Προς το περιεχόμενο

Change


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα καιρό να ηχογραφήσω κάτι χωρίς λόγια οπότε εχθές έγραψα το παρακάτω. Το έχω αντικαταστήσει εκατό φορές γιατί δεν ήμουν ικανοποιημένος ούτε με ήχο, ούτε με εντάσεις ούτε με τίποτα αλλά τελικά το έφερα σε ένα σημείο και το άφησα γιατί βρέθηκα να κάνω κύκλους. Τεσπά το παραθέτω να πείτε αν ακούτε τίποτα:

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μοτιβο το backing στην κιθαρα λιγο πιο presence στη μιξη και ελαχιστα πιο χαμηλά το μπάσο, η λιγο κοψιμο στις sub συχνοτητες, γιατι π.χ.  το subwoofer μου χτυπάει πολυ, ελαχιστο κοψιμο.

 

Οι ήχοι μου αρέσουν. Εκει στις εντασεις για το τέλειο

Και το κομμάτι μου αρέσει.

Σηκώνει και άλλη ανάπτυξη.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο ακορντομοτιβο,παιξιμο JJ καραμπινα,ομορφα πραγματα δηλ.

Ισως θελει κατι πιο λειτουργικο ως μελωδια-του λογου μου νομιζω οτι θα του ταιριαζαν λογια, αφηνοντας το ακριβως ως εχει,αλλα ξερω οτι αν το εχεις στο μυαλο ως οργανικο ειναι δυσκολο κατι τετοιο -γιατι ακουγεται λιγο ως παιξιμο πανω σε ενα μπακιν,υπεροχο βεβαιως,αλλα χωρις να πηγαινει καπου,θελει κατι τι.

 

Απο την αλλη,αν το ακουγα μεσα σε ενα ολοκληρο αλμπουμ και ακομα καλυτερα να το κλεινει,να ειναι δηλ.οι τελευταιες νοτες του δισκου με το fade out του ως εχει,δε θα με ενοιαζε καθολου,θα εμπαινα ανετα στη "φαση" του.

Η ουσια ειναι μια,Σπυρος=εγγυηση. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, λες και ειναι κομμάτι από το on every street.... κατι / καπου αναμεσα απο το ομωνυμο, το fade to black και το planet of new orleans,  respect γι αυτο Σπυρο, δεν εχω ακουσει πολλους να πιανουν αυτη την ατμοσφαιρα (ισως εισαι και ο μονος δλδ).

 

Πολλα μπραβο, τρομερο mood, thanks που το μοιραστηκες!

 

Παω  να το στροφαρω μια στα καπακια μιας και μ εβαλες στο mood... :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την προσοχή σας παίδες.

 

Γιώργο το τεμάχιο θέλει το κατιτίς του ακόμα αλλά δεν είναι για τραγούδι. Το τι θα γίνει μια μουσική ιδέα αποφασίζεται στα πρώτα 2 δεύτερα της σύλληψης και αυτό δεν αλλάζει. Είναι ο λεγόμενος αποφασισμός.  ;D

 

Cosτα, αυτό που λες με τα μπάσα μου συμβαίνει συχνά. Έχω καταλήξει ότι τα monitor μου πρέπει να μην είναι πολύ αντιπροσωπευτικά όσον αφορά τις χαμηλές συχνότητες γιατί σχεδόν πάντα στη μίξη βάζω παραπάνω μπάσο απ' ό,τι πρέπει.

 

Τάκη τον On Every Street πρέπει να το έχω ακούσει γύρω στις άπειρες φορές (και ακόμα το ακούω ειδικά οδηγώντας) οπότε έχουν εντυπωθεί τα πάντα.

 

Δημήτρη ευχαριστώ αγαπητέ.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Γιώργο το τεμάχιο θέλει το κατιτίς του ακόμα αλλά δεν είναι για τραγούδι. Το τι θα γίνει μια μουσική ιδέα αποφασίζεται στα πρώτα 2 δεύτερα της σύλληψης και αυτό δεν αλλάζει. Είναι ο λεγόμενος αποφασισμός.  ;D

Δηλώνω ομοϊδεάτης.

Κάποια πράγματα για τον δημιουργό τους είναι αυτό που είναι. Ενα πέρασμα; Μια στιγμή... ή μήπως το μέρος εκείνο που γούσταρε περισσότερο σε κάποιο "ολοκληρωμένο" τραγούδι κάποιου αγαπημένου άλμπουμ; Που το μόνο κοινό είναι ατμόσφαιρα.

 

Στην ουσία πρόκειται για ένα vamp. Αλλά πολλές φορές το vamp (η ακολουθία 2-3 ακόρντων δηλαδή) είναι ότι αξίζει σε ένα κομμάτι. Και κάποιες φορές, ας έλειπε και το υπόλοιπο κομμάτι.

Ωραίο Σπύρο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου