Προς το περιεχόμενο

Tις έχετε ζυγίσει ποτέ? Τις κιθάρες σας εννοώ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου καθε ειδος εχει αλλο βαρος,αρα το βαρος ειναι απλα συνδεδεμενο με τον ηχο που

αποδιδουν τα ξυλα αναλογα με το ειδος τους.

 

καθε κομματι ξυλου ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΔΟΣ εχει ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ βαρος αρα το ΕΙΔΟΣ δεν παιζει ΚΑΝΕΝΑ ρολο (μια και παντα υπαρχει καποιο σωμα ash βαρυτερο απο σωμα alder &   καποιο σωμα ash ελαφρυτερο καποιο απο σωμα alder ;))

 

το ΒΑΡΟΣ ναι (οταν ΟΛΑ τα αλλα ειναι ΟΛΟΪΔΙΑ σε μια κιθαρα,δηλ.οι μαγνητες,οι χορδες,το hardware,το ΜΠΡΑΤΣΟ & τα ΤΑΣΤΑ,το ΣΕΤ ΑΠ κτλ)  παιζει ρολο ακομα και στον ηλεκτρικο ηχο ...γενικα μια κιθαρα,οσο πιο βαρια ειναι μια κιθαρα τοσο περισσοτερα πριμα και sustain εχει και τοσο λιγοτερο resonance & "ζωντανο" ηχο,

 

προσωπικα προτιμω τις ελαφριες κιθαρες μια και πριμα και sustain παιρνει καποιος πανευκολα και απο τον ενισχυτη του,οχι ομως και resonance & γεματο ζωντανο ηχο (αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και πολυ καλες βαριες κιθαρες)

 

οι δικες μου Tele ειναι 6,5-7,1 & 6,9 pounds στην αμερικανικη ηλεκτρικη ζυγαρια μου,φυσικα αυτο που μετραει ειναι το βαρος του ΣΩΜΑΤΟΣ οποτε τζαμπα ζυγιζουμε... ;D (αν μια κιθαρα εχει πολυ παχυ μπρατσο εχει φυσικα και μεγαλυτερο βαρος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Epiphone les paul sig 3.92kg

Gibson les paul standard '05 4.2kg(την έχω πουλήσει)

Επίσης έχω παίξει με πολύ βαρύτερες les paul αλλά ούτε κουβέντα για όρθιος..  ;D

Πάντως στις les paul πιστεύω οτι το ιδανικό βάρος είναι γύρω στα 4.1kg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηρθες φιλε μου! :)

Κανας ξυλάς δε μπορει ν απαντησει του χριστιανου ρε παιδια?

Φιλε μου ξερω οτι στον ηχο παιζει ρολο το ειδος του ξυλου.

Αφου καθε ειδος εχει αλλο βαρος,αρα το βαρος ειναι απλα συνδεδεμενο με τον ηχο που

αποδιδουν τα ξυλα αναλογα με το ειδος τους.

(Αν δεν καταλαβες,κανε πως καταλαβες για να καταλαβουν οι αλλοι πως καταλαβες,μην εκτεθω.. ;D)

Παντως δε νομιζω να  ισχυει το ''Οσο πιο βαρια,τοσο πιο καλη''αν αυτο εννοεις...

Ή το αντίθετο...

Ολα ειναι θεμα γουστου και...μέσης... ;D

Ο λογος στους ξυλοειδημονες του φορουμ:

Eπειδη ασχολουμε με τα "ξυλα" σαν τεχνικος σε πιανα ( rhodes , Yamaha cp70-80, Wurlis)

εχει δικιο ο Σταυρος Δηλαδη το καθε ΞΥΛΟ εχει διαφορετικο βαρος σε ιδιο ακριβως μεγεθος

απο καποιο αλλο (ειναι θεμα πυκνοτητας και ας το πουμε '' γονιδιου'' του εκαστοτε ξυλου).

Και φυσικα δεν ισχυει το οσο πιο βαρια τοσο πιο καλη.Και φυσικα παιζει σημαντικο ρολο η επεξεργασια του ( βερνικια ,χρωμα τροπος ψησιματος -στεγνωματος κλπ.)Αυτα τα ολιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γενικα μια κιθαρα,οσο πιο βαρια ειναι μια κιθαρα τοσο περισσοτερα πριμα και sustain εχει και τοσο λιγοτερο resonance & "ζωντανο" ηχο,

Φυσικά και οι κανόνες είναι για να καταρρίπτονται ;D

http://www.customshop.gr/fiber.html

Πανάλαφρη κιθάρα γιατί είναι από fiber και κούφια, με κιλά sustain από το γραφιτένιο μπράτσο και την blok επαφή του με το κεντρικό άξονα της κιθάρας και πρίμα να φάνε και οι κότες από τους DiMartzio της Ibanez του Marillion ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού είναι Κυριακή και έχουμε χρόνο,

και μου εξάψατε την περιέργεια μπήκα στον πειρασμό:

vintage '62 Jaguar 3,596k - 7.14lbs

Thinskin '59 Jazzmaster 3763k -8.50lbs

musikraft jazzmaster 3,370k - 7.06lbs

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν θα ασχολούμουν με τέτοιες μ@λ@κίες όπως το να ζυγίζω τις κιθάρες μου ;)

Αν κάποιοι δεν τις ζυγίζουν, αλλά τις μετράνε* είναι το ίδιο μ@λ@κες?  ???

 

 

 

 

 

 

 

*εννοώ τα κΩ των μαγνητών. ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιοι δεν τις ζυγίζουν, αλλά τις μετράνε* είναι το ίδιο μ@λ@κες?  ???

 

 

 

 

 

 

 

*εννοώ τα κΩ των μαγνητών. ;D

FATHER NESTORA .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι πραγματικη ατακα πωλητη οργάνων σε μενα.Εχω μαρτυρα τον Μπιχλα.....

 

Αλαφριά καμπίνα???=αλαφρός ηχος!!!!

Έλα για καφέ το απόγευμα και φέρε και κάνα όργανο να ζυγίσουμε.

Αν κάποιοι δεν τις ζυγίζουν, αλλά τις μετράνε* είναι το ίδιο μ@λ@κες?  ???

 

*εννοώ τα κΩ των μαγνητών. ;D

Δεν είναι τόσο καμμένο όσο το ζύγισμα

http://www.noiz.gr/index.php?topic=181010.0

 

 

Το ζύγισμα των parts μεμονωμένα μου καρφώθηκε επειδή σκεφτόμουν να δοκιμάσω

ένα σώμα pawlonia απο guitarfetish, περίπου 1,1 κιλό ζυγίζουν... αν φάει και το

σκαψιματάκι της, 1 ακριβώς ;D

http://www.guitarfetish.com/Unfinished-LIghtweight-Stratocaster-Style-HS-Body_p_1275.html

http://www.guitarfetish.com/Vintage-Cream-Lightweight-Sratocaster-Style-Body_p_1283.html

Θα είχε σίγουρα ενδιαφέρον μια τόσο ελαφριά solid body κιθάρα. Ήθελα λοιπόν να

δω πρώτα πόσο ζυγίζει το σώμα της squier και πόσο θα κέρδιζα. Περίπου 2.3(!) κιλά

θα ζύγιζε με αυτό το σώμα και με τόσο ελαφρύ μπράτσο δεν θα υπήρχε κίνδυνος

neck diving.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα προτιμω τις ελαφριες κιθαρες μια και πριμα και sustain παιρνει καποιος πανευκολα και απο τον ενισχυτη του,οχι ομως και resonance & γεματο ζωντανο ηχο (αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν και πολυ καλες βαριες κιθαρες)

 

Σαστέην ναι, είναι όντως πολύ εύκολο να δημιουργηθεί ακόμη και όταν είναι φτωχό σαν "πρώτη ύλη" αλλά όταν παίζεις με καλά πεταλάκια που διατηρούν και σέβονται τον αρχικό ήχο που παίρνουν από την κιθάρα, η απόκρισή τους έχει μεγάλη διαφορά και δεν ωφελεί να προσθέσεις μετά πρίμα γιατί η χροιά έχει ήδη διαμορφωθεί από την παρουσία (ή απουσία τους) νωρίτερα.

 

Κατά τα άλλα (για να σχολιάσω και το διπλανό θρεντ με τις ζυγαριές και τις LP), δεν ξέρω για εσάς αλλά όταν ήμουν μικρός πάντα κατατρόπωνα τους φίλους μου όταν παίζαμε με τα χαρτάκια για κιθάρες, μιας και μες στην κ@&#φαρδία μου έπεφταν πάντα τα υπερατού με τις ΒΑΡΓΙΕΣ Λες Πωλ όπου είχαν πάντα περισσότερα κιλά ΤΟΝΟΥ από όλες τις άλλες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου