Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας ή Ντράμμερ (Beginner)


nkod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(αν και η αίσθηση ενός ηλ. σετ με κανονικά δέρματα ή με mesh heads είναι αρκετά κοντά στα φυσικά τύμπανα).

 

 

...κατα την καθολου ταπεινη μου γνωμη,δεν εχει καμμια μα καμμια απολυτως σχεση...

 

φιλε μου,παρε ενα παντ να μελετας χερια στο σπιτι  κι αν μπορεις να μελετας 2-4 φορες την εβδομαδα στην σχολη σου η/και σε καποιο στουντιο θα σαι μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ kapdrums για τη γνώμη σου.

 

Εσύ πιστεύεις ότι ειναι καλύτερο να πάρω δλδ ενα pad για τα χέρια και στούντιο για μελέτη, από το να έχω ένα οποιοδήποτε σετ ηλεκτρονικής drums στο σπίτι; Δεν είναι πιο καλό να έχεις ένα σετ να μελετάς ότι ώρα θέλεις (2 τη νύχτα, 5 το πρωί κλπ κλπ);

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(αν και η αίσθηση ενός ηλ. σετ με κανονικά δέρματα ή με mesh heads είναι αρκετά κοντά στα φυσικά τύμπανα).

...κατα την καθολου ταπεινη μου γνωμη,δεν εχει καμμια μα καμμια απολυτως σχεση...

 

φιλε μου,παρε ενα παντ να μελετας χερια στο σπιτι  κι αν μπορεις να μελετας 2-4 φορες την εβδομαδα στην σχολη σου η/και σε καποιο στουντιο θα σαι μια χαρα...

Παρότι είμαι ιδιαίτερα κολλημένος με το ακουστικό σετ, νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο.

 

Η αίσθηση που έχεις στα χέρια από ηλ. σετ με κανονικά δέρματα ή σήτες είναι αρκετά κοντά στα ακουστικά τύμπανα, τόσο ώστε να μπορείς να μελετήσεις χωρίς να παθαίνεις "πολιτισμικό" σοκ όταν κάθεσαι σε κανονικό σετ (στο οποίο φυσικά και πρέπει να κάθεσαι συχνά-πυκνά, αφού αυτό είναι το όργανο που μαθαίνεις).

 

Επίσης, γιατί, εκτός από τεχνική στα χέρια, να μην μπορείς να μελετάς και σετ ή/και τεχνική ποδιών στο σπίτι;

 

--------------------------

 

nkod, εκτός αν μένεις μόνος σου και σε μονοκατοικία, το βλέπω δύσκολο να μπορείς να παίξεις στις 2 τη νύχτα, γιατί ακόμη και τα ηλεκτρονικά σετ ακούγονται (μιλάω για το φυσικό ήχο των pads), ειδικά τέτοιες ώρες που όλη η φύσις ησυχάζει...

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κατα την καθολου ταπεινη μου γνωμη,δεν εχει καμμια μα καμμια απολυτως σχεση...

 

φιλε μου,παρε ενα παντ να μελετας χερια στο σπιτι  κι αν μπορεις να μελετας 2-4 φορες την εβδομαδα στην σχολη σου η/και σε καποιο στουντιο θα σαι μια χαρα...

 

Παρότι είμαι ιδιαίτερα κολλημένος με το ακουστικό σετ, νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο.

 

Η αίσθηση που έχεις στα χέρια από ηλ. σετ με κανονικά δέρματα ή σήτες είναι αρκετά κοντά στα ακουστικά τύμπανα, τόσο ώστε να μπορείς να μελετήσεις χωρίς να παθαίνεις "πολιτισμικό" σοκ όταν κάθεσαι σε κανονικό σετ (στο οποίο φυσικά και πρέπει να κάθεσαι συχνά-πυκνά, αφού αυτό είναι το όργανο που μαθαίνεις).

 

Επίσης, γιατί, εκτός από τεχνική στα χέρια, να μην μπορείς να μελετάς και σετ ή/και τεχνική ποδιών στο σπίτι ;

 

 

+1 στα λεγόμενα του Harris. Μου φαίνεται ότι είναι περιορισμός το να μελετάω μονο σε στούντιο. Δηλαδή δεν ειναι καλύτερο ενα φθηνό σετ drums από το καθόλου drums;

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει λόγος να μπερδεύεσαι με τα ηλεκτρονικά.

Ο Pandev έχει σε γενικές γραμμές δίκιο (αν και η αίσθηση ενός ηλ. σετ με κανονικά δέρματα ή με mesh heads είναι αρκετά κοντά στα φυσικά τύμπανα).

Πάρε το σετ που σου επιτρέπουν τα οικονομικά σου (ακόμα και αν είναι ένα απλό practice), και απλά φρόντισε να βρίσκεις και κάποιο χρόνο σε ακουστικό σετ.

Οι περισσότεροι ντράμερς έτσι μαθαίνουν. Αν μελετούσαμε συνέχεια σε ακουστικά τύμπανα, θα είμαστε κουφοί και πιθανότατα και άστεγοι. ;)

 

Χάρη μερικά pad π.χ. τα real feel της HQ ποΥ χρησιπομοιώ έχουν μεγαλυτερο rebound πο ακουστικά τύμπανα.Επίσης τα mesh heads.Βεβαια θα μου μιλήσεις και κουρδισμα τυμπανων,

αλλα εκτός ταμπούρου οι σίτες πιστεύω πως βοηθάνε τον αρχάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nkod, ξεκόλλα! Ξέχνα τις ηλικίες, τα πλασματικά αδιέξοδα και τον Tony Royster, πάρε ένα γαμ..ένο οτιδήποτε σετ, κάνε μαθήματα και στρώσου στη μελέτη. Από σένα και μόνο εξαρτάται αν θα γίνεις ντράμερ ή όχι.

 

Σόρυ για το ύφος, αλλά σε διαβεβαιώνω ότι είναι με την καλύτερη των προθέσεων. Προσωπικά, πολύ θα ήθελα κάποιος να μου έδινε μια κλωτσιά στο κώλο κάθε φορά που με έπιαναν τέτοιου είδους "υπαρξιακές" ανασφάλειες στο παρελθόν...

 

 

+3,14!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στα λεγόμενα του Harris. Μου φαίνεται ότι είναι περιορισμός το να μελετάω μονο σε στούντιο. Δηλαδή δεν ειναι καλύτερο ενα φθηνό σετ drums από το καθόλου drums;

 

Tα τύμπανα αγαπητε δεν χρειάζονται οπωσδηποτε και καλά ενορχηστρωση.(δηλαδη τυμπανα πιατινια κτλ κτλ)

Πάρε ένα pad για χέρια και ένα Pad για τα πόδια.

Και δωσε χρηματα για ένα καλό δάσκαλο.

Ειδικά για αρχη άμα αρχίσεις θα μελετάς διάφορες ασκήσεις.

Ειδικα όταν μιλάμε για τύμπανα μιλάμε για αξίες.Ναι ακομα και το τουκου τούκου

μπορεί να βγάλει μουσικότητα.Η ενορχήσστρωση των αξιών μπορεί να γίνει οπουδήποτε.Και πάνω σε σκουπιδοτενεκε μπορείς να παίξεις αξίες...

Και ύστερα μπορείς να ανεβαινεις σε κανονικό drumset μία στο τόσο.

Αυτά άμα θες όντως να μυηθείς στο κόσμο των τυμπανων.

Επειδη ασχολείσαι με κιθάρα καλυτερα κατά την αποψη μου, ασχολήσου με ένα οργανο.

Τωρα αμα θες να κανεις τον χαβαλε σου, πάρε μια φτηνή Millenium και βγάλε το απωθημένο σου και πούλα την μιση τιμή μετά όταν βαρεθείς.

Κατα την αποψή μου το ερωτημα που πρεπει να θεσεις είναι αν θες να μαθεις τύμπανα ή απλα να μαθεις μερικούς ρυθμούς.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη μερικά pad π.χ. τα real feel της HQ ποΥ χρησιπομοιώ έχουν μεγαλυτερο rebound πο ακουστικά τύμπανα.Επίσης τα mesh heads.Βεβαια θα μου μιλήσεις και κουρδισμα τυμπανων,

αλλα εκτός ταμπούρου οι σίτες πιστεύω πως βοηθάνε τον αρχάριο.

Δεν διαφωνώ. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούμε να μελετάμε συνέχεια σε ακουστικό σετ, γιατί όπως είπα και πιο πάνω αυτό είναι το όργανο που παίζουμε (και όχι τα ...συνθεσάιζερ που έχουν pads αντί για πλήκτρα).

Πρακτικά όμως αυτό είναι τις περισσότερες φορές αδύνατο, οπότε θα πρέπει να βρούμε μία λύση για να μελετάμε, έστω και με υποκατάστατα, είτε αυτά είναι ηλεκτρονικά είτε απλά practice pads ή sets.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pandev συμφωνώ μαζί σου, αλλα σίγουρα δεν μπορώ να μελετάω 24/7 στο στούντιο.

 

Συνέχεια 24/7; Τι ρυθμός είναι αυτός; Ουάου! :P :P ξέρω ξέρω... κρύος πολύ. με έχουν φάει τα transcriptions και η μελέτη για σχολή..  ;D

 

Στα σοβαρά, για να ξεκινήσεις, ένας καλός δάσκαλος (ειδικά αν είναι και γνωστός σου) είναι πολύ καλή λύση. όσον αφορά το ωδείο που αναφέρεις δεν είναι στάνταρ: υπάρχουν καλά ωδεία που αξίζουν τα λεφτά τους και τα άλλα.

Για drums, μια ηλεκτρονική έχει τα πλεονεκτήματα της εξοικονώμησης χώρου, μειωμένης έντασης (ειδικά αν είσαι σε πολυκατοικία) και μεγαλύτερης ευελειξίας.

Η ακουστική drums έχει τα πλεονεκτήματα του "αληθινού ήχου", του αληθινού feeling και της αυθεντικής έντασης.

Ανάλογα με τα λεφτά σου και το μπάτζετ σου, κρίνεις την αγορά ηλεκτρονικών ή ακουστικών τυμπάνων και της επιλογής του δασκάλου.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου