Προς το περιεχόμενο

Στιγμιαια κοψιματα ηχου στο Cubase


playloud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

χτες, και για καποιο ανεξηγητο λογο, προσπαθωντας να δουλεψω σε ενα κομματι στο Cubase (5) παρατηρησα το εξης.

Ειχα στιγμιαια κοψιματα στον ηχο μου με ταυτοχρονο peakαρισμα του δεικτη της cpu. Και στο recording ΚΑΙ στο playback.

Εχω και το Cubase sx3. Φορτωσα κι εκει ενα project (αλλο, για sx3). Κι εκει το ιδιο.

Η παρατηρηση μου ειναι οτι το κανει ΜΟΝΟ σε project που υπαρχουν AUDIO καναλια. Σε αλλα project που ειναι μονο midi δεν το κανει και παιζει κανονικα (bass, drums κλπ)

Εκανα επανεγκατασταση τους drivers της καρτας ηχου μου. Το ιδιο

 

Καμμια βοηθεια?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Morning,

Μήπως το φόρτωσες με πολλά audio κανάλια και πολλά insterts σε αυτά (p.x. guitar rig , amplitube, ή γενικά plug in)  ταυτόχρονα. Αυτά απαιτούν μεγάλη επεξεργαστική ισχύ σε αντίθεση με το midi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, αυτά που περιγράφεις τα κάνει δίσκος που είναι έτοιμος για "φούντο" ή που ζεσταίνεται πολύ.

Να υποθέσω ότι τα δείγματα σου τα έχεις σε άλλο δίσκο γι' αυτό και δεν έχεις πρόβλημα σε midi projects.

Ας μας δώσουν και οι "ειδικοί" τα φώτα τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Morning,

Μήπως το φόρτωσες με πολλά κανάλια και πολλά insterts σε αυτά (p.x. guitar rig , amplitube, ή γενικά plug in)  ταυτόχρονα. Αυτά απαιτούν μεγάλη επεξεργαστική ισχύ σε αντίθεση με το midi

 

Φίλε LK αυτό το θεώρησα αυτονόητο.

Αν είναι πολύ φορτωμένα τα projects σου φίλε playloud, είναι απόλυτα λογικά αυτά τα συμπτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οχι παιδια, καθολου φορτωμενα

Τα δειγματα μου τα εχω σε αλλο δισκο και τα cubase projects σε αλλο.

Αυτος που εχει τα projects ειναι φορτωμενος και με αλλα αρχεια αλλα δεν μπορω να εχω ενα δισκο ΜΟΝΟ για cubase projects, δυστυχως.

Τι να κανω?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησες πρόσφατα κανένα καινούριο πρόγραμμα που τρέχει στο backround;

 

Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα το εξής: Την ώρα που παίζει το cubase, άνοιξε τον task manager, πήγαινε στο tab με τα processes και κάνε κλικ στο cpu usage ώστε ψηλότερα να εμφανίζονται οι διεργασίες που καταναλώνουν τους περισσότερους πόρους του επεξεργαστή. Παρακολούθησέ το για λίγο ενώ το cubase παίζει audio κανάλια. Είναι πιθανό να βρεις εκεί τον φταίχτη.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ θα επιμείνω λίγο ακόμα, διότι δεν ξέρω πόσα audio tracks έχεις και με τί τα έχεις βαρύνει (plug in), καθώς επίσης και διότι δεν ξέρω τί υπολογιστή έχεις. Αν υποτεθεί λοιπόν ότι έχεις x audio tracks με όσα inserts έχεις στο καθένα, κάνε τα export ένα - ένα χωριστά σαν .wav (audio mix down) και μετά πάλι insert τα .wav μόνα τους (σβήσε τα πρώτα audio tracks). Αν εξακολουθείς να παίρνεις τα ίδια συμπτώματα….μιλάμε για κάτι σοβαρότερο…αλλά ας αποκλείσουμε το πρώτο.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς, κάνε μια δοκιμή.

Αντίγραψε ένα ολόκληρο project στον άλλο δίσκο που έχεις τα δείγματα και άνοιξε το από εκεί.

Αν δεν σου κάνει τα ίδια, πάει να πει ότι θες δίσκο.

Αν όχι, το ξανασυζητάμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jazz οχι δε νομιζω να εκανα εγακτεστησα κανενα προγραμμα at all.

Θα κοιταξω κι αυτο που λες.

Υπαρχει καμμια περιπτωση να οφειλεται πουθενα ΑΛΛΟΥ αυτο? (πχ καρτα γραφικων)

 

@pkole δεν ειναι λιγο λαθος να εχεις τα projects και τα samples στον ιδιο δισκο?

 

@LK μιλαμε για μηδαμινα audio tracks (max 3-4) με μηδαμινα inserts και λοιπα.

 

Α, να σας πω δε οτι ολα αυτα μεχρι προτινος επαιζαν κανονικα, χωρις cuts και επισης οτι δεν ειναι μονο cuts στο audio αλλα σαν να κανει ολος ο υπολογιστης ενα ψιλοfreeze

 

To μηχανημα ειναι μια χαρα LK, αντεχει

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι λάθος για μόνιμη χρήση.

Εγώ σου λέω να το κάνεις δοκιμαστικά να δεις αν θα έχεις τα ίδια συμπτώματα.

Στην ουσία θέλουμε να οδηγηθούμε στην απάντηση δια της εις άτοπον απαγωγής (πως τη μιλάω την ξένη γλώσσα ο άτιμος).

Να αποκλείσουμε δηλαδή το ενδεχόμενο να είναι προβληματικός ο δίσκος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου