Προς το περιεχόμενο

Και για μας μια κριτική για ένα τραγούδι...


vasilis67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...το λένε "Απόψε γίνε θάλασσα" και είναι σε demo μορφή.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω την άποψη και τις παρατηρήσεις σας.

 

Απόψε γίνε θάλασσα- Μαίρη Αθανασίου (Παν. Λιανός- Β.Π.)

 

"Απόψε γίνε θάλασσα" Μουσική: Παναγιώτης Λιανός, Στίχοι: Βασίλης Πουλημενάκος

Ερμηνεία: Μαίρη Αθανασίου

 

Κάνε ακόμα μια φορά

το πρώτο βήμα

απόψε γίνε θάλασσα

στα πέλαγά σου το νησί

θα 'μαι και θα 'σαι κύμα

 

Έλα μια τελευταία βραδιά

στο όνειρό μου

απόψε γίνε σύννεφο

στον ουρανό μου το φιλί

το πρώτο το στερνό μου

 

Δως μου ακόμα μια γουλιά

από το ψέμα

απόψε γίνε χρώματα

στον έρωτά μου το λαδί

το άλικο στο αίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο τραγούδι (εκτός των γούστων μου).

Παρατηρήσεις:

- Στο "σόλο" η κιθάρα ακούγεται πολύ θαμμένη, ίσως θα έπρεπε να την ανεβάσετε λίγο παραπάνω ώστε να ξεφύγει από τον απλό ενορχηστρωτικό ρόλο που παίζει στο υπόλοιπο του κομματιού.

- Μετά από αυτό το σημείο ίσως ήθελε κάτι επιπρόσθετο (πιάνο?) όταν ξαναμπαίνει η φωνή για να διατηρηθεί ψηλά το ενδιαφέρον.

- Δυστυχώς ακούγεται πολύ έντονα το tuning στην φωνή και ακούγεται παντού. Καλύτερα να άφηνες τα "σωστά" σημεία (ελπίζω ότι υπήρχαν :)) χωρίς επεξεργασία για να ακουγόταν το όλο πράγμα πιο φυσικό.

 

*Τι πάει να πει demo? Μια χαρά ακούγεται για cd. Ζεστός και μεστός ήχος. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο τραγούδι (εκτός των γούστων μου)....

*Τι πάει να πει demo? Μια χαρά ακούγεται για cd. Ζεστός και μεστός ήχος. ;)

Να σαι καλά haryy για τα καλά σου λόγια αλλά και για τις παρατηρήσεις, είναι πραγματικά πολύτιμες. Εχουμε βρει κι εμείς αδύνατα σημεία που θέλουμε να διορθώσουμε (π.χ. ο παρατονισμός σε κάποιες λέξεις). Για το πιάνο καλή ιδέα, να δούμε μακάρι να κάτσει ο πιανίστας που συζητάμε τώρα, να έχουμε και ζωντανό πιάνο την επόμενη φορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με καλύπτει ο haryy θα έλεγα. Επίσης παρατήρησα τους παρατονισμούς (Βασίλη υποθέτω εννοείς το θαλασσά αντί για θάλασσα κ.λπ.). Όντως αξίζει να βελτιωθεί σε αυτό το σημείο, είναι ένα συχνό μείον στο μέτρο του στίχου πολλών τραγουδιών. Τέλος βρίσκω αρκετά ευρηματική την σόλο κιθάρα (ebow να υποθέσω; ). Δημιουργεί μία πιο φρέσκια ατμόσφαιρα που ξεφεύγει από αυτό το "άλλη μία μπαλάντα". Αλλά ενορχηστρωτικά ήθελα την ίδια ευρηματικότητα και στο υπόλοιπο τραγούδι. Νομίζω το περιθώριο υπάρχει.

 

@haryy, οφτόπικη ερώτηση προς άσχετο με τα autotune: πώς το καταλαβαίνεις ηχητικά ότι έχει πέσει tune; Παρατηρώ μια ελαφρώς μεταλλική αίσθηση (δεν βρίσκω καλυτερη λέξη) στη φωνή και ιδίως στα τελειώματα. Αυτό είναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλύπτει ο haryy θα έλεγα...

Ναι το θαλασσά sfaku... Θυμίζει και το ιστορικό "Λίγο κρασί, λίγο θαλασσά..."  ;) Θα κοιτάξουμε να το αποφύγουμε, έχει γίνει μια προσπαθεια τεχνικά στην τρίτη στροφή στο αντίστοιχο "χρώματα", αλλά πρέπει να γίνει συντονισμένα σε όλο το κομμάτι. Την ένταση της σόλο κιθάρας και το ρόλο της θα το δούμε μαζί με την ένταξη και άλλων οργάνων ίσως.

Στο τραγούδι δεν υπάρχουν οργανικά κρουστά , μόνο φυσικοί ήχοι, δεν ακούγεται μείον, έτσι; ήταν μια αρχική ιδέα που νομίζω ότι "πέρασε" ευχάριστα.

Ευχαριστώ κι εσένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρεσε παρα πολυ.  :)

Eυχαριστω επίσης TSotir. Για κάποια μουσικά θέματα tunes, είδος κιθάρας κλπ. που αναφέρθηκαν δεν μπορώ να έχω άποψη γιατί εχω γράψει μόνο τους στίχους στο κομμάτι όχι τη μουσική και δεν ήμουν παρών στην ηχογράφηση των φωνητικών. Όμως η κοπέλα έχει όντως πολυ καλή φωνή -όπως την ακούς- και σημειωτέον την ηχογράφησε μία και μόνη φορα, δυνατότητες απεριόριστου χρόνου σε στούντιο δεν υπάρχουν. Έχω την εικόνα ότι γενικά τα πήγε αρκετά καλά, είμαι κι εγώ οπαδός της καθαρότητας της φωνής. Θα μεταφέρω όλες τις παρατηρήσεις για να ληφθούν υπόψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@haryy, οφτόπικη ερώτηση προς άσχετο με τα autotune: πώς το καταλαβαίνεις ηχητικά ότι έχει πέσει tune; Παρατηρώ μια ελαφρώς μεταλλική αίσθηση (δεν βρίσκω καλυτερη λέξη) στη φωνή και ιδίως στα τελειώματα. Αυτό είναι;

 

 

Τα πράγματα που συνήθως ακούω είναι αυτό το μεταλλικό που λες (γαρμπίλι θα το 'λεγα εγώ ;D), στα τελειώματα και τα βιμπράτα και το γεγονός πως μόλις αλλάζει νότα ο τραγουδιστής, πέφτει μέσα στο χιλιοστό του δευτερολέπτου, ενώ το φυσικό είναι να ακούσει πρώτα την φωνή του και έπειτα να βρει ακριβώς τον τόνο (και ποτέ ακριβώς είναι η αλήθεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παει καπου στο 70, λιγο Πιτσιλαδη, λιγο Ξαρχακο,

κατι σε "κοριτσια στον ηλιο", λιγο "εκεινο το καλοκαιρι".

Απο καπου θα πεταχτει η Δημητριαδη ενω backvocals

θα κανουν η Αστεριαδη με την Γιοβανα. ;D

Ριξε μια ματια προς τα εκει εαν υπαρχουν αναζητησεις ενορχηστρωτικες.

Ασε το πιανο. Τσεμπαλο που εβαζε κι ο Βαγγελης!

 

Οπως εγραψε κι ο haryy μια χαρα ηχος ειναι, τι ντεμο λες?

Ετοιμο για κοπη.

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι πιο ωραιο και ολοκληρωμενο εχω ακουσει στο φορουμ απο ελληνοφωνα τραγουδια,απο τα πιο ωραια γενικα. ;)

Η τραγουδιστρια εξαιρετικη.

ΕΥΓΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου