Προς το περιεχόμενο

Free acoustic drum loops


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

790 ενδιαφέρουσες ρυθμικά και καλοηχογραφημένες acoustic drum loops δωρεάν...

πιστεύω ότι αξίζουν τον κόπο... enjoy... 8)

 

Endangered_Rhythms | SampleScience

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμα τα drum loops, δεν είχα ιδέα για το REX format!

 

Μια ερώτηση άσχετου, για DAW χρησιμοποιώ το Reaper, τα loops παίζουν κανονικά σε αυτό χώρις πρόβλημα (τα κάνω import σε κανάλι).

 

Η ερώτηση είναι η εξής : υπάρχει τρόπος να κάνω preview το φάκελο με τα loop για να μην είμαι αναγκασμένος να κάνω import ένα ένα κάθε φορά για να το ακούσω?

 

πχ στο addictive drums που χρησιμοποιώ για virtual τυμπανα, εχει καποια loops και δίνεται η δυνατότητα preview μέσω του vst instrument χωρίς να έχει γινει import. Υπάρχει κάποιο αντιστοιχο vst, για να τα κάνω preview?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η ερώτηση είναι η εξής : υπάρχει τρόπος να κάνω preview το φάκελο με τα loop για να μην είμαι αναγκασμένος να κάνω import ένα ένα κάθε φορά για να το ακούσω?

πχ στο addictive drums που χρησιμοποιώ για virtual τυμπανα, εχει καποια loops και δίνεται η δυνατότητα preview μέσω του vst instrument χωρίς να έχει γινει import. Υπάρχει κάποιο αντιστοιχο vst, για να τα κάνω preview?

 

αν κατάλαβα τι θες, δεν χρειάζεσαι κάποιο ειδικό vst γι αυτή τη δουλειά... βάλε σε κατάσταση repeat track οποιονδήποτε  audio player χρησιμοποιείς και κάνοντας διπλό κλικ σε κάθε λούπα την ακούς σε όσα μέτρα θες για να καταλάβεις αν σου κάνει...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap, καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Κατέβασα τη rex format των loops, ως εκ τουτου δεν μπορώ να τα παιξω σε κάποιον player (τουλάχιστον το vlc που χρησιμοποιώ δεν έχει τη δυνατότητα αυτή απ όσο γνωρίζω, εκτός αν παίρνει κάποιο plugin).

 

Αν γνωρίζεις κάποιον player που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά (playback rex files) έχει καλώς. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα κατεβάσω και την wav εκδοχή τψν loops για το playback και θα κάνω import τα αντιστοιχα rex οποτε βρισκω κάτι που θελω να χρησιμοποιησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@npap, καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

 

Κατέβασα τη rex format των loops, ως εκ τουτου δεν μπορώ να τα παιξω σε κάποιον player (τουλάχιστον το vlc που χρησιμοποιώ δεν έχει τη δυνατότητα αυτή απ όσο γνωρίζω, εκτός αν παίρνει κάποιο plugin).

 

Αν γνωρίζεις κάποιον player που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά (playback rex files) έχει καλώς. Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα κατεβάσω και την wav εκδοχή τψν loops για το playback και θα κάνω import τα αντιστοιχα rex οποτε βρισκω κάτι που θελω να χρησιμοποιησω.

 

από ότι γνωρίζω rex player υπάρχει μόνο για mac...

 

βέβαια από ότι μου είπαν και διάβασα, την δουλειά αυτή μπορείς να την κάνεις άνετα και μέσω του mapping του UVI Workstation (ένα πολύ καλό stand alone και vsti sample player που διαβάζει rex format)... στο προτείνω όμως με επιφύλαξη καθότι είναι ναι μεν free αλλά απαιτεί ilok account * και δεν μπήκα στην διαδικασία να το εγκαταστήσω, οπότε δεν έχω και ιδία άποψη για την αποτελεσματικότητά του στην πράξη πέραν των specs και του hype...

 

https://www.uvi.net/uvi-workstation.html

 

φυσικά πάντα έχεις πρόσφορη και την λύση να κατεβάσεις τα wav όπως είπες... ;) :laugh:


 

* https://www.ilok.com/#!home

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bluesbrain

Ψαχνοντας το λίγο, είδα ότι ο Media Explorer του Reaper (που χρησιμοποιείς) μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά. Υποστηρίζει rex files.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις!! Μου βρήκατε πολύ καλύτερη λύση απο το να κατεβάσω χωρίς λόγο ξανά τα loops σε wav μορφή.

 

Η πιο βολική λύση τελικά είναι όπως πρότεινε ο mpamps μέσω του Media Explorer του Reaper (View-->Media Explorer).  Βολικό playback και περιήγηση στους φακέλους χωρίς να χρειαστεί Import.

 

(δεν είχα ιδέα για το media explorer του Reaper!!)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η πιο βολική λύση τελικά είναι όπως πρότεινε ο mpamps μέσω του Media Explorer του Reaper (View-->Media Explorer).  Βολικό playback και περιήγηση στους φακέλους χωρίς να χρειαστεί Import.

 

από την στιγμή που είπες στο αρχικό σου post ότι ήδη χρησιμοποιείς το reaper, θεώρησα αυτονόητο ότι δεν θα είχε την εν λόγω δυνατότητα ως DAW (όπως πχ το Sonar που χρησιμοποιώ εγώ και φαντάζομαι κι άλλα)... γι αυτό κι έψαξα για third party λύσεις... κι ευτυχώς βρέθηκε ο φίλος mpamps, γιατί όντως είναι η πιο εργονομική λύση...

 

μια μικρή λεπτομέρεια μόνο... ο media Explorer του Reaper υποστηρίζει loop repeat στο preview (όπως το audio import του Sonar)?... γιατί αν όχι (προσωπικά) το να ακούω ένα μέτρο μιας λούπας ξεκομμένο δεν με βοηθάει στην επιλογή της... οπότε θα κατέληγα στα wav με audio player σε multitasking...  :)

 

κάντε pls ή εσύ ή ο mpamps την διευκρίνηση γιατί είναι πολύ χρήσιμη πληροφορία για μελλοντικούς χρήστες του reaper σε συνδυασμό με rex αρχεία...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου