο καρπός θα πρέπει να είναι σταθερό ή καθώς κατεβαίνεις προς την μι να ακολουθεί και στην ΜΙ να επιστρέφει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ωραία με την κίνηση του καρπού άρχησα να την συνηθίζω κάπως, το μόνο που δεν μπορώ να κουμαντάρω (μέχρι τώρα τουλάχιστον) είναι οτι το τρεμολο κινήται και προς τα πίσω...με την στίριξη του καρπού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι με floyd rose? η απο τα αλλα?!(εχω μπερδευτει πλεον πως λεγεται το καθενα!)

 

μου φαινεται παραξενο που ακουμπας το τρεμολο..δηλαδη ετσι οπως το λες ειναι σαν να ερχετε το χερι απο πολυ πλαγια για να παιξεις. Ο καρπος παντος δεν ειναι ειναι κολλημενος κατω..αλλα πιο πολυ χαιδευεις την κιθαρα και ισως και τις χορδες με το κατω μερος τις παλαμης.. το χερι ακουμαπει τελειως με τον πηχη το πανω δεξια μερος της κιθαρας (οπως παιζεις) και η παλαμη βρισκεται καπου στον πρωτο μαγνητη (εγω παιζω με στρατ οποτε αμα εχεις κατι αλλο συγκρινε αναλογα)

 

δυστυχως η περιγραφη μου δεν ειναι καλη και δεν ξερω αν σε κατατοπισα καθολου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο Νικολα, πρεπει να υπαρχει ποικιλια στην εξασκηση.

Ο Janick νομιζω εννοει αυτο που εγραφες κι εσυ πιο πριν, τις μικροκινησεις με τον αντιχειρα.

 

 

@Vodkapower: Κανε οτι σου προτεινουν ολα τα παιδια που εγραψαν και θα δεις πολυ βελτιωση στην ταχυτητα. Παντα ομως με προσοχη, κανε ζεσταμα πριν και διατασεις. Καλη Εξασκηση!

 

Βασικά ναι κάτι τέτοιο.Συνήθως όταν πρόκειται για up stroke περισσότερο το χρησιμοποιώ.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι με floyd rose? η απο τα αλλα?!(εχω μπερδευτει πλεον πως λεγεται το καθενα!)

 

μου φαινεται παραξενο που ακουμπας το τρεμολο..δηλαδη ετσι οπως το λες ειναι σαν να ερχετε το χερι απο πολυ πλαγια για να παιξεις. Ο καρπος παντος δεν ειναι ειναι κολλημενος κατω..αλλα πιο πολυ χαιδευεις την κιθαρα και ισως και τις χορδες με το κατω μερος τις παλαμης.. το χερι ακουμαπει τελειως με τον πηχη το πανω δεξια μερος της κιθαρας (οπως παιζεις) και η παλαμη βρισκεται καπου στον πρωτο μαγνητη (εγω παιζω με στρατ οποτε αμα εχεις κατι αλλο συγκρινε αναλογα)

 

δυστυχως η περιγραφη μου δεν ειναι καλη και δεν ξερω αν σε κατατοπισα καθολου..

Stratocaster highway one έχω (!!!).

Απλά λέω οτι ακουμπώντας-στηρίζοντας τον καρπό στην γέφυρα-έστω και λίγο στις χορδές, καθώς αυξάνω ταχήτυτα βάζω ασινείδητα περισσότερη δύναμη στον καρπό με αποτέλεσμα να φαλτσάρει η κιθάρα λόγο της ιδιομορφίας του τρέμολο να κινήται και προς τα κάτω και προς τα πάνω.

Ελπίζω να έγινα πιο κατατοπιστικός τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου