Προς το περιεχόμενο

Το Iridium στο guitar Rig μου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως είχα υποσχεθεί προχώρησα στο επόμενο βίντεο.

Εδώ πλέον πάμε στον τελικό κρίκο της αλυσίδας, το Iridium που ήρθε πριν λίγους μήνες και εγκαταστάθηκε στο σύστημα.

Θα ακολουθήσουν σε πρώτη ευκαιρία και τα άλλα.

Εκανα και μερικές "εικαστικές" παρεμβάσεις στο όλο setup της παρουσίασης.

Γρατσουνάω τα γνωστά όργανα πάνω στα γνωστά πεπατημένα μοτίβα, με το γνωστό laid back 😚 υφος, πλην όμως είμεθα ανοικτοί και δεχόμεθα προτάσεις βελτίωσης

 

 

  • Like 7

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το iridium. Τα φεντερ του μου αρεσαν παρα πολυ (κ με τις 3 καμπινες). Στις μαρσαλ κ βοξ ρυθμισεις οχι τοσο, μου ακουγεται καπως box-y (κ δε φταιει πως δε ταιριαζει μετο παιξιμο σου οπως λες στο βιντεο)

 

Ερωτηση. To preamp του boss  κ το behringer στο bypass λες πως δινουν λιγο ψυχη στον ηχο. Οταν ενεργοποιεις ομως το amp section του iridium, αυτοματος δεν ειναι σα να το σπρωχνεις με boost ή light overdrive? Αυτο το πιο hot σημα που βλεπει δε του κοβει λιγο απο το καθαρο headroom?

 

Ερωτηση2: ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΟΥΛ(Ν)ΤΑΝΟΣ? Στο εγραψα κ στο γιουτιουμπι😛

 

(Ωραιο παιξιμο by the way. Ειδικα με τις δυο πιο hot κιθαρες μου αρεσε παρα πολυ)

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, nklshp είπε

Ισως να ειναι γουστα… ισως να φταινε τα αυτια μου…ισως τα ψυχολογικα μου…αλλα η deluxe αλλη κλαση!!!!!

εντάξει...λογικό δεν είναι?

(έχει συνηθίσει και το χέρι μου)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Ερωτηση. To preamp του boss  κ το behringer στο bypass λες πως δινουν λιγο ψυχη στον ηχο. Οταν ενεργοποιεις ομως το amp section του iridium, αυτοματος δεν ειναι σα να το σπρωχνεις με boost ή light overdrive? Αυτο το πιο hot σημα που βλεπει δε του κοβει λιγο απο το καθαρο headroom?

 

Δεν έχει preamp το Ls-2, μάλλον buffer εννοούσε ο dim.

Τώρα αυτό με το v-amp ... δεν ξέρω.

Αφού είναι σε άλλη λούπα, είναι και σ' αυτήν?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε
15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εντάξει...λογικό δεν είναι?

(έχει συνηθίσει και το χέρι μου)

Και λογικο ειναι….

και το χερι σου εχει συνηθισει… αλλα δεν ηθελα να αμφισβητήσω… το εχω καιρο να την πιασω…

οτι και να κανεις και οποια κιθαρα και εαν βρισκεται διπλα στην καρεκλα σου…το χερι σου λειτουργει αυτονομα… 

και φυσικα η κιθαρα ιδιαιτερη!!! Και μοναδικη!!

 

Επεξεργασμένο από nklshp
Επαναληψη ιδιας παραθεσης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Ωραιο το iridium. Τα φεντερ του μου αρεσαν παρα πολυ (κ με τις 3 καμπινες). Στις μαρσαλ κ βοξ ρυθμισεις οχι τοσο, μου ακουγεται καπως box-y (κ δε φταιει πως δε ταιριαζει μετο παιξιμο σου οπως λες στο βιντεο)

 

Ερωτηση. To preamp του boss  κ το behringer στο bypass λες πως δινουν λιγο ψυχη στον ηχο. Οταν ενεργοποιεις ομως το amp section του iridium, αυτοματος δεν ειναι σα να το σπρωχνεις με boost ή light overdrive? Αυτο το πιο hot σημα που βλεπει δε του κοβει λιγο απο το καθαρο headroom?

 

Ερωτηση2: ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΟΥΛ(Ν)ΤΑΝΟΣ? Στο εγραψα κ στο γιουτιουμπι😛

 

(Ωραιο παιξιμο by the way. Ειδικα με τις δυο πιο hot κιθαρες μου αρεσε παρα πολυ)

 

Τα μαρσαλ και βοξ είναι η αλήθεια ότι τα έχω αδικήσει, γιατί 80% παίζω με τα φέντερ και δεν τα έχω ψάξει πολύ. 

το Preamp του boss μπορεις να το σκεφτεις σαν υπερ clean boost, όπως πχ το micro amp της mxr κλπ. Κυρίως για να δεις ζωντάνια σε κάποιες καταστάσεις ή ακόμα για να ταιριάζεις εντάσεις ανάμεσα στις επιλογές ΑΒ κλπ. Overdrive όχι όμως, δεν θα το έλεγα. Τώρα αν κόβει headroom δεν ξέρω, αλλά θα χαλούσα αρκετές ρυθμίσεις όσον αφορά το τι θα έβγαινε στον ήχο του βίντεο.

 

Ο σολντάνος έπεται. Προηγείται κι ο Tumnus. Δεν γίνεται να μπούν όλα σε ένα βίντεο. Θα πάει μιά ώρα διάρκεια.

 

Το παίξιμο, άστο....Όλο πιό προς μπαζέ πάει...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

το Preamp του boss μπορεις να το σκεφτεις σαν υπερ clean boost, όπως πχ το micro amp της mxr κλπ. Κυρίως για να δεις ζωντάνια σε κάποιες καταστάσεις ή ακόμα για να ταιριάζεις εντάσεις ανάμεσα στις επιλογές ΑΒ κλπ. Overdrive όχι όμως, δεν θα το έλεγα. Τώρα αν κόβει headroom δεν ξέρω, αλλά θα χαλούσα αρκετές ρυθμίσεις όσον αφορά το τι θα έβγαινε στον ήχο του βίντεο.

 

Σε κάποια φάση με την Epi εκεί που επισημαίνεις κ εσύ πως είναι πολύ hot το σήμα ίσως χωρίς αυτο το clean boost να ήταν πιο μαζεμένο. Δε λέω να το δοκιμάσεις, καταλαβαίνω πως έτσι όπως έχει στηθεί το rig είναι πολύ δυσκολο.

 

Μου άρεσε η καθαρή πλευρά του ιριντιουμ όπως είπα κ πιο πρίν. Δε ξέρω όμως αν θα έδινα τόσα λεφτά μόνο για την καθαρή πλευρά του. 

 

Σαν ir loader πόσα ir χωράει να του φορτώσεις?

 

Τον σολντανο όταν έρθει η ώρα μέσα από τα καμπ του ιριδίου θα τον επερασεις?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν έχει preamp το Ls-2, μάλλον buffer εννοούσε ο dim.

Τώρα αυτό με το v-amp ... δεν ξέρω.

Αφού είναι σε άλλη λούπα, είναι και σ' αυτήν?

 

γεγονός είναι ότι είναι ρυθμιση στάθμης. Ανώδυνη και χρήσιμη.

Το ίδιο είναι και το v-amp. Δοκιμασμένο χρόνια.

Τωρα που το λες θα μπορούσα να φτιάξω το βίντεο αυτό και με τον v-amp εκτός, αλλά όπως είπα πιο πάνω είναι η ρύθμιση plug n' play. Το ανοίγω και μπορώ να ηχογραφήσω γνωρίζοντας ότι και στο πιό δυνατό δεν θα κλιπάρει (ιδίως με μονούς) στην ηχογράφηση

32 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Σε κάποια φάση με την Epi εκεί που επισημαίνεις κ εσύ πως είναι πολύ hot το σήμα ίσως χωρίς αυτο το clean boost να ήταν πιο μαζεμένο. Δε λέω να το δοκιμάσεις, καταλαβαίνω πως έτσι όπως έχει στηθεί το rig είναι πολύ δυσκολο.

όλα γίνονται, αλλά κάθε αλλαγή πλέον με τρομάζει και θέλει χρόνο να στρώσει.

Στο επόμενο θα δω μήπως ξεκλέψω κανα λεπτό να το δω.

32 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

Μου άρεσε η καθαρή πλευρά του ιριντιουμ όπως είπα κ πιο πρίν. Δε ξέρω όμως αν θα έδινα τόσα λεφτά μόνο για την καθαρή πλευρά του. 

Είναι όντως αγαπημένη. Αλλά σου λεω αδικώ τις άλλες. Μέχρι στιγμής πάντως δεν έχω εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές του. Σε επόμενη φάση θα του βάλω ένα expression pedal στο drive.

32 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

Σαν ir loader πόσα ir χωράει να του φορτώσεις?

αν θυμάμαι καλά, αυτά τα 9 που έχει. Βγάζεις ένα βάζεις ένα κ.ο.κ.

32 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

 

Τον σολντανο όταν έρθει η ώρα μέσα από τα καμπ του ιριδίου θα τον επερασεις?

 

Με τόσα που ρωτάτε πρέπει να αναθεωρήσω το σενάριο !

(αλλά δεν είναι κακό. Προτείνετε, κι όταν έρθει η ώρα...we get requests που λένε...)

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο σου το rig (κ το παλιο κ το καινουριο) ειναι plug'n'play. Συνδεδεμενο κατευθειαν με την καρτα ηχου. 

Ουτε μικροφωνα ουτε φασαριες. Απο οσα εχω δει τα 2 πραγματα που εχουν cab simulation στο rig σου ειναι το ιριντιουμ κ το behringer. 

 

Κ θα ειναι κριμα να περασεις τετοιο μηχανημα μεσα απο cab sim 20ετειας. Γι'αυτη τη δουλεια το ιριντιουμ σαν IR loader θα ειναι κλασεις ανωτερο σαν αποτελεσμα (με το amp section φυσικα απενεργοποιημενο)

 

Δε μπορω να σκεφτω καποιον αλλο τροπο να το κανεις με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου