Προς το περιεχόμενο

Βαθουλωματάκια σε μπράτσο-μπορώ να τα ξεφορτωθώ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα NOIZ

 

Εχω ένα μικρό θεματάκι με μικρά βαθουλώματα στο πίσω μέρος του μανικιού....ενώ γενικά δεν έχω πρόβλημα με τις γρατζουνιές στις κιθάρες μου (ίσα-ίσα) δεν μου αρέσει να βλέπω τέτοια βαθουλώματα στο μπράτσο όταν παίζω, πόσο δε να τα αισθάνομαι (πείτε με ιδιότροπο, πείτε με ηλίθιο ή ψυχοπαθή...)

- μπορώ με κάποιο τρόπο να τα ξεφορτωθώ χωρίς να χρειαστεί να αφαιρέσω-ξύσω όλο το βερνίκι και μετά να το ξαναπερνάω-ξαναβερνικώνω κ.τ.λ.?

 

Σκέφτηκα να τα ξύσω λίιιγο τοπικά για να λειανθεί λίγο και μετά να βάλω βερνίκι ή κερί γιατί θα χάσει την γυαλάδα του στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν περιμένω 100% αποκατάσταση, απλά στο φως να διακρίνονται αμυδρά, και να μην τα νιώθεις στο χέρι.

 

Καμμία πρόταση?

 

Eυχαριστώ

How do you keep an idiot in suspense? I'll tell you later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα μας - δεν γνωριζω επι του θεματος γιατι δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο αλλα στην θεση σου θα την πηγαινα την κιθαρα σε εναν τεχνικο και να την δει ο ιδιος (στο NSguitar κανουν πολυ καλη δουλεια Π.Χ.).

τι κιθαρα εχεις ??

μηπως σε συμφερει να αλλαξεις μπρατσο απο το να το "φτιαξεις" ?? (αν γινεται)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλωσηρθες στην παρεα μας

 

ευχαριστώ  :)

 

δεν γνωριζω επι του θεματος γιατι δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο αλλα στην θεση σου θα την πηγαινα την κιθαρα σε εναν τεχνικο και να την δει ο ιδιος (στο NSguitar κανουν πολυ καλη δουλεια Π.Χ.).

τι κιθαρα εχεις ??

μηπως σε συμφερει να αλλαξεις μπρατσο απο το να το "φτιαξεις" ?? (αν γινεται)

 

Γνωρίζω το συγκεκριμένο, αλλά είναι μακρυά από μένα! Αν βρω τεχνίτη που να κάνει τέτοιες μικρές επιδιορθώσεις θα ήταν το καλύτερο να την πάω εκεί, απλά είπα να ρωτήσω αν υπάρχουν τίποτα προιόντα (κεριά,βερνίκια λάδια) ώστε να μπορείς να κάνεις τέτοιες μικρο-πατέντες ο ίδιος...εντάξει σίγουρα υπάρχουν και άλλες γρατζουνιές που θα ήθελα να ''διώξω'' και από το σώμα (αυτές που φαίνεται το ξύλο μου αρέσουν, ούτε οι επιφανειακές με χαλάνε, απλά με χαλάνε συγκεκριμένα τα βαθουλωματάκια! θα ήθελα να φαίνεται λείο... )

 

Οι ''καλές'' κιθάρες μου είναι μια am.std. strat, και μια Gibson LP studio. Σε παλιές έχω πειραματιστεί ''εξομαλύνοντας'' τα βαθουλώματα αλλά στο φως φαίνεται καθαρά ότι έχει ξηθεί το βερνίκι..μπράτσο δεν (αξίζει να) αλλάζω (στη στρατ)

How do you keep an idiot in suspense? I'll tell you later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκόμα πιο μακρυά από μένα (μακάρι να μπορούσα να πεταχτώ να τον επισκεφθώ αλλά...)  ;D

 

Ρε παίδες δεν παίζει καμμια πατεντούλα?  :)

 

να τα ξύσω λίιιγο τοπικά για να λειανθεί λίγο και μετά να βάλω βερνίκι ή κερί γιατί θα χάσει την γυαλάδα του στο συγκεκριμένο σημείο. Δεν περιμένω 100% αποκατάσταση, απλά στο φως να διακρίνονται αμυδρά, και να μην τα νιώθεις στο χέρι.

 

 

Γίνεται όμως σε ήδη βερνικομένο μπράτσο να βάλεις βερνίκι (τοπικά) στο συγκεκριμένο σημείο για να γυαλίσει και αυτό? Πρέπει να είναι συγκεκριμένης σύστασης βερνίκι ή απλά να πάρω ένα οποιοδήποτε για ξύλα? Σε ένα παλιό θέμα διάβασα ότι ο τύπος έβαζε ''κερί επιδιόρθωσης'' στις αμυγές..παίζει κάτι τέτοιο?

How do you keep an idiot in suspense? I'll tell you later.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες δεν παίζει καμμια πατεντούλα?  ;D

 

Πολλα παιζουν αλλα αν δεν βαλεις μια φωτο για να δει ο καθ ενας για τι ακριβως βαθουλωματακια μιλας, τι να σου απαντησει.

Υπαρχουν βαθουλωματακια που πεφτουν μεσα αυτοκινητα και χανονται....υπαρχουν και μικροτερα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν βαθουλωματακια που πεφτουν μεσα αυτοκινητα και χανονται....υπαρχουν και μικροτερα... ;D

 

;D ;D ;D ;D Έσκασα στα γέλια. Να 'σαι καλά!!  ;D ;D ;D

Για βαθουλωματάκια λέει ο άνθρωπος ρε συ TSotir, όχι για μαύρες τρύπες. Να ΄σαι καλά και πάλι. ;D

 

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε The Who, μην άγχεσαι.

Το πρωί που θα δούνε το θέμα σου οι ειδικοί, θα σου πούνε τα τι και τα πως.

 

(Βάλε καμιά φωτογραφία αν μπορείς, να βοηθήσεις και συ στην διάγνωση. Καλώς ήλθες.)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτως οτι περιμενουμε ακομα τις φωτο να κανω μια ερωτηση........

πως στο καλο εγιναν τα βαθουλωματα στο μπρατσο και στις 2 αυτες κιθαρες ?? με τι παιζεις ?? μα σφυρι ή με καλεμι ??...............

 

το λεω γιατι σε εμενα προσωπικα ενα "χτυπημα" υπαρχει σε μια SG  στο μπρατσο απο πεσιμο στο εδαφος και χτυπημα πανω σε πετρα και παλι το βαθουλωμα δεν επιρεαζει το slide του χεριου πανω στο μπρατσο..........

 

υπαρχουν βερνικια που μπορεις να τα περασεις τοπικα απλα το θεμα ειναι οτι πρεπει να εχουμε εικονα για το μεγεθος του προβληματος πριν προβουμε σε διαφορες εικασιες ή λυσεις οπως εννοει και ο philosophos

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παλιά μου Epi LP Special πέρασα μία στρώση εποξική κόλλα που εξείχε κάπως από την υπόλοιπη επιφάνεια του μπράτσου.

Μετά αφού στέγνωσε και σκλήρηνε το έτριψα προσεκτικά με γυαλόχαρτο ώστε να φύγει το περίσσιο υλικό.

Για να μην γδάρω την γύρω περιοχή, την κάλυψα με ταινία.

Η εποξική κόλλα είναι διαφανής οπότε δεν φαίνεται αλλοίωση στο χρώμα.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου