Προς το περιεχόμενο

Τεχνική δεξιού χεριού (πεννα)


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Konu57 μάλλον οι συνήθειες που πρέπει να αλλάξω είναι σίγουρα το αντίθετο απο το αργά και σταθέρα και ο τρόπος μελέτης και προσεγγισης μιας τεχνικής. Βουρ στις ασκήσεις λοιπόν..

 

Η ταχυτητα χτιζεται αργα και σταθερα ;)

 

Αυτο που ειπα ειναι το εξης: Παρατηρησε το παιξιμο σου και δες τι κανεις λαθος, μετα σκεψου τι θελεις να κανεις, πχ picking με καρπο πανω κατω και μικροκινησεις με τα δαχτυλα, και αναλυσε το και κανε ασκησεις ξεχωριστα στα 2 αυτα στοιχεια. Μολις τα συνηθισει το χερι και σου βγαινουν χωρις πολυ σκεψη τοτε συνδυασε τα μαζι.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κι εγω καπως ετσι παιζω , κι εχω αναρωτηθει αν ειναι "σωστο" ... χρησιμοποιω σχεδον παντα σημειο στηριξης (καπου κοντα στο μικρο δακτυλο, οπως στο βιντεο με τον eric johnson) . οταν προσπαθω χωρις στηριξη στο δεξι, δε νοιωθω και πολυ ανετα. Αυτος ο τροπος δεν με εμποδιζει να παιξω γρηγορα, ισως εμποδιζει για μεταλ τεχνικες και αρπεζ αλλα δεν με πειραζει αυτο...

 

Σύγουρα αρπεζ και sweep δε βολεύει, ούτος ή άλλος είναι άλλες τεχνικές!

Ωραία και άλλος ένας με τον ίδιο προβληματισμό!

Χαζή ερώτηση αλλά όταν εννοείς γρήγορα πόσο εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως σε βολευει...δεν υπαρχει σωστη και λαθος τεχνικη οπως στην κλασσικη κιθαρα...σιγουρα υπαρχουν καποια στανταρζ αλλα απο την αλλη κ παλι..οτι σε βολευει..

εγω να ρωτησω και κατι αλλο τωρα...ειλικρινα..οποιος ειδε το βιντεο του Eric Johnson...Κοιταζε τις πενες?γιατι εγω τρομοκρατηθηκα απο το κουρεμα και κολλησα μονο σε αυτο :o...Α ρε καταραμμενα 80's!!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρπισματα φυσικα και πρεπει να κουνησεις τον καρπο, αλλιως δεν γινεται! Αλλιως με δαχτυλα!

Στο sweep η κινηση παλι γινεται με καρπο, εκτος και αν ειναι μικρο sweep πχ σε 2 μονο χορδες (economy picking νομιζω το λενε) οποτε δεν θα εχεις προβλημα να το κανεις και κινωντας την πενα μονο με τα δαχτυλα που την κρατας.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρπισματα φυσικα και πρεπει να κουνησεις τον καρπο, αλλιως δεν γινεται! Αλλιως με δαχτυλα!

Στο sweep η κινηση παλι γινεται με καρπο, εκτος και αν ειναι μικρο sweep πχ σε 2 μονο χορδες (economy picking νομιζω το λενε) οποτε δεν θα εχεις προβλημα να το κανεις και κινωντας την πενα μονο με τα δαχτυλα που την κρατας.

 

 

Ποιά η διαφορα του arpegio με το sweep picking? Νόμιζα οτι ηταν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι στη shredding φαση πολλες φορες τα λενε και εννοουν και με τα 2 το sweep. Arpeggio ειναι οταν εχεις μια συγχορδια και παιξεις τις νοτες της ξεχωριστα μια μια. Η διαφορα ειναι στον τροπο που θα χρησιμοποιησεις στο δεξι.

 

αρπισμα συνηθως λεμε αυτο:

 

και το sweep το ξερεις :

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη επαιζα και εγω ετσι καποια εποχη εχω να σου πω το εξης:

προσπαθησε να κουνησεις οσο πιο γρηγορα τον καρπο σου χωρις να παιζεις κιθαρα (οταν βλεπεις τηλεωραση! ;D) με ενομενα τα δαχτυλα σαν να κρατας μια πενα..

και μετα προσπαθησε να κουνησεις μονο τα ενομενα δαχτυλα οσο πιο γρηγορα μπορεις σαν να παιζεις με πενα..

 

εγω αυτο που παρατηρω ειναι οτι εκ του φυσικου ο καρπος μπορει να κανει πολυ πιο γρηγορες,κοφτες και περισοτερες κινησεις και καταληγω οτι τα δαχτυλα μονα τους υστερουν σε κινησεις.. αρα δεν ειναι λαθος αλλα κατα την δικη μου γνωμη εαν δεν εχεις ευχερια να παιξεις και με τον καρπο μπορει να αντιμετοπισεις προβληματα .

 

καλο ειναι γενικα να εχουμε μια ανεση να χρησιμοποιησουμε το δεξι μας χερι οπως θελουμε και οως απαιτουν οι συνθηκες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πολυβλεπω τηλεόραση, θα ξεκινήσω να δουλεύω και τον καρπό και ίσως να καταφέρω να τα συνδιάσω...

Παιδιά πάντως ευχαριστώ για τις απαντίσεις σας, θα προσπαθίσω να έχω λιγότερο άγχος επι του θέματος αλλά όπως και να το κάνεις η κιθάρα...είναι εμμονή... Αμα σου μπει κάτι στο μυαλό οτι δεν το κάνεις σωστά τρελένεσαι αλλά αμα ανακαλύπτεις οτι το κάνεις σωστά τότε...ξετρελένεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βολεύει όχι να παίζω με τον καρπό ούτε με το λεγόμενο ''τόξο'' (κίνηση όλου του χεριού απο αγκόνα και κάτω), αλλά κινώντας τον αντίχειρα και τον δείκτη (λυγίζοντας τον αντίχειρα και τον δείκτη).

 

Συνήθως χρησιμοποιώ και λίγο την κίνηση του καρπού για να βοηθήσει σε κάποια γρήγορα σημεία.

 

αν καταλαβα καλα, κουνας συνεχως και πολυ τον αντιχειρα και το δεικτη λυγιζοντας τους. η κινηση σου προερχεται δλδ απο εκει περισσοτερο, παρα απο τον καρπό, και διαφέρει από αυτη του eric johnson (οπως ειναι στην αρχη του βιντεο, ο οποιος οντως φαινεται να τα λυγιζει καπως).

 

αν λοιπον για καθε χτυπημα της πενας λυγιζεις κ επαναφερεις αντιχειρα-δεικτη, τοτε αυτο δεν νομιζω οτι βοηθα, ειδικα στα εναλλασομενα upstroke-downstroke κτυπηματα. Αν καταλαβα σωστα πως παιζεις , εχω δει παιδι να παιζει ετσι (στον 1ο-2ο χρονο κιθαρας) , χρησιμοποιωντας όμως μονο downstrokes. Το διορθωσε σχετικα γρηγορα, οταν αναγκαστηκε να παιξει πιο γρηγορα και πανω-κατω.... Οπως ειπαν τα αλλα παιδια, αυτο οντως αλλαζει ευκολα, δεν ειναι καθολου βουνο.

 

η δικια μου τεχνικη δεν ειναι ετσι τοτε. περισσοτερο καρπο θα ελεγα χρησιμοποιω, συνηθως με σημειο στηριξης. αντιχειρα και δεικτη δεν λυγιζω καθολου. δεν με περιοριζει στην ταχυτητα αυτη η τεχνικη, οσο αφορα γειτονικες χορδες τουλαχιστον... δεν θεωρω ομως οτι ειναι η καλυτερη τεχνικη γιατι κολαω καπως τον καρπο στις χορδες και νοιωθω οτι σφιγγεται οταν πρεπει να παιξω γρηγορα... αλλα απο την αλλη δεν εχω περισσοτερες απαιτησεις στην ταχυτητα, εχω πιο σημαντικα πραγματα να φτιαξω, οπως ποιες νοτες να παιξω!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα, κουνας συνεχως και πολυ τον αντιχειρα και το δεικτη λυγιζοντας τους. η κινηση σου προερχεται δλδ απο εκει περισσοτερο, παρα απο τον καρπό, και διαφέρει από αυτη του eric johnson (οπως ειναι στην αρχη του βιντεο, ο οποιος οντως φαινεται να τα λυγιζει καπως).

 

αν λοιπον για καθε χτυπημα της πενας λυγιζεις κ επαναφερεις αντιχειρα-δεικτη, τοτε αυτο δεν νομιζω οτι βοηθα, ειδικα στα εναλλασομενα upstroke-downstroke κτυπηματα. Αν καταλαβα σωστα πως παιζεις , εχω δει παιδι να παιζει ετσι (στον 1ο-2ο χρονο κιθαρας) , χρησιμοποιωντας όμως μονο downstrokes. Το διορθωσε σχετικα γρηγορα, οταν αναγκαστηκε να παιξει πιο γρηγορα και πανω-κατω.... Οπως ειπαν τα αλλα παιδια, αυτο οντως αλλαζει ευκολα, δεν ειναι καθολου βουνο.

 

η δικια μου τεχνικη δεν ειναι ετσι τοτε. περισσοτερο καρπο θα ελεγα χρησιμοποιω, συνηθως με σημειο στηριξης. αντιχειρα και δεικτη δεν λυγιζω καθολου. δεν με περιοριζει στην ταχυτητα αυτη η τεχνικη, οσο αφορα γειτονικες χορδες τουλαχιστον... δεν θεωρω ομως οτι ειναι η καλυτερη τεχνικη γιατι κολαω καπως τον καρπο στις χορδες και νοιωθω οτι σφιγγεται οταν πρεπει να παιξω γρηγορα... αλλα απο την αλλη δεν εχω περισσοτερες απαιτησεις στην ταχυτητα, εχω πιο σημαντικα πραγματα να φτιαξω, οπως ποιες νοτες να παιξω!

 

 

 

Έχεις να προτείνεις κάποιν τρόπο; Δηλαδή θα πρέπει να ξεκινήσω κλίμακες, χρωματικές, κοκ απλά σε χαμηλό τέμπο ή υπάρχει κάποιος άλλος πιο γρήγορος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου