Προς το περιεχόμενο

Τεχνική δεξιού χεριού (πεννα)


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινα να παιζεις με καρπο πανω κατω (alternate picking). Να εχεις το νου σου κυριως στο δεξι και βαζε τον μετρονομο ΑΡΓΑ! Μπορεις να ξεκινησεις με χρωματικες, κατα προτιμηση με τετραδες νοτων για να μην αλλαζουν τα picking patterns και μπερδευεσαι. Κανε εξασκηση και ξεκινωντας με κατω (=κ) και με πανω (=π), δηλαδη κπκπ και πκπκ.

 

Υ.Γ. δεν υπαρχει γρηγορος τροπος! Οι μυες, οι τενοντες και το νευρικο συστημα του καθ'ενος διαφερουν απο των αλλων. Βαλε αρκετα αργα το μετρονομο για αρχη μιας και ειναι μια καινουρια τεχνικη αυτη για σενα. Μολις μαθαινεις το καθε συγκεκριμενο bpm και κανεις την καθε ασκηση ανετα και χωρις λαθη τοτε ανεβαζεις λιγακι το μετρονομο κοκ.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Vodkapower καλως ηρθες στο κεφαλαιο (ζορικο λιγο στην αρχη) του alternate picking οπως ειπε ακριβως  πιο πανω ο konu57! Θα πρεπει να κανεις ασκησεις σε στυλ αυτων που ειναι για ζεσταμα (για το δεξι και το αριστερο χερι) πολλες απ'τις οποιες μπορεις να βρεις σε καποια site οπως του guitarmasterclass.net στο οποιο αν βαλεις warm up ή alternate picking ολο και κατι χρησιμο θα βρεις. ;) Επισης μπορεις πολυ απλα σε χαμηλο,στην αρχη, τεμπο να παιζεις 16α απο νοτες χρησιμοποιωντας καποιον μετρονομο για να εισαι σιγουρος οτι το κανεις σωστα. Ειμαι κι εγω αυτοδιδακτος σαν και σενα και τα περασα αυτα οποτε σε "νιωθω"!Θελει πολυ ωρα εξασκηση και πολυ επιμονη ετσι ωστε το χερι να ζεσταινεται καλα.Καποια στιγμη θα παρει μπρος μονο του και δεν θα πολυδινεις βαση στο πώς ακριβως θα εχεις το χερι σου ή πώς θα κρατας την πενα.Θα σου βγαινει φυσικα.Καλυτερα να επικεντρωθεις παντως ,για αρχη, στην εξασκηση σε καθε χορδη ξεχωριστα (για ταχυτητα) και επειτα σε εναλλαγες χορδων ( με alternate picking παντα) για ευχερια.Αυτα!Καλα κουραγια και καλο λιωσιμο!Να το ευχαριστηθεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το να παίξεις αποκλειστικά μόνο με τον αντίχειρα/δείκτη δεν θα σε βγάλει πουθενά μακροπρόθεσμα. Χρειάζεσαι οπωσδήποτε τον καρπό και αργότερα αν πας προς shredders μερια θα σου φανεί χρήσιμος και ο αγκώνας. Μην αγχώνεσαι όμως είναι θέμα συνήθειας. Νομίζω όμως ότι ο καρπός είναι must.

Επίσης, αυτό που κάνω εγώ και ο δάσκαλος μου όταν με είχε πρωτοδεί μου χε'πει ότι το κάνει και ο malmsteen αυτό (και άλλοι φαντάζομαι) είναι να παίζεις και με καρπό και με λύγισμα του αντίχειρα ταυτόχρονα. Εμένα έτσι με βολεύει, ίσως βολέψει  και σένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όποια τεχνική και να σε βολέψει τελικά προσπάθησε να εξασκηθείς και στις τρεις.Πραγματικά θα δεις τρομερή διαφορά στην άνεση.Καλώς η κακώς μερικά περάσματα ευνοούνται απο την εκάστοτε τεχνική  ;)

 

Εμένα η αγαπημένη μου είναι με καρπό αλλά καμια φορά για string skipping λιγίζω αντίχειρα  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινα να παιζεις με καρπο πανω κατω (alternate picking). Να εχεις το νου σου κυριως στο δεξι και βαζε τον μετρονομο ΑΡΓΑ! Μπορεις να ξεκινησεις με χρωματικες, κατα προτιμηση με τετραδες νοτων για να μην αλλαζουν τα picking patterns και μπερδευεσαι. Κανε εξασκηση και ξεκινωντας με κατω (=κ) και με πανω (=π), δηλαδη κπκπ και πκπκ.

 

Υ.Γ. δεν υπαρχει γρηγορος τροπος! Οι μυες, οι τενοντες και το νευρικο συστημα του καθ'ενος διαφερουν απο των αλλων. Βαλε αρκετα αργα το μετρονομο για αρχη μιας και ειναι μια καινουρια τεχνικη αυτη για σενα. Μολις μαθαινεις το καθε συγκεκριμενο bpm και κανεις την καθε ασκηση ανετα και χωρις λαθη τοτε ανεβαζεις λιγακι το μετρονομο κοκ.

 

+1 κ απο μενα σε αυτο αλλα και στα αλλα που ειπαν θανασης κ λοιποι.

 

επισης, δοκιμαζε χωρις μετρονομο.  δοκιμασε ακομη να παιξεις συγχορδιες με down-up (χτυπωντας δλδ ολες τις χορδες) χρησιμοποιωντας το βαρος του χεριου στο κατεβασμα και την αντιθετη κινηση στο ανεβασμα. ισως σε βοηθησει. αυτα υπο την προυποθεση οτι εχεις δει πως περιπου πρεπει να ειναι η κινηση σου ....

 

να προσθεσω (γενικοτερα) οτι ειμαι -οχι-τοσο-υπερ- του να ανεβαζουμε αργα αργα, υπομονετικα το Bpm του μετρονομου. οποτε το εχω κανει , δεν εχω καταφερει τιποτα (ή λίγα πραγματα). Ειμαι της αποψης οτι 2 ειναι οι βασικες ταχυτητες : Το αργααααα, και το γρηγορα (είτε αρκετα πριν το οριο μας ωστε να νοιωθουμε σχετικα ανετα ή αρκετα μετα ωστε να ζοριζομαστε και να ξεκλειδωνει το μυαλο απ τις αργες ταχυτητες)....

 

αναφερομαι στην μελετη ενος κομματιου ή εστω μιας νεας τεχνικης , δεν μιλαω για πανω κατω την ιδια πεντατονικη μεχρι να γερασει ο χαιλαντερ ...  :P

 

Janick, γραφαμε μαζι... αυτη την τεχνικη με τον αντιχειρα δεν την εχω καταλαβει καλα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κατοπιστικότατες όλες οι απαντήσεις-συμβουλές σας (ήδη έχω δουλέψει ΜΟΝΟ καρπό για 3 ώρες και απο αύριο μπαίνει στο πρόγραμμα κανονικά!!)

Πολλές φορές όταν δεν σου βγαίνει μια άσκηση, μια φράση, μια φιλόδοξη ταχύτητα φτάνεις να κατιγορείς ανούσια πράγματα, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας όμως όντως φταίει η ''κακιά'' (μονόπλευρη θα έλεγα) τεχνική, άρα κάθε άλλο παρά ανούσια κατηγορία ήταν.

Ευτυχώς διαθέτω υπομονή και επιμονή, αλλά το βασικότερα είναι οτι με πείσατε οτι ''ναι είναι σημαντική η τεχνική παιξίματος με τον καρπό''.

Ευχαριστώ και πάλι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είναι σημαντική η τεχνική παιξίματος με τον καρπό

 

κ μη ξεχνας! πανω-κατω ... πάνω-κατω...  ( θα συμφωνει κ ο kwstas79! ) ;D  ;D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ μη ξεχνας! πανω-κατω ... πάνω-κατω...   ( θα συμφωνει κ ο kwstas79! ) ;D  ;D  :P

Ναι οπωσδήποτε!! εχω αναπτύξει και δουλέψει αυτή την τεχνική βέβαια (με τον άλλο τρόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κ αυτο, μιλαει γενικοτερα για το δεξι χερι..στην αλλη του ζωη το δεξι χερι του μεολα πρεπει να ταν μιξερ..τζενεραλ ελεκτρικ κ ετσι ξερω γω δηλαδη να'ουμε..

 

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κ αυτο, μιλαει γενικοτερα για το δεξι χερι..στην αλλη του ζωη το δεξι χερι του μεολα πρεπει να ταν μιξερ..τζενεραλ ελεκτρικ κ ετσι ξερω γω δηλαδη να'ουμε..

 

ΑΑΑ ωραία... O κύριος Di Meola ήταν μαζί με τον κύριο Stevie Ray Vaughan η αιτία να (ξανα)πιάσω κιθάρα στα χέρια μου. Τουλαχιστόν απο τις βασικότερες αιτίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου