Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη για χρηση στο σπιτι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Άρη δεν έχω παίξει ποτέ σε live-άδικο που να μην έχει έστω μια στοιχειώδη καμπίνα.  Ίσως είμαι τυχερός, αλλά πάλι χώροι που φιλοξενούν rock/metal συναυλίες δεν νοείται να μην έχουν έναν ενισχυτή έστω combo!

 

Τώρα αν μιλάμε για self organized event σε χώρο που δεν συνηθίζει να φιλοξενεί συναυλίες τότε ναι, το combo βοηθάει!  Αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο διαφορετικό να κουβαλήσεις κεφάλι συν την καμπίνα σου, σε σχέση με το combo.  Μιλάμε πάντα για 1X12 άντε 2x12, έτσι δεν είναι?

 

Στην τελική πάντα μαθαίνω από πριν το PA του μαγαζιού και αν μια στο εκατομμύριο πέσω σε κάνα στάβλο, θα φροντίσω να δανειστώ ή να νοικιάσω κάτι.  Αλλά βασικά στο 99% των live που έχω παίξει έχει λαμπάτο ή υβριδικό κεφάλι 100 watt και πάνω και 4x12 καμπίνα.  Ίσως επειδή πρόκειται για metal συναυλίες... Μόνο σε ένα live στο Bat City στην Αλεξάνδρας είχε μόνο ένα combo Behringer!  Και είναι ολοφάνερο οτι το μέρος είναι cafe-bar και όχι metal live-άδικο.

 

Βασικα ειχα παι προσφατα σε ενα μαγαζι στο γκαζι που παιζαν κατι φιλοι μου και ειχε εναν φεντερ λαμπατο κομπο και ενα μαρσαλ της πλακας....παλι κομπο... Οποτε εκει αν ειχες παρει το κεφαλι σου μαζι δεν θα ειχες που να το βαλεις.... Για κατι τετοιες περιπτωσεις λεω οτι ισως ενα κομπο ειναι πιο βολικος... Παντως το να κουβαλησεις 2χ212 καμπινα δεν μου φενεται και τοσο ευκολο... Δηλαδη για να το πω αλλιως θα κουραστεις πιο πολυ απο οτι θα χαρεις οταν θα παιξεις....

 

Βεβαια η καλυτερη λυση απο οτι φενεται και για ολα ειναι να εχεις μια καλη πεταλιερα και τελειωσε... Κανεις την δουλεια σου παντου . Βεβαια δεν ειναι λαμπατος αλλα.....

 

 

Σκεψου οτι και αυτος

 

http://www.olaenglund.com/ που εχει δοκιμασει ολους τους μεταλ ενυσχητες που υπαρχουν πλεον τους εχει πουλησει ολους και παιζει με το axe fx παντου... Θ α μου πεις και τι ειναι αυτος ? Δεν ειναι σημειο αναφορας απλα επειδη ειναι ας πουμε επαγγελματιας και εχει δοκιμασει τα παντα... Απο οτι φενεται θα αντιμετωπισε τις δυσκολιες του να παιζεις με ακριβους λαμπατους ( μεταφορα , κινδυνος ζημειων στις λαμπες κτλ ) καια κατεληξε στο ΠΟΤΑΠΟ KAI φθηνιαρικο  ::) ::) AXE FX...  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

http://www.olaenglund.com/ που εχει δοκιμασει ολους τους μεταλ ενυσχητες που υπαρχουν πλεον τους εχει πουλησει ολους και παιζει με το axe fx παντου...

Νο οφενς αλλά τουλάχιστον στην πρώτη σελίδα μόνο "κανονικούς" ενισχυτές βλέπω και όχι το Axe :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο οφενς αλλά τουλάχιστον στην πρώτη σελίδα μόνο "κανονικούς" ενισχυτές βλέπω και όχι το Axe :).

 

 

τσεκαρε τα σχολια απο κατω απο το βιντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η μέση λύση, να έχεις το κεφάλι ως βασικό και στις περιπτώσεις που ανέφερες να χρησιμοποιείς πεταλιέρα ή πετάλι.  Πάντως επειδή έχω τραβηχτεί πολύ γενικά το combo είναι μανούρα.  Το κεφάλι το παίρνεις στην πρόβα, στην ηχογράφηση και πιάνει και λιγότερο χώρο.  Καμπίνες έχουν όλα τα στούντιο for god's shake! Τώρα για τα live τα είπαμε.  Εγώ πάντα καρφί στις κεφαλές τους παίζω και έχω και τα DistX για backup.  Απλά πράγματα!

 

Από κεί και πέρα, ο,τι βολεύει τον καθέναν.  Εγω βάσει εμπειρίας κρίνω.  Δεν θα ξανάπαιρνα combo παντως.  Άλλωστε το thread ονομάζεται "Αγορα ενισχυτη για χρηση στο σπιτι" οπότε ας μιλήσουμε κυρίως γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Εγω βάσει εμπειρίας κρίνω.  Δεν θα ξανάπαιρνα combo

 

Βασικα εγω δεν εχω εμπειρια ιδιαιτερη στο συγκεκριμενο θεμα . Ο κομπο γενικα υστερει στο θεμα του βαρους ? εχει αλλα μειονεκτηματα ?

 

Αν παε σε λαιβ και δεν εχει καμπινα υπαρχει αλλος τροπος με καλλωδιο απευθειας στην κονσολα του ηχοληπτη ας πουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν έχω κάτι άλλο να προσάψω στα combo εκτός από τη δυσκολία στο κουβάλημα.  Ίσως το γεγονός οτι συνήθως έχουν μέτρια ηχεία...

 

Το συμπέρασμα για μένα είναι το εξής:

 

Θέλεις έναν ενισχυτή μόνο για σπίτι;  Έχεις άλλον για live και πρόβες;  Ε πάρε combo.  Εγώ και πάλι κεφάλι θα έπαιρνα. Θέλω να έχω μια καμπίνα κατάλληλη για σπίτι και να συνδέω ο,τι κεφάλι πέσει κατα καιρούς στα χέρια μου.  Έτσι όπως τα χω κάνει, ο Blackstar Ht-20 Studio έχει γίνει και καμπίνα για μένα.  Απλά έφτιαξα ένα μεγαλύτερο καλώδιο για να συνδέω κεφαλές.  Το μόνο που μένει είναι να αλλάξω και το stock ηχείο (φτηνιάρικο Celestion).  Έχω ήδη πάρει ένα καλό Celestion 100 Watt για να με καλύπτει γενικά.  Έιναι και closed back οπότε τζι-τζι!

 

Έχεις συχνά ηχογραφήσεις εκτός σπιτιού, ή θες κάτι για live;  Πάρε κεφάλι κατα προτίμηση μεγάλης ισχύος.

 

Απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παε σε λαιβ και δεν εχει καμπινα υπαρχει αλλος τροπος με καλλωδιο απευθειας στην κονσολα του ηχοληπτη ας πουμε ?

 

Α ξέχασα!  Στοιχειώδες PA να έχει το μέρος, ναι μπορείς να πας καρφί στην κονσόλα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου