Προς το περιεχόμενο

Tις έχετε ζυγίσει ποτέ? Τις κιθάρες σας εννοώ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εχω ζυγισει ποτε κιθαρα αλλα μιας και μιλαμε για ''βαρη'' εκατσε χρονικα με την ΧΘΕΣΙΝΗ μου εμπειρια..

Το λοιπον επαιξα στον κολλητο μου με αυτην :

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/Randy-Rhoads-Les-Paul-Custom.aspx

 

Ρε παιδια...μιλαμε για ΑΣΗΚΩΤΗ...πηρα σκαμπω εννοειται.

Πως επαιζε λαιβ τοσην ωρα με δαυτη ο Randy?

Και ητανε και τσιλιμπηθρας..(αδυνατος στην καθαρευουσα).

Κιθαρακλα βεβαια με κατι νοτες ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο αλλα....

Προτιμω την παναλαφρη στρατ μου...

Η πιο βαρια κιθαρα που εχω πιασει στα χερια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν εχω ζυγισει ποτε κιθαρα αλλα μιας και μιλαμε για ''βαρη'' εκατσε χρονικα με την ΧΘΕΣΙΝΗ μου εμπειρια..

Το λοιπον επαιξα στον κολλητο μου με αυτην :

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/Randy-Rhoads-Les-Paul-Custom.aspx

 

Ρε παιδια...μιλαμε για ΑΣΗΚΩΤΗ...πηρα σκαμπω εννοειται.

Πως επαιζε λαιβ τοσην ωρα με δαυτη ο Randy?

Και ητανε και τσιλιμπηθρας..(αδυνατος στην καθαρευουσα).

Κιθαρακλα βεβαια με κατι νοτες ΝΑΑΑΑ με το συμπαθειο αλλα....

Προτιμω την παναλαφρη στρατ μου...

Η πιο βαρια κιθαρα που εχω πιασει στα χερια μου.

A  ρε Σταυρο γερασες ,ισως η πιο βαρεια κιθαρα που εχω πιασει στα χερια μου ειναι η GIBSON LES PAUL RECORDING (που δυστυχως εκλαπη απο το σπιτι του κολλητου μου και μεγα βλακα)Επρεπε να κανεις αλτηρες 4-5 κιλων επι μιση ωρα για να παιξεις αλλη μιση .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια...μιλαμε για ΑΣΗΚΩΤΗ...πηρα σκαμπω εννοειται.

 

Αυτό ακριβώς ήταν "η ταφόπλακα" των Les Paul "από τα αποδυτήρια",αλλά -οποία ειρωνεία- (και) αυτό ήταν που ευθυνόταν για τον θρυλικό ήχο των Les Paul...

 

Ακόμα και η πιό ελαφριά (non chambered) Les Paul,είναι πιό βαριά από μιά -σχετικά- βαριά Strat...E,βάλε στο παιχνίδι και την εργονομία και έχουμε...K.O. για την Les Paul...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A  ρε Σταυρο γερασες ,

Μαλλον εχεις δικιο Περικλη...

Απ την αλλη,εχω την εντυπωση οτι μια ΠΟΛΥ βαρια κιθαρα,επηρρεαζει αρνητικα εναν καθαρο απο ''αναβολικα'' παιχτη που παιζει ωρες στη σκηνη και χρειαζεται δυναμη να τη σηκωσει.Ασχετως ηλικιας.

Πριν χρονια,επαιζα με μια τελε plus deluxe.(Ειχα και καλη φυσικη κατασταση τοτενες)

Βαρια κιθαρα.

Ε, στο τελος του 3ωρου(με hard rock ψυχικη ενταση το προγραμμα)ενιωθα σα να ειχα

ξεφορτωσει 17 datsun με καρπουζι Αμαλιαδας...

Φαντασου να ταν Les Paul απ τις βαριες...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως επαιζε λαιβ τοσην ωρα με δαυτη ο Randy?

Και ητανε και τσιλιμπηθρας..(αδυνατος στην καθαρευουσα).

Όπως και πάρα πολλοί '70s και '80s rockers, ήταν και τα όργανα πιο βαριά

τότες, εμείς είμαστε φλώροι και γκρινιάρηδες ;D

Αυτό ακριβώς ήταν "η ταφόπλακα" των Les Paul "από τα αποδυτήρια",αλλά -οποία ειρωνεία- (και) αυτό ήταν που ευθυνόταν για τον θρυλικό ήχο των Les Paul...

 

Ακόμα και η πιό ελαφριά (non chambered) Les Paul,είναι πιό βαριά από μιά -σχετικά- βαριά Strat...E,βάλε στο παιχνίδι και την εργονομία και έχουμε...K.O. για την Les Paul...

Τι εννοείς ταφόπλακα? Αν ήταν ελαφρύτερη και πιο βολική θα ήταν πιο πετυχημένη

απο την strat?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδια...μιλαμε για ΑΣΗΚΩΤΗ...πηρα σκαμπω εννοειται.

 

Εμ..Les Paul είναι  ;)

Epiphone Ltd. Slash Appetite Custom http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Epiphone/Slash-Appetite-Les-Paul-Standard/Specs.aspx

Το πακετο όταν ήρθε από Θωμα ζύγιζε 11 κιλά. Η κιθάρα στην θήκη 7.9 και μοναχούλα της γύρω στα 5.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς ταφόπλακα? Αν ήταν ελαφρύτερη και πιο βολική θα ήταν πιο πετυχημένη

απο την strat?

 

Ίσως υπερβολικός ο όρος με βάση τα σημερινά δεδομένα,αλλά απόλυτα ακριβής,τουλάχιστον όταν η Gibson -έστω προσωρινά- το 1961 σταμάτησε την παραγωγή της ( :o) για να την αντικαταστήσει με την S.G. (από τα αρχικά Solid Guitar) που ήταν -καταρχήν- ελαφρύτερη και πιό εργονομική,τουλάχιστον σε σχέση με την Les Paul.Και φυσικά αυτή η -στρατηγική- κίνηση έγινε για να ανταγωνιστούν την Fender η οποία "ξέσκιζε" με -κυρίως- τις Strat και τις Tele.

 

Κατά τη γνώμη μου,είναι ανούσιο να συγκρίνουμε μιά Strat με μιά Les Paul,όσον αφορά τον ήχο τους,αφού είναι εντελώς υποκειμενικό το τι αρέσει ο καθένας.Όπως μ΄αρέσει να λέω:Όπου τελειώνει η Strat,αρχίζει η Les Paul και το αντίστροφο!Η μία συμπληρώνει την άλλη ιδανικά! :D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου,είναι ανούσιο να συγκρίνουμε μιά Strat με μιά Les Paul

Και κατά την κοινή γνώμη ;)

το 1961 σταμάτησε την παραγωγή της ( :o) για να την αντικαταστήσει με την S.G.

Δεν το σκέφτηκα αυτό και παρερμήνευσα το περι ταφόπλακας. Εφόσον είναι η δεύτερη

πιο πετυχημένη ηλεκτρική κιθάρα στην ιστορία, νόμιζα πως εννοούσες οτι αν απλά ήταν

ελαφρύτερη θα ήταν Η πιο πετυχημένη επειδή είναι ''καλύτερη'' απο την strat, απλά

αδικήθηκε απο το βάρος της. Τώρα πως μου ήρθε όλο αυτό θα σε γελάσω ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πως μου ήρθε όλο αυτό θα σε γελάσω ;D

 

Επειδή μείωσες το βάρος της Strat σου κατά 150gr. ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου