Προς το περιεχόμενο

Ηχολήπτες & Κονσόλα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!  ;D

 

Θα ήθελα να μου πείτε τις ρυθμίσεις που κάνετε εσείς ως ηχολήπτες στην κονσόλα. Δηλαδή με ενδιαφέρει για πρίμα, μεσσίες, μπάσα, παραμετρικά. Το θεωρώ πολύ σημαντικό θέμα, αν κάποιος έχεις λίγο χρόνο ας μας πει.

 

Μιλαώ για τα όργανα…

Drums (kick, share, toms, overhear), Basso, Guitar El, Guitar Ac, Piano, Flute, Saxophone, Clarinet,Bouzouki

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιό περιβάλλον αναφέρεσαι σε studio ή σε live σε vst?

 

Αυτό που ζητάς τι νόημα έχει ακριβώς? οι ρυθμίσεις αλλάζουν ανάλογα με το είδος της μουσικής, σε τι είδος μουσικής θέλεις να κάνεις μίξη?

 

άσε που όλα είναι εξαρτημένα από το τι μικρόφωνα χρησιμοποιείς, καλώδια, εφφέ κτλ πως τα έχεις στημένα (αν τα έχεις σωστά στημένα) και άλλους 1,250,000 παράγοντες 8)

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για live.

 

Ο σκοπός είναι ότι έχεις μια βάση. Ο καθένας έχεις τις δικές του ρυθμίσεις και το ξέρω. Και ένταξη προφανώς παίζει ρόλο και ο χώρος και όλα αυτά που είπες. Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου αλλά εμένα θα με βοηθούσε να δω ενδεικτικά τι κάνουν και οι άλλοι…

 

Όποιος έχει λίγο όρεξη ας μας πει.

Και επίσης θα βοηθούσε κάποιος, σε ένα home studio η ακόμα σε live μουσικούς και ταυτόχρονα ηχολήπτες που τα βάζουν όλα φλατ γιατι δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου επί του θέματος. Δεν είναι έτσι όμως… (δεν αναφέρομαι σε επαγγελματίες μουσικούς)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

χμ χμ. οι ρυθμισεις ποτε δεν ειναι ιδιες. ποτε. οποιος εχει μια "βαση" το κανει σαν αγγαρεια και δεν ακουει πραγματικα τι συμβαινει εκεινη την στιγμη.

 

that said, εχω πιασει τον εαυτο μου να ΚΟΒΩ παρομοιες συχνοτητες οταν:

 

εχω την ιδια μπαντα (πολυ συχνο φαινομενο)

 

εχω τα ιδια μικροφωνα ( παντα)

 

εχω το ιδιο backline ( συχνα)

 

το PA  εχει κουρδιστει απο μενα να μου ακουγεται οπως θεωρω οτι ειναι σωστο, η ειναι

οντως ετσι απο πριν ( gagarin πχ)

 

οποτε το μονο που αλλαζει ειναι η κονσολα ( και αυτο οχι παντα),  το ακουστικο περιβαλον, και το performance  της μπαντας μου. αυτα τα τρια ειναι αρκετα για να μην κανεις συνεχεια τις ιδιες κινησεις. there you have it.. ( και φαντασου τωρα να μην εχουμε μια marshall 1960a  αλλα μια mesa oversized... λεω εγω τωρα..)

 

 

το ξερω οτι περιμενεις να σου πει καποιος "λοιπον εγω κοβω παααααντα τους 500 στην μποτα" και αλλα τετοια,αλλα η αληθεια ειναι οτι αμα σου πω κατι τετοιο θα σιχαθω το εαυτο μου και θα υποβιβασω την καστα μου σε τιποτα αλλο απο απλα automatons. δεν ειναι ετσι η μουσικη, δεν φτιαχνουμε αλουμινενια κουφωματα.

 

alex

 

ps: ενα πραγμα που παρατηρω οτι ειναι σχετικα σταθερο ομως ειναι οι καμπυλες συμπιεσης που χρησιμοποιω για καθε οργανο. αλλα αυτο αλλαζει ραγδαια απο μπαντα σε μπαντα.

 

 

www.unrealstudioz.com

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

κλείσε τα μάτια και "άνοιξε" τα αυτιά σου... τόσο απλά...

 

ΥΓ το θέμα για το "άκυρο" των μαγικών συνταγών το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές στο noiz... ψάξε λίγο σε παλιότερα θέματα... δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε ώστε να χρήζει επανεξέτασης...

 

ΥΓ 2. και φυσικά άνοιγε το μπουζούκι όταν στο ακροατήριό σου βρίσκεται ο Haryy...:)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μου πείτε τις ρυθμίσεις που κάνετε εσείς ως ηχολήπτες στην κονσόλα. Δηλαδή με ενδιαφέρει για πρίμα, μεσσίες, μπάσα, παραμετρικά. Το θεωρώ πολύ σημαντικό θέμα, αν κάποιος έχεις λίγο χρόνο ας μας πει.

 

Οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω μαγικη συνταγη δεν υπαρχει ΕΙΔΙΚΑ σε live μια και οι ΧΩΡΟΙ δεν ειναι ποτε οι ιδιοι,οποτε οτι ρυθμιση και να σου προτεινουν θα ειναι ακυρη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπαν και τα παιδια παραπανω μαγικη συνταγη δεν υπαρχει ΕΙΔΙΚΑ σε live μια και οι ΧΩΡΟΙ δεν ειναι ποτε οι ιδιοι,οποτε οτι ρυθμιση και να σου προτεινουν θα ειναι ακυρη.

 

...πράγμα που σημαίνει πως οι απαντήσεις μπορούν να έχουν όχι τη μορφή συγκεκριμένων ρυθμίσεων, αλλά γενικώτερων κανόνων (rules of thumb, best practices)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουκώνει; Κόψε μπάσα

 

Ξύνει; Κόψε πρίμα

 

boxίζει; Κόψε μεσαία

 

Είναι αδύναμο; Δώσε μπάσα

 

Είναι μουντό; Δώσε πρίμα

 

Δεν έχει παρουσία; Δώσε μεσαία

 

 

5ea814f3-117d-8b62-1019122.jpg

 

 

 ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου