Προς το περιεχόμενο

Porcupine Tree "Fear of a blank planet"


zephyrous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο νέος δίσκος των P.T βρίσκεται επιτέλους στα ράφια των δισκοπολείων,όσοι είχατε ακούσει τα promo είχατε φανταστει περίπου τι παίζει,ε λοιπόν όσοι τον ακούσετε ολοκληρωμένο θα χάσετε την μπάλα (οέο),υψηλού επιπέδου συνθέσεις prog rock αισθητικής με έκδηλη ψυχεδελική διάθεση,ξεχωρίζω το δεκαοχτάλεπτο(παρα 18'') "Anesthetize" στο οποίο συμμετέχει και ο Alex Lifeson των Rush.Βέβαια ο Alex Lifeson δεν είναι ο μόναδικός guest στον δίσκο των P.T,ο Robert Fripp των King Crimson με τη συμμετοχή του στο "Way out of here" δίνει άλλο ένα credit σε έναν έτσι κι αλλιώς εξαιρετικό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oσο το ακουσα, δεν μου εκανε καθολου "κλικ". Ενα 2 σημεια οπου ανεβαζε ταχυτητα, ηταν πιο ενδιαφερον και εκει επικεντρωνεται μαλλον περισσοτερο, καθως εχω την εντυπωση οτι απο τα 2 τελευταια αλμπουμ του, πασχουν στον τομεα "ψυχεδελια". Τελικα οι πολυ Opeth του εκαναν κακο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μου άρεσε πολύ, αλλά έχει μέσα και κομματάρες (sentimental, sleep together). Δέν βιάζομαι να κρίνω τόν wilson ακόμη. Ο άνθρωπος έδωσε ήδη πάρα πολλά και έχει να δώσει ακόμη περισσότερα. ¶λλωστε μήν ξεχνάτε με πόσα projects ασχολείται. Ειλικρινά απορώ πώς τα καταφέρνει :) Όπως και νά χει είναι από τούς λίγους μουσικούς που κατατάσω στο ίδιο list μαζι με floyd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει ακόμα...Μια μικρή γεύση πήρα από το επίσημο site...

 

Το ομώνυμο έχει ξεκάθαρα πάρει τζούρες από το "Free" των OSI...Λογικό, αν σκεφτούμε ότι ο Wilson είχε credit στο απερίγραπτο "ShutDOWN" του ντεμπούτου των OSI...που είναι ο καλύτερος δίσκος που έχει χώσει τη μύτη του τα τελευταία χρόνια... :evil:

 

Το "In Absentia" μου είχε πάρει καιρό να το χωνέψω, αλλά είναι διαμάντι. Το "Deadwing" δεν αξιοποίησε καμιά από τις -λίγες- ευκαιρίες που του έδωσα (το δε live στον Λυκαβηττό ήτο ΠΑΤΑΤΑ)...οπότε περιμένουμε...Πολύ θέλω να μου βουλώσουν το στόμα οι PT και να επανέλθουν στον ίσιο δρόμο! :)

 

 

 

Α, και κάτι βασικό για το τέλος:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gavin Sucks! Vote Chris for President! :mrgreen:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχω ακούσει ακόμα...Μια μικρή γεύση πήρα από το επίσημο site...

 

Το ομώνυμο έχει ξεκάθαρα πάρει τζούρες από το "Free" των OSI...Λογικό' date=' αν σκεφτούμε ότι ο Wilson είχε credit στο απερίγραπτο "ShutDOWN" του ντεμπούτου των OSI...που είναι ο καλύτερος δίσκος που έχει χώσει τη μύτη του τα τελευταία χρόνια... :evil:

 

Το "In Absentia" μου είχε πάρει καιρό να το χωνέψω, αλλά είναι διαμάντι. Το "Deadwing" δεν αξιοποίησε καμιά από τις -λίγες- ευκαιρίες που του έδωσα (το δε live στον Λυκαβηττό ήτο ΠΑΤΑΤΑ)...οπότε περιμένουμε...Πολύ θέλω να μου βουλώσουν το στόμα οι PT και να επανέλθουν στον ίσιο δρόμο! :)

 

 

 

Α, και κάτι βασικό για το τέλος:

 

 

Gavin Sucks! Vote Chris for President! :mrgreen:[/quote']

 

Όλα τα άλλα είναι στο δημοκράτικο πλαίσιο τής άποψης σου , αλλά όχι και Gavin Sucks.. Έλεος Mate... Μπορεί να προτιμάς maitland , αλλα αντικειμενικά ο Gavin είναι ο ορισμός τού Drummer (unbelievable tempo, solid as metronome, Killer rhythms and fills ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα άλλα είναι στο δημοκράτικο πλαίσιο τής άποψης σου ' date=' αλλά όχι και Gavin Sucks.. Έλεος Mate... Μπορεί να προτιμάς maitland , αλλα αντικειμενικά ο Gavin είναι ο ορισμός τού Drummer (unbelievable tempo, solid as metronome, Killer rhythms and fills ..)[/quote']

 

Βρε παιχταράς είναι ο Gavin, αλλά παραείναι φαντεζί για τα γούστα μου. Εξελίχθηκε σε παράγοντα μείζονος σημασίας για την "νέα" εποχή των ΡΤ, καμία αντίρρηση, αλλά εμένα η καρδιά μου είναι δοσμένη στον Maitland. Μαζί με τον παιχταρά τον Colin, είναι ένα rhythm section για το οποίο θα έκλεβα εκκλησίες για να το ξαναφέρω μαζί...

 

*το παρόν post να διαβαστεί υπό τους ήχους του Russia On Ice*

 

:wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gavin Sucks! Vote Chris for President! :mrgreen:

 

Ακουγοντας το 'Metanoia' και καπακια το 'In Absentia',μου ειναι

δυσκολο να επιλεξω!Ο Maitland νομιζω ομως εχει αυτο το κατι παραπανω..

Πολυρυθμιες,τεχνικη,ηχοχρωμα,παιξιμο,φρασεολογια,breaks,τα κατεχει

ολα σε εναν ανωτατο βαθμο,τα χρησιμοποιει δε στα καταλληλοτερα(για το

δικο μου αυτι παντα)σημεια. :idea:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Όπως και νά χει είναι από τούς λίγους μουσικούς που κατατάσω στο ίδιο list μαζι με floyd.

 

 

+100000.. Συμφωνώ απόλυτα... Μου άρεσε πολύ το sleep together... Bέβαια δεν ξετρελάθηκα' date=' παρόλο που μ'αρεσε και ο αγαπημένος μου δίσκος από Porcupine Tree συνεχίζει να είναι το deadwing.... [/img']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου