Προς το περιεχόμενο

Muzak, απλά χαζή μουσική... Αλήθεια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα πολύ ενδιαφέρον, μάλλον έγκυρο, άρθρο από ένα μπλογκ που καλό είναι να το έχετε στα υπόψη σας.

 

The Misconception: The low-key songs you hear in department stores are just cheap background music.

The Truth: Muzak is designed to manipulate the shopping habits of consumers.

 

 

http://youarenotsosmart.com/2009/10/26/muzak/

 

 

Douglas Rushkoff wrote a great book about coersion in the marketplace, and in it he says:

 

    “Department-store customers exposed to Muzak shop 18% longer and make 17% more purchases. Grocery shoppers respond best to Muzak that has a slower tempo, making a whopping 38% more purchases when it is employed. Fast-food restaurants use Musak that has a higher number of beats per minute to increase the rate at which a person chews.”

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα τώρα έμαθα και γιατί πράγμα μιλάει ένα από τα αγαπημένα μου τραγούδια των Porcupine tree

Porcupine Tree - The Sound of Muzak

 

Το κατά πόσο είναι έγκυρο τόσο η έρευνα και το blog δεν ασχολήθηκα και πολύ. Η μουσική επηρεάζει στη διάθεση και ηρεμεί ή προκαλεί ένταση, αλλά όχι σε τεράστιο βαθμό. Το μπλογκ ήταν λίγο υπερβολικό όπως το διάβασα. Θεωρώ πως οι πιο έντονες αντιδράσεις που σχετίζονται με τη μουσική συνήθως προκαλούνται σε συνδυασμό με τις αντιδράσεις των ανθρώπων με τους οποίους ακούει μαζί κάποια μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, εγώ πάντως όταν σύρομαι σε κανά ζάρα-μπέρσκα-κλπ τρέπομαι σε φυγή εξαιτίας της  μουσικής που κοπανάει στο background, μου διαλύει τα μηνίγγια και αναρωτιέμαι πώς αντέχουν οι πωλητές.

 

Πάντως η επίδραση της μουσικής στη διάθεση εξαρτάται πολύ από τη μουσική εκπαίδευση του ακροατή, οπότε εγώ που έχω πάει ΩΔΕΙΟ δε φοβάμαι μην αγοράσω κανά ξώπλατο για το οποίο θα μετανιώσω ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό είχα δει το "It might get loud"

http://www.imdb.com/title/tt1229360/

και θυμάμαι τον Page να αναφέρει πως,πρίν τους Zeppelin,έπαιζε muzak για κάποιο studio και "σιχαινόταν" τον εαυτό του,που έκανε κάτι τόσο αντι-δημιουργικό. :P

 

by the way,όποιος δεν έχει δει ακόμα το "It might get loud",να το δει όπως και δήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά, εγώ πάντως όταν σύρομαι σε κανά ζάρα-μπέρσκα-κλπ τρέπομαι σε φυγή εξαιτίας της  μουσικής που κοπανάει στο background, μου διαλύει τα μηνίγγια και αναρωτιέμαι πώς αντέχουν οι πωλητές.

 

Πάντως η επίδραση της μουσικής στη διάθεση εξαρτάται πολύ από τη μουσική εκπαίδευση του ακροατή, οπότε εγώ που έχω πάει ΩΔΕΙΟ δε φοβάμαι μην αγοράσω κανά ξώπλατο για το οποίο θα μετανιώσω ;D

 

νομίζω ότι ο βωασικός λόγος που δεν είμαι φασιον βικτιμ είναι η μουσική στα μαγαζιά, σε διώχνει προτού αγοράσεις

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να συμπληρώσω ότι δεν είναι μόνο το «μουσικό χαλί» που σε ωθεί να καταναλώσεις. Σύμφωνα με κάποιες άλλες μελέτες και η χρήση κάποιων αρωμάτων χώρου σου δημιουργεί μια ευεξία, που σε μετατρέπει σε shopaholic. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όποτε βρίσκομαι σε σουπερμάρκετ η μουσική συχνά μου θυμίζει να αγοράσω τυράκια Babybel γιατί συνεχώς σκέφτομαι την λέξη "cheesy". True Story.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι ο βασικός λόγος που δεν είμαι φασιον βικτιμ είναι η μουσική στα μαγαζιά, σε διώχνει προτού αγοράσεις

 

+1000

 

Εμενα με διωχνει πριν μπω κιολας... αν επρεπε να δουλεψω σε τετοιο πολυ-καταστημα θα ειχα κρεμαστει με ζαρτιερες ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν νομίζω ότι είναι και καμία σπουδαία διαπίστωση το ότι η μουσική επηρεάζει την συμπεριφορά. Γιατί όχι και την συμπεριφορά μέσα στο μαγαζί. Βέβαια, δεν νομίζω ότι υπάρχει ομοιόμορφη αντίδραση στο ίδιο άκουσμα. Εγώ π.χ. που έχω συνηθίσει σε ακραία ακούσματα όταν ακούω στο background να παίζει καμιά μπιταρισμένη διασκευή π.χ. Σακίρα, με πιάνει μια ελαφρά αναγούλα. Τώρα αν έπαιζε στο σούπερ μαρκετ Bolt Thrower, μάλλον θα ψώνιζα μόνος και κυρίως εφόδια για πόλεμο  ;)  :) Προφανώς όμως, αυτοί που γράφουν Muzak στοχεύουν στο ευρύ κοινό που κατά γενική ομολογία δεν ακούει μουσική.

 

Το συγκεκριμένο Porcupine Tree δεν το 'ξερα, πολύ καλό. Thankz Evilnye.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η είδηση είναι πως υπάρχει ολόκληρη επιστήμη και επιχειρήσεις πάνω στην ας το πω "προτρεπτική" ή "παρακινητική" μουσική και στο ότι θέλουν να μας χειραγωγούν

όχι το ότι η μουσική επηρεάζει γενικώς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου